Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά στον ακάλυπτο σε εντός σχεδίου


panmyr

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

 

Θέλω να ρωτήσω, για την κατασκευή Φ/Β σε εντός σχεδίου, στον άκάλυπτιο και όχι στην στέγη, απαιτείται άδεια μικράς κλίμακας,( όπως στα εκτός μέχρι 20 kw) ή ισχύει κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό:

"Το άρθρο 14 του Ν.2831/2000, ΦΕΚ 140Α, 13/6/2000, “Τροποποίηση των

διατάξεων του Ν. 1577/1985 ‘Γενικός Πολεοδομικός Κανονισμός’ και άλλες

πολεοδομικές διατάξεις”, αναφέρει πως στους ακάλυπτους χώρους οικοπέδου

επιτρέπονται ‘εγκαταστάσεις παθητικών ή ενεργητικών ηλιακών συστημάτων,

καθώς και αντιθορυβικών συστημάτων που κατασκευάζονται σύμφωνα με τους

κανονισμούς που εκδίδονται σε εφαρμογή του άρθρου 26 μετά από ενεργειακή ή

ακουστική μελέτη αντίστοιχα και έγκριση της αρμόδιας ΕΠΑΕ ως προς τη

μορφολογική ένταξη στο χώρο’. Στο άρθρο 1 του εν λόγω νόμου, ξεκαθαρίζεται ρητά

πως τα φωτοβολταϊκά είναι ενεργητικά ηλιακά συστήματα."

 

Επίσης

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=2434

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Έχω βρει και κάτι άλλο

 

Αποφ-5219/04 που αναφέρει

 

'' Καθορισμός εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας για τις οποίες αντί της έκδοσης άδειας δόμησης απαιτείται Έγκριση Εργασιών - Διαδικασία έγκρισης και απαιτούμενα δικαιολογητικά

(Εκτέλεση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας χωρίς έκδοση άδειας δόμησης)

 

ΑΡΘΡΟΝ-1

 

1. Επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών μικρής κλίμακας χωρίς έκδοση άδειας δόμησης, εφόσον δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις και τα οικόπεδα, τα γήπεδα ή τα κτίσματα στα οποία γίνονται δεν βρίσκονται σε δάσος, σε ρέμα, στον αιγιαλό ή την παραλία, σε καθορισμένο αρχαιολογικό χώρο, σε περιοχή απολύτου προστασίας, σε κοινόχρηστο χώρο, σε κτίρια που δεν έχουν μη διανοιγμένη παρόδια στοά και δεν είναι ρυμοτομούμενα ή στατικά επικίνδυνα .

 

Εφόσον θίγονται δικαιώματα συνιδιοκτησίας, εξασφαλίζεται η σχετική συναίνεση με ευθύνη των ενδιαφερομένων.

 

2. Οι εργασίες εκτελούνται μετά από σχετική Έγκριση Εργασιών, που χορηγείται από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία, εφόσον υποβληθούν :

 

α) αίτηση των ενδιαφερομένων, στην οποία αναγράφονται τα πλήρη στοιχεία τους, τα στοιχεία του ακινήτου και περιγραφή των εκτελούμενων εργασιών, και τα συνημμένα στοιχεία,

 

β) οι εγκρίσεις των αρμόδιων υπηρεσιών (αρχαιολογίας, δασαρχείου, ΕΠΑΕ, ΥΠΠΟ, κλπ) που απαιτούνται κατά περίπτωση,

 

γ) τα κατά περίπτωση δικαιολογητικά, όπως αναφέρονται στην επόμενη παράγραφο,

 

δ) βεβαίωση ή αντίγραφο δήλωσης κτηματολογίου, ή αντίγραφο τοπογραφικού ή άλλου σχεδίου, εφόσον δεν προσδιορίζεται η θέση του ακινήτου με τη διεύθυνση.

 

3. Ως εργασίες δόμησης Μικρής Κλίμακας, πέραν των αναφερομένων στο Αρθ-22 παρ.1 του ΓΟΚ/85, καθορίζονται οι εξής περιπτώσεις δομικών εργασιών:

 

α. . . .

β. . . .

 

ιε. Τοποθέτηση ηλιακών θερμοσιφώνων "και φωτοβολταϊκών συστημάτων" ,σύμφωνα με τις προϋποθέσεις της Αποφ-1945/134/17-1-03 του Γενικού Γραμματέα ΥΠΕΧΩΔΕ, "όπως τροποποιήθηκε και ισχύει σήμερα"(*).

 

 

Στην συνέχεια, με την απόφαση 1945/134/3/03 που λέει :

 

 

Αποφ-1945/134/3/03 Εγκ-3/03

Εγκατάσταση Ηλιακών Θερμοσιφώνων και Φωτοβολταϊκών συστημάτων

(παραδοσιακούς οικισμούς και διατηρητέα κτίρια,εφαρμόζεται σε εντός και εκτός σχεδίου περιοχές)

 

 

' Εχοντας υπόψη :

 

1. Τις διατάξεις της παρ.6 του Αρθ-9 του ιδίου Νόμου (ΓΟΚ/85), όπως τροποποιήθηκε και ισχύει με τον Ν-2831/00.

 

2. Τις διατάξεις των Αρθ-2 παρ.44, Αρθ-4 , Αρθ-16 και Αρθ-28 του ΓΟΚ/85 "περί Γενικού Οικοδομικού Κανονισμού", όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει με τον Ν-2831/00.

 

3. Τις διατάξεις της παρ.1 του Αρθ-22 του ιδίου Νόμου, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει με τον Ν-2831/00.

 

4. Τις διατάξεις της παρ.1 του Αρθ-2 της Αποφ-3046/304/30-1-89 "Κτιριοδομικός Κανονισμός" (ΦΕΚ-59/Δ/90),

 

Αποφασίζουμε:

 

"1. Η Εγκατάσταση Ηλιακών Θερμοσιφώνων και Φωτοβολταϊκών συστημάτων επιτρέπεται πάνω από το μέγιστο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό και για την εκτός σχεδίου περιοχή μέχρι του ύψους του 1.50 μ. πάνω από το επιτρεπόμενο μέγιστο ύψος, χωρίς την έκδοση οικοδομικής αδείας, διότι οι ηλιακοί θερμοσίφωνες και τα Φωτοβολταϊκά συστήματα αποτελούν συμπληρωματικές εγκαταστάσεις του κτιρίου και εντάσσονται στο πλαίσιο της ενεργειακής πολιτικής, δεδομένου ότι είναι ενεργητικά συστήματα εξοικονόμησης ενέργειας και πρόκειται για εργασίες μικρής κλίμακας.

 

2. Η εγκατάσταση Ηλιακών Θερμοσιφώνων και Φωτοβολταϊκών συστημάτων επιτρέπεται και στους ακάλυπτους χώρους των οικοπέδων (στην εντός σχεδίου και στην εντός οικισμών χωρίς σχέδιο δόμησης) με την επιφύλαξη του Αρθ-23 της Αποφ-3046/304/89 (Κτιριοδομικός Κανονισμός) περί φύτευσης οικοπέδων.

.....

....

....

 

Οπότε υποθέτω, ότι απαιτείται έγκριση εργασιών μικράς κλίμακας και για τις εγκαταστάσεις Φ/Β στον ακάλυπτο, αρκεί να καλύπτεται το Αρθ-23 του κτιριοδομικού(2/3 της φύτευσης...)

 

ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

Θέλω να ρωτήσω, για την κατασκευή Φ/Β σε εντός σχεδίου, στον άκάλυπτιο και όχι στην στέγη, απαιτείται άδεια μικράς κλίμακας,( όπως στα εκτός μέχρι 20 kw) ή ισχύει κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ

 

Θα το έχεις λάβει υπόψη σου φαντάζομαι, αλλά εφόσον είναι στον ακάλυπτο, θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι τα φωτοβολταϊκά δεν θα σκιάζονται (από υπάρχουσες ή μελλοντικές κατασκευές, πολυκατοικίες κτλ) ούτε το καλοκαίρι ούτε τον χειμώνα. Ή εν πάσει περιπτώσει ότι σκιάζονται το ελάχιστον δυνατόν.

 

ΥΓ. Υπάρχει τέτοιος ακάλυπτος σε εντός σχεδίου στην Ελλάδα; :smile:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε υποθέτω, ότι απαιτείται έγκριση εργασιών μικράς κλίμακας και για τις εγκαταστάσεις Φ/Β στον ακάλυπτο, αρκεί να καλύπτεται το Αρθ-23 του κτιριοδομικού(2/3 της φύτευσης...)

 

ή κάνω λάθος;

 

...και εγώ αυτό έχω καταλάβει.... :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κι εγώ το ίδιο ... αλλά τι γίνεται με τις ..."λεπτομέρεις"..;

 

- Πότε χρειάζεται ΕΠΑΕ και πότε όχι;

- Προφανώς δεν υπολογίζονται σε ΣΔ και κάλυψη, αλλά τι γίνεται με τις αποστάσεις από τα όρια;

- με το ύψος; μπορώ να βάλω, πάνω στο όριο με τον γείτονα, μια εννιαία συστοιχία πάνελ που θα φτάνει 5 μ. ύψος ;;

 

... δεν μου ακούγεται πολύ λογικό, και ύστερα θα φταίνε οι πολεοδομίες που θα προσπαθούν με αλχημίες να προλάβουν τέτοιες καταστάσεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανανεώνω το θέμα γιατί και εγώ έχω την ίδια απορία: σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο , όπου ήδη υπάρχει ή πρόκειται να κατασκευαστεί κατοικία , μπορεί να εγκατασταθεί στο έδαφος φ/β 20 kw? Υπάρχει κάποια ασυμβατότητα σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ανανεώνω το θέμα γιατί και εγώ έχω την ίδια απορία: σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο , όπου ήδη υπάρχει ή πρόκειται να κατασκευαστεί κατοικία , μπορεί να εγκατασταθεί στο έδαφος φ/β 20 kw? Υπάρχει κάποια ασυμβατότητα σε αυτό?

 

Για να κατασκευαστει κατοικια σε εκτος σχεδιου μαλλον μιλαμε για 4 στρεμματα και πανω να υποθέσω. Σε τετοια περιπτωση μάλλον δεν έχεις κανένα προλημα , μπορεις και παραμπορεις.

Ο μόνος περιορισμος σου ειναι η επιφανεια των συστηματων να μην υπερβαίνει το 80% της συνολικης επιφάνειας του γηπέδου και να τοποθετηθουν τουλ. 5 μετρα μεσα απο τα ορια για 4 στρ και πανω , ή 2,5 μετρα για μικροτερα απο 4 στρ.

 

Εχει κι εναν αλλο περιορισμο ότι η καλυψη των όποιων οικηματων εντος του γηπεδου αθροιζόμενη με αυτη των φ/β συστηματων δεν πρεπει να περνά ουτε αυτη το 80%, αλλα αν έχεις 4 στρεμματα μιλάμε για 3,2 στρεμματα max κάλυψη οπότε δεν υπάρχει ουσιαστικα κανένας περιορισμος ως προς αυτο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να ρωτήσω και 'γω, όσον αφορά το μήνυμά σου "rodag" για το ποσοστό κάλυψης. Σε περίπτωση που υπάρχει κατοικία σε οικόπεδο μεγαλύτερο των 4 στρεμμάτων και βάσει πολεοδομικών κανονισμών το ποσοστό κάλυψης είναι 20% μια εγκατάσταση φ/β των 60kw θα πρέπει να μην υπερβαίνει το 20% της κάλυψης ή το 80% που ορίζεται για τα φ/β ?

ή απαγορεύεται επειδή η ισχύς είναι μεγαλύτερη των 20kw ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.