Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρακτική Εξάσκηση


TheGlobber

Recommended Posts

Γεια σας συναδελφοι. Θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει και ποια ειναι η δυνατοτητα για πρακτικη εξασκηση κατα τη διαρκεια των σπουδων σε τεχνικο γραφειο?? Με ενδιαφερει κυριως η επιβλεψη στο εργοταξιο και οχι οι μελετες. Γνωριζεται αν υπαρχουν τετοιες δυνατοτητες για καποιον φοιτητη Πολιτικο Μηχανικο?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι στο ΕΜΠ, η πρακτική άσκηση στο 8ο εξάμηνο καταργήθηκε.

 

Τώρα για δημόσιο έχω ακούσει, αλλά δεν είμαι σε θέση να απαντήσω σίγουρα, οτι το ΥΠΕΧΩΔΕ, ο ΟΣΕ και η ΔΕΗ έπαιρναν την θερινή περίοδο ωρομίσθιους φοιτητές για πρακτική.

 

Από την άλλη προφανώς μπορείς να δουλέψεις σε όποιο γραφείο θέλεις. Μόνο κέρδος θα αποκομίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αγγελε και Χαρη, ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Αυτο που ψαχνω ειναι ειτε μεσω της σχολης ( στο Αριστοτελειο στη Θεσσαλονικη ειμαι ) ειτε σε ιδιωτικο τεχνικο γραφειο. Οσο για ιδιωτικο τεχνικο γραφειο υπαρχει τετοια δυνατοτητα? Δηλαδη δεχονται φοιτητες η εννοεις μονο αν εχω καποιον γνωστο και δεχτει να με παρει κλπ.?? Επισης θα ηθελα να ρωτησω με την ευκαιρια και κατι αλλο. Ενδιαφερομαι με το τελος των σπουδων ( με το καλο του χρονου το καλοκαιρι ) να φυγω ειτε Αγγλια ειτε Αμερικη για ενα μαστερ. Ταυτοχρονα ομως θα με ενδιεφερε να δουλεψω κιολας. Στο κατω κατω ολες οι εταιρειες εμπειρια ζητανε. Οποτε υπαρχει καποιος τροπος να δω αν ζητανε νεους πτυχιουχους σε εταιρειες στην Αγγλια κ Αμερικη? Απλα το ψαχνω για να ειμαι προετοιμασμενος για παν ενδεχομενο.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αγγελε και Χαρη, ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Αυτο που ψαχνω ειναι ειτε μεσω της σχολης ( στο Αριστοτελειο στη Θεσσαλονικη ειμαι ) ειτε σε ιδιωτικο τεχνικο γραφειο. Οσο για ιδιωτικο τεχνικο γραφειο υπαρχει τετοια δυνατοτητα? Δηλαδη δεχονται φοιτητες η εννοεις μονο αν εχω καποιον γνωστο και δεχτει να με παρει κλπ.?? Επισης θα ηθελα να ρωτησω με την ευκαιρια και κατι αλλο. Ενδιαφερομαι με το τελος των σπουδων ( με το καλο του χρονου το καλοκαιρι ) να φυγω ειτε Αγγλια ειτε Αμερικη για ενα μαστερ. Ταυτοχρονα ομως θα με ενδιεφερε να δουλεψω κιολας. Στο κατω κατω ολες οι εταιρειες εμπειρια ζητανε. Οποτε υπαρχει καποιος τροπος να δω αν ζητανε νεους πτυχιουχους σε εταιρειες στην Αγγλια κ Αμερικη? Απλα το ψαχνω για να ειμαι προετοιμασμενος για παν ενδεχομενο.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

Στην Αγγλία γενικά υπάρχει έλλειψη Πολ.Μηχανικών, οπότε αν πάρεις ισοτιμία του πτυχίου σου με κάποιο Αγγλικού πανεπιστημίου δεν θα έχεις πρόβλημα. 2 βασικές κατηγορίες υπάρχουν : Consultancies και Constructions, όπου οι πρώτες εταιρείες είναι μόνο μελετητικές (άλλα οι μεγάλες έχουν κάτι χιλιάδες άτομα δυναμικό) και κατασκευαστικές που συνήθως δεν κάνουν μελέτες, μόνο κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Globber. Και εγώ πολ.μηχ. απθ είμαι και απότι ξέρω μπορείς στο 8ο εξάμηνο να κάνεις πρακτική μέσω απθ. Ειδικά για φέτος όμως νομίζω ότι πήρε το μάτι μου μια ανακοίνωση που έλεγε ότι δεν θα δοθεί αυτή η δυνατότητα. Για περισσότερες πληροφορίες ίσως θα μπορούσες να ρωτήσεις τον εκπρόσωπο έτους ή κάποιον απτο σύλλογο φοιτητών. Δε θα σου αρνηθεί τη βοήθεια, ειδικά εν όψη φοιτητικών εκλογών.. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Aris σε ευχαριστω για την απαντηση. Κατασκευες με ενδιαφερουν οχι μελετες. Απλα δε ξερω κατα ποσο παιρνουν μηχανικους που μολις εχουν αποφοιτησει. Δλδ εχω καποια εμπειρια απο εργοταξιο, και φανταζομαι οτι μεχρι να αποφοιτησω θα εχω μια εμπειρια γυρω στα 3 χρονια. Τωρα κατα ποσο ειναι αρκετη δε ξερω.

 

Εva σε ποιο ετος εισαι, αν επιτρεπεται? :)

Link to comment
Share on other sites

Aris μια ερωτηση μιας και νομιζω οτι δουλεβεις στην Αγγλια. Το πτυχιο του Πολ. Μηχ. οπως θα το παρω απο το ΑΠΘ δεν φτανει για δουλεια στην Αγγλια? Θελει καποια αναβαθμιση η κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Aris μια ερωτηση μιας και νομιζω οτι δουλεβεις στην Αγγλια. Το πτυχιο του Πολ. Μηχ. οπως θα το παρω απο το ΑΠΘ δεν φτανει για δουλεια στην Αγγλια? Θελει καποια αναβαθμιση η κατι αλλο?

 

Στην Αγγλία δουλεύω με Αγγλικό πτυχίο όμως.

Αναβάθμιση δεν θα το έλεγα, αν στείλεις βιογραφικά ή συμπληρώσεις On-line αιτήσης (της μοδός), να αναφέρεις το πτυχίο σου ώς "equivalent to BEng(Hons) plus Msc in civil engineering" ή όπως αλλιώς ονομάσουν το Μαστερ που θα μοιράσουν τα ελληνικά πανεπιστημία εντός ολίγου στους 5ετούς φοίτησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.