Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μόνωση ταράτσας (δώματος)


harristheo

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ.

Α.Τι υλικό ρύσεων θα χρησιμοποιούσατε που να συνεργάζεται με το Penetron;

Παρακαλώ σημειώστε ότι η πλάκα είναι τύπου Τσελνερ με σίδερα 2Φ14 +1Φ12 κατά την μία κατιεύθυνση και 1Φ12+1Φ12 κατά την άλλη κατεύθυνση δηλαδή ζώνες που απέχουν 60 εκατοστά μεταξύ των.

 

Β. Ποια υλικά (εταιρεία) θα χρησιμοποιούσατε για την θεραπεία του διαβρωμένου από ενανθράκωση ,οπλισμού στο ταβάνι του διαμερίσματος ,λαμβάνοντας υπόψη ότι στην πλάκα θα χρησιμοποιηθεί το πακέτο της PENETRON;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Parios1

 

α) οτι θες δεν υπάρχουν περιορισμοί.

 

β) Είσαι σίγουρος οτι έχει διαβρωθεί απο ενανθράκωση? Είσαι σίγουρος οτι δεν έχει στατικά προβλήματα? Οτι λειτουργεί σαν δίσκος μεγάλης ακαμψίας? οτι μπορεί να φέρει φορτία?

 

Εαν μου απαντήσεις στα παραπάνω τα υλικά και η διαδικασία βρίσκονται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και από μένα,

 

σχετικά με τις οδηγίες του φίλου tmaragelis θα θελα την συμβουλή σας συνάδελφοι,

Πρόκειται για ταράτσα που χρειάζεται θερμομόνωση. Το κτήριο είναι του 90 και σε καλή κατάσταση χωρίς προβλήματα υγρασίας και η ταρατσα ειναι ημιβατή. Η ιδιαιτερότητα της είναι ότι συλλέγονται τα νερά της ταράτσας υπόγεια δεξαμενή ,καθότι νησί, για μετέπειτα χρήση τους.

Σημειώστε ότι το νερό δεν προορίζεται για πόσιμο αλλά για χρήσεις όπως πλύσιμο προσώπου ντους βούρτσισμα δοντιών και γενικά για την λάτρα που λέμε του σπιτιού. Τι υλικό θα προτείνατε κυρίως για την στεγανοποίηση που άρχετε σε άμεση επαφή με το βρόχινο νερό ώστε να είναι κατάλληλο γα την χρήση που προανέφερα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι έχει διαβρωθεί απο ενανθράκωση? Είσαι σίγουρος οτι δεν έχει στατικά προβλήματα? Οτι λειτουργεί σαν δίσκος μεγάλης ακαμψίας? οτι μπορεί να φέρει φορτία.

Δεν είμαι σίγουρος για την ένανθράκωση.Απ΄οτι ενημερώθηκα από το φόρουμ και το intrnet και κάποιουσ μηχανικούσ που ασχολούνται με τέτοιου είδους επισκευές δεν έχει πρόβλημα στατικό και είναι ενανθράκωση που προκλήθηκε από αστοχία τησ μόνωσης των ασφαλτοπάνων (το αφρομπετόν που ξήλωσα ,είχε υγρασία..

Δεν καταλαβαίνω το ερώτημα "λειτουργεί σαν δίσκος μεγάλης ακαμψίας"

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι έχει διαβρωθεί απο ενανθράκωση? Είσαι σίγουρος οτι δεν έχει στατικά προβλήματα? Οτι λειτουργεί σαν δίσκος μεγάλης ακαμψίας? οτι μπορεί να φέρει φορτία?

Δεν είμαι σίγουρος από ότι έχω διαβάσει στο Φόρουμ και μου έχουν πει είναι διάβρωση λόγω αστοχίας τησ μόνωσης (έιχε πολυ υγρασία το περλομπετόν το οπόιο ξήλωσα) πρόκειται για ενανθράκωση.

Δεν είμαι σίγουροσ για τα στατικά προβλήματα,και πάλι μηχανικοί που ασχολούνται με το θέμα μου είπαν ότι μακροσκοπικά δεν έχει στατικά προβλήματα.

Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει "λειτουργεί σαν δίσκος μεγάλης ακαμψίας"

post-56309-131887279155_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Parios1

 

λες με βεβαιότητα οτι πρόκειται για ενανθράκωση

 

Πως το βρήκαν? Είσαι και σε νησί!!!

 

δίσκος μεγάλης ακαμψίας = μεταφορά παραμόρφωσης χωρίς ενεργειακές απώλειες συγκέντρωσης.

 

Προσπαθώ να βρώ την σωστή λύση για σένα γι αυτό και ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

μετά τη συζήτησή μας και για να διαπιστώσω την έκταση των διαβρώσεων ,ξήλωσα όλο το σοβά.

Διαπίστωσα ότι δεν υπήρχανε σκουριασμένα άλλα σίδερα ,εκτός αυτών που είχαν κουφώσει το σοβά.

Διαπίστωσα όμως ότι το σκυρόδεμα δεν ήταν καλά δονισμένο ή και καθόλου με αποτέλεσμα να έχει αρκετά κενά.Ξαναθυμίζω ότι η πλάκα είναι τύπου τσέλνερ με ζώνες 50χ50 cm.

Σε αυτή την περίπτωση και λαμβάνοντας υπόψη ότι το PENETRON γεμίζει τριχωηδή μέχρι 0.4 mm θα συνιστούσατε PENETRON ή κάποιο άλλο υλικό για πλήρη στεγάνωση της πλάκας;

Link to comment
Share on other sites

Το Penetron είναι κομμάτι συστήματος. Υπάρχει και το Penetron mortar που είναι το πρώτο αδελφάκι του. Εαν τηλέφωνο στην εταιρία θα λύσει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Συνεχιζοντας το θεμα θα ηθελα να ακουσω εντυπωσεις απο χρηση πολυουρεθανικων συστηματων στεγανωσης.

Δεν μιλαω για "ολα τα ψεκαζω, ολα τα μονωνω".

Αλλα για βαφες πολυουρεθανικης βασης.

Με ενα προχειρο υπολογισμο συστημα με:

-Ασταρι

-1η στρωση βαφης

-Ενισχυση με υφασμα

-2η στρωση βαφης

-Επιπαση με χαλαζιακη αμμο

-2 στρωσεις με UV προστασια

 

Το κοστος υλικων παει κοντα στα 25-30Ε

Αν βαλλεις και 5Ε εργασια, παει στο θεο το συνολικο κοστος.

 

Το ερωτημα ειναι να αξιζει τον κοπο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.