Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μόνωση ταράτσας (δώματος)


harristheo

Recommended Posts

υπάρχουν κατηγορίες διαπνοής μέχρι 4 τάξεις. Σε δώματα προτιμάμε τα υλικά 3 με 4 για να φεύγουν τα συμπυκνώματα ειδικότερα σε υγρές περιοχές. Γενικά μέχρι 50% υγρασία πας με 2, 60-70 με 3 και >70% με 4. Απλούστατο. Είναι κομμάτι του κακόμοιρου ΕΛΟΤ ΕΝ 1504-2. Μερικές φορές θα δείτε και την κλάση δίπλα σε sd πχ <5 μετρα εδω αντιστρέφονται τα νούμερα, πχ το κλάση Ι είναι το καλύτερο.

 

Και για να μην κουραζόμαστε

 

EN 12207:2000 Air Permeability πχ για κλάση 3 να κοιτάξετε Class 3 at 600Pa. or better διότι με τα πειράματα γίνετε πάρτι.

BS EN 12208:2000 Water tightness

 

Θέλει καλό καθαρισμό, κλείσιμο ρωγμών, κορεσμό κλπ. Προσωπικά μόνο υδροφοβισμό εμποτισμού καταλαβαίνω στο χωριό μου για αστάρωμα σκυροδέματος. Αυτό που επίσης λειτουργεί αλλα θέλει προσοχή είναι πρόσμικτο σοφά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σιδερα τα σπας, μου αρεσουν οι ανθρωποι με χιουμορ :grin:

 

ελα πες την αληθεια φορας γραβατα με σχεδιακια και καρτουν ετσι? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

 

Το κακο ειναι οτι δεν εχω φωτογραφιες απο αποξηλωση που ειχα κανει σε τετοια εφαρμογη και το υλικο αυτο εφευγε 5-5τμ μονοκομματο με το χερι, ασε που ειχε πειξει στις ρωγμες με 1 χρονο εφαρμογη σε καλης ποιοτητας υποστρωμα.

Μιλάς για το Hyperdesmo? Θεωρείται από τα κορυφαία από πολλούς συναδέλφους που το έχουν χρησιμοποιήσει. Μπορεί στην δική σου περίπτωση να μην έγινε σωστή εφαρμογή. Ειδικά όταν μου λες για ρωγμές 1 χρόνο μετά. Ακούγεται πολύ περίεργο. Η εταιρεία δίνει και 25 χρόνια εγγύηση. Επικοινώνησες με την εταιρεία?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην τους παρακαλεσω κιολας.

Γενικα δεν εχεις τη σωστη λογικη.

Και γω βγαζω ενα υλικο και λεω οτι αντεχει 5000χρονια.

Θα το παρεις??

ΚΑΜΙΑ εταιρεια δεν δινει εγγυηση για την εφαρμογη του υλικου αλλα ΜΟΝΟ για το υλικο.

 

Γενικα το συγκεκριμενο ειναι της λογικης "ψεκαστε-σκουπιστε-τελειωσατε"

Οποτε εμενα με αφηνει αδιαφορο.

Link to comment
Share on other sites

Το αν έχω σωστή λογική άσε να το ξέρω εγώ.

Δεν σου είπα να παρακαλέσεις, αλλά να ζητήσεις εξηγήσεις.Τις δικαιούσαι και είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν.

Η εταιρεία, όπως και άλλες με αντίστοιχα προϊόντα, δίνουν γραπτή εγγύηση υλικού αλλά και εφαρμογής, αρκεί να περαστεί από δικό τους συνεργείο.

Θεωρώ πως κακώς δεν το κυνήγησες.

Link to comment
Share on other sites

Και έλεγα χτες βράδυ να σε ξυπνήσω,να μην σε ξυπνήσω.Ορίστε τα αποτελέσματα τώρα...Καταλαβαίνω βέβαια οτι σε κούρασα αλλά άξιζε τον κόπο,έβγαλες χρήσιμα συμπερασματα!

 

Υγ.

Βάλε μου εσύ με τα χεράκια σου που τους αρέσει να λερώνονται υλικό με εγγύηση και 100000 χρόνων και θα την δεχτώ,φτάνει να σε δω στην ταράτσα 8ωρο αδιάφορε λογικέ μου!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείται από τα κορυφαία από πολλούς συναδέλφους που το έχουν χρησιμοποιήσει

 

Αυτη τη λογικη εννοω.

Τι σημαινει το κορυφαιο της αγορας??

Θαυματουργα υλικα δεν υπαρχουν.

Το καθε υλικο ειναι καταλληλο για την καθε περισταση.

Καλα υλικα με κακο συνεργειο ειναι πεταμενα λεφτα.

Μετρια υλικα με καλο συνεργειο μπορει να εχουν αψογα αποτελεσματα

 

 

Το αν έχω σωστή λογική άσε να το ξέρω εγώ.

Δεν σου είπα να παρακαλέσεις, αλλά να ζητήσεις εξηγήσεις.Τις δικαιούσαι και είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν.

Η εταιρεία, όπως και άλλες με αντίστοιχα προϊόντα, δίνουν γραπτή εγγύηση υλικού αλλά και εφαρμογής, αρκεί να περαστεί από δικό τους συνεργείο.

Θεωρώ πως κακώς δεν το κυνήγησες.

 

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το υπογραμμισμενο ειναι εκτος πραγματικοτητας.

Εκτος και αν αναλαμβανει και το κοστος της οποιας αστοχιας.

 

Επειδη εχω δει γραπτες εγγυησεις και γελαγα δυο μερες.

 

"Εγω ο κ. Ταδε δηλωνω οτι εγγυομαι οτι η εφαρμογη αφρου πολυουρεθανης θα κρατησεις για 20 χρονια,

 

Ημερομηνια

Υπογραφη"

 

Το παραπανω ειναι πραγματικο.

Τα υπογραμμισμενα ηταν κενα και τα ειχε συμπληρωσει με το χερι.

Με εβριζε ο ιδιοκτητης επειδη του ειπα οτι η μονωση ηταν για κλαματα.

"Μα εχω γραπτη εγγυηση για 20χρονια."

Καποιες απο τις λεξεις να φανταστεις ηταν και ανορθογραφες αλλα δεν θυμαμαι ποιες.

 

Σου ειπα περιπτωση με το συγκεκριμενο υλικο.

Και στο ανεφερα γτ εχω δει και εφαρμογες με ακρυλικα των 30Ε/20κιλα να παθεις πλακα.

Οταν εβγαζα τα κομματια του υλικου, μου ειπε την ιδια ατακη παλι ο ιδιοκτητης "εχει 25 χρονια εγγυηση"

Το υποστρωμα ξαναλεω ηταν προσεγμενο. Γτ αστοχησε δεν ξερω να σου πω.

 

Σιδερα

Δεν μου ειπες τελικα για το ασταρι των πολυουρεθανικων βαφων για απορροφητικες και μη επιφανειες.

Οταν θα γυρισεις με το καλο, εγω σε προσκαλω να ερθεις μαζι μου στην οικοδομη.

Φιλος που του εδινα 80Ε μεροκαμματο, 3η μερα δεν ξαναρθε. Απο τοτε, ουτε να ακουσει για οικοδομη δεν θελει.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα για κορυφαίο, αλλά από τα κορυφαία. Υπάρχει διαφορά σε αυτό. Για μένα σημαίνει ότι το τάδε υλικό έχει, στατιστικά, το καλύτερο αποτέλεσμα συγκριτικά με τα αντίστοιχα της αγοράς, όσον αφορά την λειτουργία του σε συνδυασμό με την αντοχή στο χρόνο.

Φυσικά και κανένα δεν είναι θαυματουργό.

Φυσικά και το συνεργείο είναι πολύ σημαντική παράμετρος.

Την γραπτή εγγύηση μην την υποτιμάς. Μπορεί να σε ξελασπώσει σε πολλές περιπτώσεις, στις οποίες κατά άλλα θα ήσουν χαμένος από χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ηθελα να ξερω και κοστος ανα τμ αν σου ειναι ευκολο ΜΕ την εφαρμογη απο το πιστοποιημενο συνεργειο.

 

Συναδελφε το καθε υλικο εχει καποιες πιστοποιησεις και ακολουθει καποια στανταρ συμφωνα με τα αντιστοιχα προτυπα.

Αν το υλικο τα εχει, καλως.

Αλλα, ασφαλως και πολλα αλλα υλικα τηρουν τα συγκεκριμενα προτυπα.

Το βασικοτερο κομματι ειναι η εφαρμογη. (σε αυτο περιλαμβανονται απο την προετοιμασια του υποστρωματος μεχρι την εφαρμογη του υλικου, τη συντηρηση του κτλ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Την γραπτή εγγύηση μην την υποτιμάς.

Προσωπικά - στις περισσότερες των περιπτώσεων - δεν μου λέει απολύτως τίποτα.

Ποιο το νόημα να έχω στα χέρια μου εγγύηση (για εφαρμογή) για τα επόμενα 20 χρόνια από κάποιον,

ο οποίος μετά από 5 - 10 χρόνια, το πιθανότερο,

θα ασκεί άλλη επαγγελματική δραστηριότητα.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.