Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μόνωση ταράτσας (δώματος)


harristheo

Recommended Posts

Είναι γενικά μία πολύ σοβαρή εργασία που δυστυχώς έχει να κάνει με την ποιότητα των συνεργείων και τις μικρές αδυναμίες. Γι αυτό εγώ πάντα προτείνω υγρομόνωση με κρυσταλοποιητή σκυροδέματος στην πλάκα πριν απο κάθε άλλη εργασία και μετά κάντε οτι θέλετε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτε κρυσταλοποιητη σε ταράτσα. Πως ακριβώς θα το έκανες εσυ; Μόνο κρυσταλοποιητη για την υγρομονωση ή συν κρυσταλοποιητη σε ότι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Με βάση την εμπειρία μου και όπου κάνω λάθος διορθώστε με.

 

1. Τα περισσότερα συνεργεία κάτι δεν θα κάνουν σωστά, αρμός, κόλλημα, σταθεροποίηση, κλπ.

2. Οι ιδιοκτήτες έχουν την εντύπωση οτι η μόνωση κρατάει για πάντα. Εαν δεν μπαίνουν νερά είμαστε ΟΚ.

3. Η πλάκα έχει όπλιση και αρκετούς κόμβους για να χάσουμε απο διάβρωση όπλιση.

 

Λέω λοιπόν κρυσταλοποιούμε την πλάκα. δηλαδή οτι και να γίνει νερό δεν περνάει ποτέ. Μετά κάνουμε οποιαδήποτε άλλη διαδικασία, ασφαλτόπανα, κονίες, κροκάλες, πλακάκια. Πολλές φορές μάλιστα σε καινούργια βάζουμε πρόσμικτο κρυσταλοποιητη στο σκυρόδεμα της πλάκας. Μην ξεχνας οτι η τεχνολογία είναι 30 ετών με πολλές εφαρμογές, θεμελίωση, πλάκες, ΧΥΤΑ, ιχθυοκαλλιέργειες, αεροδρομια, δεξαμενές πόσιμου, δεξαμενές χημικών, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα ήθελα την γνώμη σας για το εξής, σε οικοδομή του '80 (δεν έχω δει την οικοδομή αλλά πιθανότητα εκτιμώ ότι δεν έχει μόνωση) ο ιδιοκτήτης έστρωσε στην ταράτσα ελαφρόπετρα αναμεμειγμένη με τσιμέντο και από πάνω πίσσα. Σύμφωνα πάντα με τον ιδιοκτήτη η πίσσα στο μεγαλύτερο μέρος της ταράτσας έχει φύγει, ένα δεύτερο στοιχείο είναι ότι σε κάποιες γωνίες των διαμερισμάτων έχει φύγει ο σοβάς. Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω εάν υπάρχει σχέση μεταξύ παλαιότητας οικοδομής - έλλειψης μόνωσης - υγρασίας για το τελευταίο. Είναι κάτι για το οποίο πρέπει να ανησυχεί ο ιδιοκτήτης;

Ποια πιστεύεται ότι είναι η καλύτερη λύση για μόνωση στην ταράτσα σε μία τέτοια οικοδομή;

Τι μπορεί να κάνει ο ιδιοκτήτης στην παρούσα φάση έτσι ώστε να αντιμετωπίσει το καλοκαίρι και το επόμενο χειμώνα;

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα με τα παραπάνω.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΙΦΠ

 

να πας να το δεις και να πάρεις φωτό. Μετα ξαναρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά

 

σίγουρα οι φωτογραφίες θα μπορέσουν να αποδώσουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα όσα αναφέρω παραπάνω, απλά ρωτάω αν μπορεί να υπάρχει μία πρώτη εκτίμηση

 

ελπίζω να κατανοήσετε την άγνοιά μου στον συγκεκριμένο τομέα αλλά θα ήθελα την διευκρίνηση εάν για παράδειγμα η ελαφρόπετρα ενδείκνυται για μονώσεις ταρατσών

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβαίνω υπάρχει αστοχία της μόνωσης. Τώρα πόσο εδραιωμένη είναι είναι σχετικά δύσκολο και χρειάζεται να ξύσεις τον σοβα να δεις εαν υπάρχει χνούδι στο σκυρόδεμα. Εμένα περισσότερο με ενδιαφέρει εαν υπάρχει εγκάρσια ρηγμάτωση που θα επηρεάσει την διαφραγματική λειτουργία παρα η μόνωση. Χρειάζεται πρώτα ενας έλεγχος με θερμοκάμερα και μετά με υπέρηχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

υγρομόνωση με κρυσταλοποιητή σκυροδέματος στην πλάκα .

Τι σημαίνει αυτό κύριε Ροδόπουλε;

Ποιά η γνώμη σας για το πακέτο τησ πένετρον (Penetron +Penetron Mortal+Penetron) σε παλιά ταράτσα ,είναι καλή λύση πρίν κάνω θερμομόνωση.

Είναι δοκιμασμένη μέθοδος για ταράτσα.

Μπορεί μετά να βάλει κανείσ ρύσεις με περλομπετόν ;

Με εκτίμηση.

Τ.Κ

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δοκιμασμένη άπειρες φορές και ΝΑΙ βάζεις και ρύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.