Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Γεωυφάσματα - τρόπος εφαρμογής


 

Recommended Posts

avgoust δεν φωνάζουμε.Κάνουμε μία απόπειρα να αποφύγουμε το μοιράιο για ένα συνάδελφο που-όλοι μας νομίζω-αγαπάμε πάρα πολύ!

 

Αν φοβάσαι τραυματισμούς της μεμβράνης,τότε ή ξαναρίχνεις καθαριότητος,ή στρώσε καμιά αυγουλιέρα,ό,τι σου έρχεται φθηνότερο.

 

Γενικά πάντως,μιάς κ μιλάμε για περίπτωση υψηλού υδροφόρου ορίζοντα,για την ιστορία κ μόνο αναφέρω πως ΑΝ τα νερά είναι τόσο ψηλά κ το έδαφος τόσο κακό ώστε να είναι αδύνατη η κατασκευή στεγανολεκάνης,τότε η ΜΟΝΑΔΙΚΗ λύση είναι κατασκευή ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΤΟΙΧΟΥ.

 

Κ σε αυτή την περίπτωση,αν δεν πρόκειται για εμπορικό κέντρο ή κανένα ουρανοξύστη,επειδή το κόστος πλέον γίνεται απαγορευτικό για κατοικία,τότε έχουμε τις εξής επιλογές:

 

1.πουλάμε το οικόπεδο κ αγοράζουμε ένα διαμέρισμα,αν έχουμε μεγάλη ανάγκη για κατοικία,κ αφήνουμε τον επόμενο να βγάλει το φίδι από την τρύπα.

2.Κρατάμε το οικόπεδο για να καλλιεργούμε ραπανάκια,ζώντας για πολλά πολλά χρόνια περισσότερο με μεσογειακή διατροφή κ ας μένουμε στο ενοίκιο.

 

ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΤΟΙΧΟΣ=ΑΙΜΑ,ΔΑΚΡΥΑ Κ ΙΔΡΩΤΑΣ.............

 

:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Το γεωύφασμα εκτελεί χρέη φίλτρου και τοποθετείται πάντα προς την πλευρά από την οποία έρχεται το νερό έτσι ώστε να μην κλείσιε το μέσο από το οποίο "φεύγει" το νερό π.χ. κροκάλα.

Κάτω από δάπεδο δεν βλέπω λόγο ύπαρξης, νομίζω ότι αρκεί μία μεμβράνη.

Θεωρητικά θα μπορούσε να τοποθετηθεί γεωύφασμα κάτω από την κροκάλα (εάν βάλεις) κάτω από την θεμελίωση

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Για να γίνει στεγανολεκάνη,όλο το σκάμμα πριν τη θεμελίωση πρέπει να στεγανωθεί τόσο καλά,σαν να πρόκειται για πισίνα.

Σε περίπτωση υψηλού υδροφόρου ορίζοντα με κακό έδαφος,εγώ θα το αντιμετώπιζα κατ' ελάχιστο ως εξής:

 

1.χοντρή κροκάλα στο επίπεδο θεμελίωσης.(κάποιοι στη βόρεια ελλάδα-ιόνιο χρησιμοποιούν αντί για κροκάλα ΑΡΓΙΛΟ-το ορίζουν ως ''τούφο''.άπαξ διαστρωθεί ένα ικανό πάχος,η θεμελίωση έχει μηδενική καθίζηση!Επισημαίνω ότι δεν το κατέχω επιστημονικά το συγκεκριμένο θέμα,παρά μόνο εμπειρικά.)

2.Γεωύφασμα περιμετρικά στις παρειές κ στο επίπεδο της θεμελίωσης,τύλιγμά του σε διάτρητους σωλήνες αποστράγγισης κ πορώδες μπετό στους τυλιγμένους από το γεωύφασμα σωλήνες.

3.Μπετόν καθαριότητας.

4.Στεγανωτική μεμβράνη στις παρειές κ στο επίπεδο της θεμελίωσης.Συγκόλληση των φύλλων της μεμβράνης.

5.Αντλία σε μόνιμη λειτουργία στο σημείο περισυλλογής των σωλήνων αποστράγγισης.

 

Η πιό απλή στεγανολεκάνη είναι έτοιμη!

 

Εκτός κ αν δεν μιλάμε για στεγανολεκάνη.......

 

Αγαπητέ φίλε,

 

μόλις έκανα την εγγραφή μου στο συγκεκριμένο blog και σου στέλνω αύτο το mail γιατί από ότι κατάλαβα από την παραπάνω συζήτηση, γνωρίζεις αρκετά για γεωυφάσματα, εξιγιάνσεις και γενικά για περιπτώσεις εδάφους με υψηλό υδροφόρο ορίζοντα....

οφείλω να σε ενημερώσω ότι είμαι φοιτητής πολιτικός μηχανικός στην πάτρα.

αυτό που με κάνει να σε ενοχλώ στέλνωντάς σου αυτό το mail είναι το γεγονός ότι έχω αναλάβει την εκποίηση μίας διπλωματικής εργασίας, η οποία έχει να κάνει με αργιλώδες έδαφος στο οποίο ο υδροφόρος ορίζοντας είναι ψηλά, κάτι το οποίο αντιμετωπίζεται με γεωυφάσματα και εξιγιάνσεις. αυτό που θέλω εγω να ζητήσω από εσένα, αν φυσικά μπορείς και δύνασαι, είναι να με ενημερώσεις αν γνωρίζεις κάποιο site από το οποίο θα μπορούσα να ενημερωθώ και να συλλέξω περισσότερες και πιο ακριβείς πληροφορίες πάνω στο συγκεκριμένο θέμα ( πχ είδη εξιγιάνσεων και χρησιμότητα κάθε είδους )...

σε ευχαριστώ εκ των προταίρων για τη βοήθεια και την συνεργασία.

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα καλωσόρισες στο φόρουμ...ελπίζω να διάβασες τους κανόνες συμμετοχής...

 

Για τα γεωυφάσματα και τις εφαρμογές τους θα βρεις πολλά γκουγκλάροντας...και από ελληνικές αλλά κυρίως από ξένες πηγές.

 

Ένα χρήσιμο (γενικά) site είναι : http://www.geosyntheticssociety.org/

 

Χοντρικά τώρα, όσον αφορά την εξυγίανση: Πρόκειται ουσιαστικά για "αντικατάσταση" του εδάφους. Εκεί που θέλουμε να θεμελιώσουμε, το έδαφος δεν έχει την απαραίτητη αντοχή...το βγάζουμε και το αντικαθιστούμε με καλά συμπυκνωμένα υλικά...συνήθως αμμοχάλικα. Η χρήση γεωυφάσματος πάει ανά περίπτωση...αν και γενικά είναι το πιο συνηθησμένο σενάριο...

 

Αυτό εννοούμε γενικά (στην Ελλάδα) όταν χρησιμοποιούμε τον όρο εξυγίανση...

 

Από κει και πέρα, μέθοδοι βελτίωσης-ενίσχυσης του εδάφους υπάρχουν πολλές...εξαρτάται τι θες να κάνεις...

 

Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία...ρώτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες nicolas_v στο φόρουμ...

 

Ώσπου να σου απαντήσει ο zavi ώστε να πεις "επιτέλους σωθήκαμε" ρίξε μια ματιά στα παρακάτω φυλλάδια

 

http://www.renovat.gr/brochures

http://www.sika.gr/distribution.htm

 

Δεν θα σου έγραφα αν δεν έβλεπα το "εκποίηση μιας διπλωματικής εργασίας" προφανώς και εννοείς εκπόνηση...

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ΜΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ πνίγομαι (τουλάχιστον μέχρι τα Χριστούγεννα) κ δεν έχω χρόνο να απαντήσω,γενικά να ποστάρω.Ζητώ συγγνώμη από το φίλο που κάνει διπλωματική κ είναι πράγματι κολακευτικό να ψάχνει από εμένα να τον κατατοπίσω,αλλά αναλέβετε οι υπόλοιποι παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.