Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μέγιστη διατομή τεγίδας IPE


 
rigid_joint

Recommended Posts

Καλά πρόσεξε να φιλτράρεις τη γνώση και να πάρεις τα σωστά , γιατί ο καθένας απαντάει σύμφωνα με τη δικιά του εμπειρία.

1. Τι πρόγραμμα χρησιμοποιείς ;

2. Tι είδους επικάλυψη έχεις και γιατί βάζεις τόσο φορτίο.

3. Γερανογέφυρα ανυψωτικής ικανότητας ; Πόσους τόνους ;

Aπόσταση τροχών;

4. Κλίση στέγης;

Tα ζυγώματα σου δεν επηρεάζονται από την γερανογέφυρα ;

Άρα αν το έχεις λύσει σε τρισδιάστατο μοντέλο και έχεις βάλει και τις τεγίδες , οι παραμορφώσεις των ζυγωμάτων θα επηρεάσουν τις τεγίδες.

Eμπειρικά μου φαίνονται μεγάλες οι διατομές ζυγώματος και τεγίδων.

Ειδικά για μήκος ΄τεγίδων 5μ. και εμβαδόν επιρροής 0,75μ.

Όπως σωστά είπε ο Τerry , oι διατομές των τεγίδων επηράζουν σημαντικά το κόστος γιατί έχουν πολλά μ.μ.

Δοκίμασες να λύσεις τις τεγίδες με στατικό σύστημα δοκού Gerber ή συνεχούς δοκού πολλών ανοιγμάτων;

Συνδέσμους στέγης και υποστηλωμάτων έβαλες;

 

Εγω κανω τα στατικα , δεν ειναι δικια μου αδεια.Μου ειπαν επικαλυψη 0.50κν/μ2.

τα μονα στοιχεια που μου δωσανε για την γερανογεφυρα ειναι το ωφελιμο φορτιο 4,00tn , και ιδιο βαρος 2,00tn, δεν ξερουν τι τυπος θα ειναι-ουτε καν αν ειναι απλου ή διπλου φορεα.Ψαχνοντας εγω στο internet βρηκα οτι συνηθως γερανογεφυρες αυτου του φορτιου ειναι με εναν συνηθως τροχοκαι απλου τυπου.(το οτι δεν εχω πληρη στοιχεια ειναι εις γνωση του συναδελφου-και προσπαθω εγω να εχω τα δυσμενεστερα.)

Κλιση στεγης 6.85μοιρες.

Εχω περασει τρισδιαστατο το μοντελο, με ολα τα στοιχεια, αντιανεμια οριζοντια και καθετα εχω βαλει και εχω λυσει τις τεγιδες και με τα δυο συστηματα.

Χρησιμοποιω το Fespa για μεταλλικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τα μονα στοιχεια που μου δωσανε για την γερανογεφυρα ειναι το ωφελιμο φορτιο 4,00tn , και ιδιο βαρος 2,00tn, δεν ξερουν τι τυπος θα ειναι-ουτε καν αν ειναι απλου ή διπλου φορεα.Ψαχνοντας εγω στο internet βρηκα οτι συνηθως γερανογεφυρες αυτου του φορτιου ειναι με εναν συνηθως τροχοκαι απλου τυπου.(το οτι δεν εχω πληρη στοιχεια ειναι εις γνωση του συναδελφου-και προσπαθω εγω να εχω τα δυσμενεστερα.)

 

Να ζητήσεις περισσότερα στοιχεία

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΣΠΑ+μεταλλικα....

Με πιανει το κεφαλι μου.....

Πολυ περιοσμοι στην μοντελοποιηση και στην αναλυση....

Μπραβο για το κουραγιο σου...

 

 

Οσο για τη γερανογεφυρσ...ΦΥΣΙΚΑ και πρεπει να παρεις και αλλα στοιχεια..Πες στον ιδιοκτητη να κανει ερευνα αγορας...Ναι η επικαλυψη 0.50ΚΝ/τμ ειναι παρα πολυ...Εσυ μην ακους τι σου λενε...γτ σου λενε μπουρδες...Ριξε μια ματια στα πανελ της αγορας (ΚΟΝΤΙ, VIEMETAL κτλ)... Και αν νομιζεις κανε προσαυξηση λογω πχ ψευδοροφης, ΗΜ εγκαταστασεων και οτι αλλο νομιζεις..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οι τεγιδες απο λεπτοτοιχες διατομες απο τι ποιοτητα χαλυβα ειναι συνήθως??

Στο λογισμικο μου βλεπω FeE320G

Που μπορω να βρω αντιστοιχια με Sταδε...

Link to comment
Share on other sites

Ότι θέλεις.

Προσωπικά προτείνω S355 ( S235,S275,S355 ....).

Oι Βρετανοί κατασκευαστές που είναι από τους πρωτοπόρους στις λεπτότοιχες εφαρμόζουν κατ΄ελάχιστον S450GD.

@Τerry

Σκέψου

S235=Fe360=St37

S275=Fe430=St44.

Tα έχω καπου μαζεμένα θα στα στείλω.

Για λεπτότοιχες

post-2185-131887255003_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Συνάδελφοι κάτι "σχεδόν" σχετικό με το θέμα.

Σε τι απόσταση βάζετε τεγίδες αν έχετε τραπεζοειδή λαμαρίνα? Δηλαδή ποιο είναι το μέγιστο άνοιγμα για φορτίου χιονιού, έστω 1kN/m2 που αντέχει η λαμαρίνα?

Λογικά για πάνελ το άνοιγμα είναι μεγαλύτερο.

 

Σε μια μελέτη που κάνω έχω αξονική απόσταση από τεγίδα σε τεγίδα 1,40μ. Φοβάμαι μήπως έχω θέμα με την τραπεζοειδή λαμαρίνα.

Εν ανάγκη θα προσθέσω άλλες δύο τεγίδες και θα γίνει η απόσταση περίπου 1,00μ. Απλά έχω έτοιμη τη μελέτη, σχέδια κτλ και τώρα μου ήρθε "έμπνευση"...

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά ο κατασκευαστής της λαμαρίνας δίνει αποστάσεις ανάλογα με το φορτίο, καθώς και πυκνότητα βιδώματος.

 

Το πρόβλημα συνήθως είναι η υφαρπαγή (που το φορτίο πηγαίνει στις βίδες) και όχι το χιόνι.

 

Αν δεν έχεις στοιχεία, και εφόσον μπορείς να μετρήσεις το πάχος της λαμαρίνας, μπορείς να υπολογίσεις την αντοχή σε κάμψη σαν να ήταν δοκός κλάσης 4. Το αποτέλεσμα θα είναι λίγο συντηρητικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το φορτιο δινεται απο πινακες αναλογα με στατικο υψος λαμαρινας, ανοιγματων (ενος=αμφιεριστη, δυο, πολλων) παχους λαμαρινας, προσανατολισμου (θετικα αρνητικα για τα λουκια οποτε τσεκαρεις αντιστοιχα και ανεμοπιεση) και φυσικα μπορει να ειναι τεραστιων αντοχων. το πυκνωμα βιδωματος ειναι fixed και δεν ειναι κατι που αφορα τη μελετη.

 

λαμαρινα τυπου 200 πχ montana sp200/375 1.00 οπου τα ανοιγματα φτανουν 8-9 μετρα (δεν εχει νοημα για κατω απο 5μ) και στα 5,5μ αμφιεριστη δεχεται 310kg/τμ ...!

 

φυσικα και σε πιο ακραιες καταστασεις υπαρχουν λυσεις ραφων φυλλων λαμαρινας (2 φυλλα) τοποθετημενα "πλατη πλατη" ωστε να δημιουργουν κυψελη (εξαγωνικη) . εκει τα νουμερα εκτινασονται!

 

αλλα στο ελλαντα ..... βαλε πανελο... και τεγιδα ανα 80cm ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.