Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ξεκαλούπωμα Πλακών, Δοκών, Στύλων, Θεμελίων - Δοκίμια


 
Indie

Recommended Posts

Επομένως, σε μια πιθανή αντιδικία με την εταιρεία παραγωγής του σκυροδέματος ο ιδιοκτήτης είναι καλυμμένος αν ο μηχανικός πάρει τα δοκίμια.

 

nα μην φορτωθούμε ΚΑΙ αυτό!!! Και τί κάνει ο μηχανικός αν δεν βγούν τα δοκίμια και του πούνε "εσύ φταις, δεν τα πήρες σωστα"; Όποιος θέλει δοκίμια, ας πληρώσει συνεργείο να τα πάρει. Εγώ δεν ασχολούμαι πλέον με τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

ο siradrab (νομίζω ήταν) ειχε πει ενα καλο, ο μηχανικος είναι γενικός υπευθυνος δεν μας προσδιορίζεται και τον ειδικό υπεύθυνο (κάπως έτσι το πιάσατε όμως))

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν σωστότερο τα δοκίμια να ωριμάζουν στις ίδιες συνθήκες με το έργο έτσι ώστε να μπορέσουμε να υπολογίσουμε όχι τις αντοχές του σκυροδέματος αλλά τις αντοχές του εργοταξιακού σκυροδέματος με την ίδια συντήρηση που κάνουμε και στο εργό?

Link to comment
Share on other sites

Με τα δοκίμια ελέγχεις την συμβατική αντοχή του έργου ενώ με καρότα την πραγματική... Κάτι μου κάνει τώρα που το λέω αυτό πως ζητάμε πράγματα για την διασφάλιση των εταιριών σκυροδέματος ή φορτωνώμαστε έναν έλεγχο για να μην τον κάνει το κρατος....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν σωστότερο τα δοκίμια να ωριμάζουν στις ίδιες συνθήκες με το έργο έτσι ώστε να μπορέσουμε να υπολογίσουμε όχι τις αντοχές του σκυροδέματος αλλά τις αντοχές του εργοταξιακού σκυροδέματος με την ίδια συντήρηση που κάνουμε και στο εργό?

 

Αν θες την πραγματική αντοχή παίρνεις και δεύτερη σειρά δοκίμια. Με την πρώτη ουσιαστικά ελέγχεις τι σου έφερε ο παραγωγός. Με τη δεύτερη τι καταφέραμε στο εργοτάξιο...

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά δεν είναι και σωστό να "φορτωθεί" ο παραγωγός την ανευθυνότητα του εργολάβου ή την δική σου (μηχανικού)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Οι οδηγιες ληψεως δοκιμιων και τεστ καθισης καθως και αναφορα για τις μητρες στο παρακατω λινκ:

 

http://rapidshare.com/files/104759084/Test___963___954___965___961___959___948___949___956___945___964___959___962_.rar.html

 

*Ολα τα δικαιωματα ανηκουν στους αναφερομενους στα αρχεια συναδελφους*

 

μπορεις να μου στείλεις αυτο το αρχείο?ευχαριστωωω@

Link to comment
Share on other sites

Παιδια

 

παρακολουθω την συζητηση με ενδιαφερον. Εχω την εντυπωση οτι παμε να λυσουμε το προβλημα της κότας και του αυγού. Το λεω αυτο επειδη σε τελική αναλυση το υγρο σκυροδεμα ειναι ενα ενεργο υλικό και παραμένει ενεργο για τουλάχιστον 10 μέρες. Οι ελάχιστες αντοχες μας καλυπτουν εν μέρει επειδη παντα η αντοχή απο καλό εργοστασιο ειναι παραπάνω. Τωρα με των αριθμό των δειγματων εγω προσωπικά καταλαβαινω μια βασική στατιστική θεωρωντας Weibull >12. Δηλαδη ο αριθμός των δοκιμίων εχει ξεκινησει απο μια βάση με υψηλη πιθανότητα καλής ποιότητας. Τωρα εαν αρχισω να σκεφτομαι και την καθιζηση του σκυρου αναλογα με το μεγεθος της κολώνας, τα νεα ή παλια ξυλοτυπους, κεντρο βάρους, κλισεις, φορα σκυροδετησης, κλπ δεν θα καταλήψω πουθενα. Τωρα βεβαια επειδη υπάρχει λυση ειδικα για τους χρονους ξεκαλουπώματος (τσιμεντομετρο) που μετραει Ν/Τ με τον χρονο και απο τους πινακες βγάζεται αντοχή καντε το. Κοστιζει 700 ευρώ και θα μετράται καθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.