Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μόνωση ταράτσας (δώματος)


harristheo

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

κάνω μια μόνωση στο δικό μου το σπίτι (δώματος) και έχω κάποιες απορίες.. 

Η εργασίες μέχρι τώρα είναι: Καθαρισμός δώματος, 1 χέρι ασφαλτικό γαλάκτωμα νερού, dow roofmate 7cm στερεωμένα με βύσματα, ελαφρομπετόν με αφρογόνο παράγοντα για δημιουργία κλίσεων(δεν υπήρχαν), στρώση ασφαλτικό διαλύτου

Ασφαλτόπανα δεν έχουν μπεί ακόμα, έχω επιλέξει καλή ποιότητα 6kg/m2

Από εφαρμογές δεν γνωρίζω πολλά πράγματα αλλά έχω απευθυνθεί σε αυτούς που γνωρίζω ως πολύ καλούς στην περιοχή (επαρχία).

 

Το πρόβλημα είναι ότι στο στάδιο που βρίσκομαι τώρα(ασφαλτικό πάνω από ελαφρομπετό) με έπιασαν βροχές.. μέχρι τώρα έχει ρίξει δυο ψιχάλες και ολιγόλεπτες βροχές μικρής έντασης αλλά προβλέπεται να συνεχιστούν και ήθελα να ακούσω κάποια γνώμη..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ξέρετε πόσοι μήνες απαιτούνται για να στεγνώσει το ελαφρομπετόν με αφρογόνο? Κατ ελάχιστον 4

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας. Σε καινούργια πλάκα 2 ετών πρόκειται να γίνει θερμουγρομονωση. Η οικοδομή βρίσκεται στη Πάτρα. Η χρήση της πλάκας θα είναι για τοποθέτηση ηλιακών θερμοσιφώνων για την ώρα. Μελλοντικά επειδή υπάρχει υπόλοιπο δόμησης υπάρχει περίπτωση (σε βάθος δεκαετίας) να καλυφθούν τα 25 από τα 65 συνολικά τετραγωνικά της επιφάνειας. Μου έχουν προτείνει ελαστικο τσιμεντοειδες, θερμομονωση με εξιλασμενη, κλίσεις με interfill και τελική επιφάνεια πολυουρεθάνη η ασφαλτοπανο. Ποια η γνώμη σας σε αυτές τις λύσεις και ποια τα υπέρ και κατά αμφότερων?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έθεσες βάθος 10ετίας (το πολύ?) για την προσθήκη, θα σου πρότεινα τη χρήση θερμομονωτικών πλακιδίων (π.χ.)

Στην περίπτωση αυτή, προηγείται η στεγάνωση (αφού έχουν διασφαλιστεί οι ρύσεις)

Η λύση αυτή, αν και είναι ακριβότερη των συμβατικών, έχει το πλεονέκτημα ότι τα πλακίδια μπορούν να αφαιρεθούν και να επαναχρησιμοποιηθούν μετά την προσθήκη

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, tetris said:

Επειδή έθεσες βάθος 10ετίας (το πολύ?) για την προσθήκη, θα σου πρότεινα τη χρήση θερμομονωτικών πλακιδίων (π.χ.)

Στην περίπτωση αυτή, προηγείται η στεγάνωση (αφού έχουν διασφαλιστεί οι ρύσεις)

Η λύση αυτή, αν και είναι ακριβότερη των συμβατικών, έχει το πλεονέκτημα ότι τα πλακίδια μπορούν να αφαιρεθούν και να επαναχρησιμοποιηθούν μετά την προσθήκη

Δεν θα ήθελα την λύση των πλακιδίων διότι η οροφή της προσθήκης θα είναι στέγη, έτσι αποκλείεται η επαναχρησιμοποίηση των πλακιδίων. Θα προτιμούσα μια από τις παραπάνω λύσεις αλλά οι απόψεις διίστανται. Αφενός υποστηρίζεται ότι το ασφαλτοπανο δεν θα διαπνέει και αφετέρου ότι η πολυουρεθάνη δεν έχει καλό υπόστρωμα (interfill) και θα αστοχήσει. Επαλειφομενο ελαστικό τσιμεντοειδες θα μπορούσε να αντέξει ως τελική επιφάνεια?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, tetris said:

δες κι αυτά

Αυτό το υλικό είναι για στέγες και όχι για πλάκα όπως έχω εγώ. Η βασική ερώτηση είναι υγρομόνωση με ασφαλτικό η με επαλειφομενη πολυουρεθάνη? Πιο από τα δύο υλικά επιτρέπει την καλύτερη διαπνοή της πλάκας? Σημειωτέον ότι η διαστρωμάτωση από κάτω προς τα επάνω είναι: 

1.οροφη γυψοσανίδας

2.πετροβαμβακας 

3.πλακα

4.θερμομονωση με εξιλασμενη πολυστερίνη

5.κλισεις

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις θερμομόνωση (μεταξύ γυψοσανίδας και πλάκας) γιατί να βάλεις και πάνω από την πλάκα?

Άρα, χρειάζεσαι μόνο υγρομόνωση (υποχρεωτική, αφού υπάρχει πετροβάμβακας)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tetris said:

Αφού έχεις θερμομόνωση (μεταξύ γυψοσανίδας και πλάκας) γιατί να βάλεις και πάνω από την πλάκα?

Άρα, χρειάζεσαι μόνο υγρομόνωση (υποχρεωτική, αφού υπάρχει πετροβάμβακας)

Ο πετροβάμβακας είναι 3 cm πάχος και 100kg/m3 πυκνότητα και δεν είναι επαρκής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 25/7/2018 at 5:28 ΜΜ, Ροδοπουλος said:

ξέρετε πόσοι μήνες απαιτούνται για να στεγνώσει το ελαφρομπετόν με αφρογόνο? Κατ ελάχιστον 4

κύριε Ροδοπουλε....και λοιποί ενδιαφερόμενοι

σε πλάκα ταράτσα κατοικίας του 80, που μέχρι σήμερα ήταν έρμαιο των αεριδων, των βρόχων και των χιονιών...λόγω του προγράμματος εξοικονομω, έχει χρονικό περιορισμό ως προς την κατασκευή της μόνωσης -στεγάνωσης.

α) πόσο καιρό θα έπρεπε να την αφήσει να στεγνώσει

β) ποια θεωρείται την καλύτερη μέθοδος μόνωσης-στεγανωσης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.