Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μόνωση ταράτσας (δώματος)


harristheo

Recommended Posts

abenetos

 

Ισως και το υφος να ηταν λιγο επιθετικο, αλλα λογω κουρασης..

 

Κοιτα. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ξεκιναμε απο αυτο

 

μιας βιομηχανίας χρωμάτων απευθύνεται κυρίως στα χρωματοπωλεία και στον ιδιώτη και σαν στόχο δεν έχει να καλύψει όλο το φάσμα στον συγκεκριμένο τομέα

 

Εδω ειναι η βλαμμενη λογικη τοσο των μηχανικων οσο και των εταιρειων.

Τα υλικα, ειδκα τετοιων εφαρμογων ΔΕΝ πρεπει να απευθυνονται στον ιδιωτη.

Σκεφτεσαι ο αλλος να παει να παρει 2 τοπια ανθρακουφασμα, 5 κιλα ρητινη και να παει στο καφενειο περιχαρης οτι ενισχυσε το σπιτι του????

 

Δεν ειναι σωστη λογικη αυτη.

Ειναι η λογικη του εμπορου.

Και εκθετει και την εταιρεια.

Γτ αν παει ο ιδιωτης να παρει το υλικο σου, πλυνει ωραια και καλα την ταρατσα, αφηνει την πρασιναδα οπως εχει δεν πειραζει (γτ απο το μαγαζι του ειπαν οτι εχει καλη προσφυση) και πεταξει το υλικο σου πανω.

Σε 2 χρονια αχρηστο, εσενα θα βριζει, οχι εμενα που φωναζω εδω.

 

Λοιπον, το καθε υλικο θελει και καποιον να ξερει να το χρησιμοποιει.

 

Εδω τσακωθηκα προχθες για 10τμ σοβαδες επειδη ο "πιστοποιημενος" εργατης εβαζε το Α3 στο τελος του χαρμανιου.

Βρε αμαν, βρε ζαμαν, τιποτα, Εγω ετσιι το εχω μαθει, εχω φτιαξει 1000κμ λασπη.

Ρε δες τη συσκευασια τι γραφει. Ας γραφει οτι θελει, εγω ετσι το κανω τωρα 10 χρονια.

 

Δεν ειναι λογικες αυτες και πρεπει οι εταιρειες να το περασουν στον κοσμο.

 

Δεν μπορει ο καθενας να γινει μηχανικος και τεχνιτης, οπως δεν μπορω και γω να γινω αγροτης, ψαρας και δεν ξερω τι αλλο.

 

 

ΥΓ. Οσο για το δωρακι, σχημα λογου ηταν, αλλα μπορειτε ανετα στα πλαισια προωθησης να δωσετε δειγματα.

Με 5-10κιλα ουτε εμεις δουλεια τσαμπα θα βγαλλουμε, ουτε εσεις θα πτωχευσετε.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

abenetos

 

καταλαβαίνω απόλυτα την θέση σου και συμφωνώ. Για κάθε πολυεθνική εταιρεία μεγέθους SIKA, MAPEI, BASF η πιστοποίηση προϊόντων κοστίζει απο 50-90Κ ανα προϊών. Με λίγα λόγια μια γκάμα 500 προϊόντων είναι μερικές εκατοντάδες εκατομμύρια. Το θέμα βέβαια είναι οτι όταν πουλάς σε 50 χώρες τότε το κόστος πιστοποίησης ανα χώρα πέφτει στα 1000-2000 Ευρώ!!!!.

 

Για μια Ελληνική εταιρία χωρίς εξαγωγές!!!! το κόστος βέβαια παραμένει στα 50-90Κ (εξωφρενικό για ενα κωδικό). Αυτό εαν θέλετε είναι σοβαρή παράμετρος στο δίλημμα εισάγω ή παράγω. Τα Ελληνικά Πανεπιστήμια δυστυχώς ενω θα μπορούσαν να είναι κάλλιστα στο παιχνίδι των πιστοποιήσεων δεν το κάνουν για πολλούς και διάφορους λόγους (δεν συζητάω το θέμα!!!). Αντίθετα πανεπιστήμια στην Γερμανια, Αγγλία, Γαλλία, Ιταλία είναι εδώ και πολλά χρόνια στο παιχνίδι και έχουν να δείξουν και R&D.

 

Αυτό σημαίνει οτι οι Ελληνικές εταιρίες είναι αναγκασμένες να κινούνται εμπορικά στην un-certified zone ή εαν θέλετε την έχουν δημιουργήσει για να πουλήσουν. Είμαι επίσης σίγουρος οτι πολλές φορές έχουν και μικρότερα ποσοστά κέρδους σε σχέση με την certified zone. Το μόνο χαρτί που έχουν να παίξουν είναι η "λαϊκή" διαφήμιση και το μεγάλο ποσοστό κέρδους στο εμπορικό δίκτυο (+40%).

 

Σίγουρα η περίοδος δεν είναι εύκολη για να δημιουργηθεί ενα στρατηγικό σχέδιο και το πεδίο αλλάζει τάχυστα. πχ η BASF σταματάει στις 30/11 την λειτουργία της στην παραγωγή και πλέον θα εισάγει ορισμένα προϊόντα ενω θα διατηρήσει περιορισμένη τεχνική υποστήριξη.

 

Οι Ελληνικές εταιρίες σίγουρα έχουν κάνει τεράστια λάθη στο παρελθόν και δεν εκμεταλλεύτηκαν τις καλές εποχές, σίγουρα δεν επένδυσαν σε επιστημονικό δυναμικό αλλά περισσότερο στο εμπορικό και σίγουρα ενω θα μπορούσαν να είναι πιο εξωστρεφείς δεν το έκαναν.

 

Δεν υπάρχει αποτέλεσμα ή κριτική διότι πλέον το 2012 εν Ελλάδι συγκρίνουμε λάθος πράγματα, λάθος χώρες, λάθος οικονομίες, λάθος ανθρώπους, λάθος τράπεζες, λάθος πανεπιστήμια, λάθος μηχανικούς, λάθος κανονισμούς, λάθος ιδιοκτήτες, λάθος εργολάβους.

 

Μου πρότειναν λύση αντί για μονό ασφαλτόπανο (επιλογής μου) SBS -20 βαθμών 6κιλών κτλ, να βάλω 2πλό ασφαλτόπανο -5 βαθμών με τα ίδια χαρακτηριστικά. Δεν ειναι μεγάλη η οικονομικη επιβάρυνση.

 

 

Δεν είναι επικίνδυνο να έχεις 2 φράγματα?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

terry γενικώς δεν διαφωνώ στα περισσότερα απ' όσα λες αν και μου προσάπτεις σε κάποια σημεία λογικές και πρακτικές που δεν με βρίσκουν σύμφωνο. Δεν χρειάζεται να το συνεχίσουμε.

κε Ροδόπουλε συμφωνώ απόλυτα με την προσέγγισή σας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα σας και καλως σας βρηκα,

ειμαι ιδιωτης που δεν εχει σχεση με τον κλαδο και εχω προβλημα στην ταρατσα μου με υγρασια.

Αλλα ας ξεκινησω απο την αρχη,

Σε σπιτι κατασκευης 1990-92 οταν εμφανιστηκαν καποιες ρωγμες στην ταρατσα πριν 4-5 χρονια εγινε μια μονωση με ασφαλτοπανο, dow ( H' τυπου Dow υλικο) και απο πανω τσιμεντογωνια - πλακακι.

Επειδη υπηρχε μια δεξαμενη πετρελαιου κανανε την βλακεια να βαλουν τσιμεντολιθο και ενα σανιδακι σε καθε ποδι της (και ντυσιμο του τσιμεντολιδου με ασφαλτοπανο-οχι ομως απο κατω) δεξαμενης με αποτελεσμα οπως ολοι καταλαβαινεται να σαπισει το ξυλο και να περναει νερο κατω απο το ασφαλτοπανο και εν συνεχεια να εχω υγρασια στο ταβανι σε αρκετα σημεια.

 

Εφερα δυο εταιριες που κανουν μονωσεις και μου ειπαν ξυλωμα της παλιασ μονωσεις και καινουρια μονωση λογω του οτι το ασφαλτοπανω δεν κολαει(η' πιο σωστα εχει ξεκολησει) στην πλακα

 

Ο ενας ειπε πολυουρεθανη 3 στρωσεις με συνολο 5-6cm και απο πανω βιομηχανικο μπετον

και ο αλλος ειπε υγρο καοτσουκ 3 χερια με 25-75, 50-50 & 75-35 αραιωση, καποια μεμβρανη, DOW(original) γαρμπιλομετον και πλακακι

Σαν κοστος η δευτερη λυση ειναι ~1000 ευρω ακριβοτερη

 

και οι δυο μου ειπαν οτι η πολυουρεθανη(και αντιστοιχα το καουτσουκ) θα κανουν μια σκαφη και δεν θα περναει νερο με τιποτα....

 

λογω του οτι δεν εχω σχεση με το επαγγελμα και βλεποντας πως σε αυτο το site υπαρχουν επαγγελματιες ειπα να ρωτησω την γνωμη σας αν ενδεικνιεται κατι απο τα δυο 'η εαν εχεται κατι αλλο να προτεινεται

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by Unique
Link to comment
Share on other sites

Κυριε Ροδοπουλε καλησπερα

καπου διαβασα πως προτεινεται πριν απο ολα κρυσταλοποιηση στην πλακα,

αυτο γινεται και σε παλαιοτερες κατασκευες 'Η σε καινουργιες μονο, και πως?

Link to comment
Share on other sites

Για να δωσει καποιος απαντηση πρεπει να δει το προβλημα.

Οι λυσεις που σας προτειναν ειανι λιγο μπακαλικες.

Ουτε μπετο μπαινει πανω απο την πολυουρεθανικη βαφη (γτ μονο μπετο μπορει να γινει βιομηχανικο) ουτε μπετο και πλακακι εχει νοημα πανω στη οποια μεμβρανη.

 

Οι ρωγμες επρεπε να επισκευαστουν ΠΡΙΝ την οποια μονωση.

Τωρα το προβλημα του νερου λυνεται, αλλα οι ρωγμες θα ειναι εκει για παντα.

 

Το ξηλωνω τα παντα και το κανω απο την αρχη, ειναι μια λυση, αλλα για αυτον που θελει να κονομησει.

 

ΥΓ. ΑΑΑΑΝ ειχε τοποθετηθει σωστα το τυπου DOW υλικο θα μπορουσε να ξαναχρησιμοποιηθει.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

οι ρωγμες επισκευαστηκαν πριν μπει οι μονωση.

απο εκει και περα εαν θελεται να μου εξηγησετε τα παραπανω...

τι μπαινει πανω απο την πολυουρεθανη? τι πανω απο το καουτσουκ?

ξαναλεω δεν εχω σχεση, ερχονται μου λενε και ακουω .....και μετα τα γραφω εδω

Link to comment
Share on other sites

με αποτελεσμα οπως ολοι καταλαβαινεται να σαπισει το ξυλο και να περναει νερο κατω απο το ασφαλτοπανο και εν συνεχεια να εχω υγρασια στο ταβανι σε αρκετα σημεια.

 

 

Πως επισκευαστηκαν τοτε οι ρωγμες??

 

Εγω θα ξαναπω οτι πρεπει πρωτα να δουμε το προβλημα.

Προσωπικα δεν μπορω να δωσω λυση απο το Φορουμ.

 

Διαβαστε απο την αρχη το θεμα, θα βρειτε πληροφοριες.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Unique

 

εαν θέλεις την αποψή μου πριν κάνεις οτιδήποτε ζήτησε εναν έλεγχο υπερήχων ή ξεκίνα με το σφυρί να χτυπάς για να δεις εαν η πλάκα έχει κουφώσει. Η κρυσταλοποιηση είναι η τελευταία γραμμή άμυνας και σαν βασικό στόχο έχει να μας δώσει την δυνατότητα αντικατάστασης της μόνωσης όταν αυτό κριθεί αναγκαίο. Απο εκεί και πέρα όπως σωστά είπε ο Τερρυ είναι θέμα μηχανικού να "τρέξει" στο μυαλό του τα στάδια επισκευής. Ενα παράδειγμα. Τα συστήματα κρυσταλοποιησης χρειάζονται μια κατηγορία σκυροδέματος περίπου 20/25 και πάνω για να δουλέψουν σωστά. Δεν πρέπει να βρούμε ρωγμές μεγαλύτερες απο 0,15 χιλ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.