Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μόνωση ταράτσας (δώματος)


harristheo

Recommended Posts

Προσωπικά - στις περισσότερες των περιπτώσεων - δεν μου λέει απολύτως τίποτα.

Σεβαστό. Εμένα μου λέει.

Ποιο το νόημα να έχω στα χέρια μου εγγύηση (για εφαρμογή) για τα επόμενα 20 χρόνια από κάποιον,

ο οποίος μετά από 5 - 10 χρόνια, το πιθανότερο,

θα ασκεί άλλη επαγγελματική δραστηριότητα.

Αυτό ισχύει για τα πάντα, όχι μόνο για την οικοδομή.

Τέρυ, φυσικά το κόστος ανεβαίνει σημαντικά, η επιλογή είναι του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπική μου άποψη για να επιτύχουμε 90% ποιότητα κατασκευής

 

Υλικό 40-50%

Τεχνίτης 20-30%

Μηχανικός 30-10%

 

ξεχάστε το 100% διότι κανένας δεν το πληρώνει. και το λέω διότι όταν ο πελάτης θα ακούσει το υλικό μόνο 80Ε το τμ αλλα με εφαρμογές ακόμα και σε φράγματα δεν θα το πάρει, διότι ο μάστορας δεν το ξέρει και πιθανός και ο μηχανικός. Θα μου πείς καλά θα βάλω υλικό για φράγματα στην ταράτσα? Οχι βέβαια! απλά θα πληρώνεις κάθε 10 χρόνια μόνωση. Στο τέλος θα πληρώσεις παραπάνω αλλα that's life.

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε ενας μάστορας να δει την πλάκα και να μου προτείνει λύση και μόλις του ανέφερα για ασφαλτόπανο μου λεει οκ, αλλά θα πρέπει να κόψεις τις αναμονές, γιατί σύμφωνα με αυτόν, δε μπορούν να μονωθούν όπως προβλέπεται.

 

Φυσικα του ρίξα άκυρο.

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικό για υγρομόνωση ταράτσας είναι κάποιο επαλειφόμενο υλικό πολυορεθανικής βάσης.

Γνωρίζω πολύ κόσμο που έχει χρησιμοποιήσει το Hyperdesmo LV της Αlchimica και έχουν μείνει όλοι άφωνοι με το αποτέλεσμα.

 

Το κόστος για 2 στρώσεις υλικού και αστάρι δεν ξεπερνάει τα 13ευρώ/τμ και απαιτεί 2lit υλικό/τμ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγω δεν θελω να μεινω αφωνος (γτ αν δεν το ξερετε τραγουδαω στα μπουζουκια το βραδυ) μαλλον δεν θα το προτιμησω.

Με το κοστος αυτο υπαρχουν αλλα υλικα μαζι με αλιφατικη βαφη προστασιας UV σε δυο στρωσεις.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μιλάτε για υλικά ανοικτά θα πώ Masterseal 6100 FX.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν μου ειπες τελικα για το ασταρι των πολυουρεθανικων βαφων για απορροφητικες και μη επιφανειες.

Οταν θα γυρισεις με το καλο, εγω σε προσκαλω να ερθεις μαζι μου στην οικοδομη.

Φιλος που του εδινα 80Ε μεροκαμματο, 3η μερα δεν ξαναρθε. Απο τοτε, ουτε να ακουσει για οικοδομη δεν θελει.

 

Αχ Terry-Terry,

με συγκίνησες πρωινιάτικα,μου θύμισες το "βρώμικο" παρελθόν μου...

Και τι 80 ευρωπουλάκια είναι αυτά,με κλέβεις,εγώ δεν αξίζω τόσα (στο παγκόσμιο στερέωμα...)Ασε που, για φαντάσου να μου πάθεις τίποτα εκεί πάνω στα ψηλά από τον ήλιο και την κούραση καμία λιποθυμία για παράδειγμα και να τα χάσω όλα μετά.Είσαι βαρύς? :smile:

Λοιπον "φίλτατε"

εγώ όποτε μπορώ ψηφίζω Ελλάδα.Και για τα απορροφητικά υποστρώματα,θέλω 1 πολυουρεθανικό ημίσκληρο βαθιάς διείσδυσης ενός συστατικού.Μου αρέσει πάντα η βαθιά διεισδυση ρε παιδί μου,αλλαααααα' όχι λόγια ,έργα. :oops: Θέλω γρήγορο στέγνωμα(το πολύ 3ωρίτσες τώρα που είναι η εποχή του και πρέπει να πιάσετε ολοι τον παπά από τα γένια),αντοχή στα στάσιμα νερά(ξέρεις εσύ το γιατί...)στον πάγο, στα οξέα.Απαραίτητα καμία διαρροή στις 7 atm (DIN 1048) λυγισμα 400κγ/τ.εκ και πρόσφυση 2,7N/mm2, ΑSTM D903!

Πρόσεχε την υγρασία του υποστρώματος,δεν πλένεις τίποτα με σκοπό τον καθαρισμό σε αυτές τις περιπτώσεις εαν δεν θες να δεις ζαρώματα-φουσκώματα.

 

Για τα μη απορροφητικά υποστρώματα πάλι Ελλάδα ψηφίζω, με εποξειδικό αστάρι 2 συστατικών,νερού 10%,εαν χρειαστεί αραίωση,χαμηλότερο κόστος έτσι,χωρίς παρέμβαση στις ιδιότητες του υλικού όμως.Μέσα σε 7 ημέρες έχεις τον χρόνο τελικού πολυμερισμού οπότε σε 12 ωρίτσες αρχίζεις την επίστρωση του πολυουρεθανικού υλικού.

 

υγ.Θα μπορούσε πάντως να τοποθετηθεί η υγρομόνωση και χωρίς την διαδικασία του αγγυρωτικού,είναι καθαρά προσωπική μου επιλογή η παραπάνω διαδικασία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνουμε.

Αλλα δεν λες τιποτα καινουριο. :smile:

Η ΣΙΚΑ για παραδειγμα βαζει το ιδιο το πολυουρεθανικο αραιωμενο 15% ως ασταρι.

Εκει ηταν η ενσταση μου.

 

 

ΥΓ Εσενα δεν θα σε εχω εργατη να παρεις 80Ε.

Εσυ θα εχεις αμοιβη μηχανικου με ωριαια απασχοληση βασει ΠΔ696 (υπαρχει και η συμφωνηθεισα βεβαια)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.