Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέγιστη διατομή τεγίδας IPE


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω βάζω λεπτότοιχες που τις αγνοω πλήρως.

Το μήκος πλευρικου λυγισμου του ζυγώματος το μειώνω μόνο όπου πιανουν τα χιαστα όπυο βαζω και κοιλοδοκό να τρεχει σε όλα τα ανοίγματα όποτε εχω το ίδιο μηκος λυγισμού σε όλα τα ζευκτα. Με λεπτότοιχες τα κιλα μειώνονται πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βρεί πίνακες με αντοχές σε λεπτοτοιχες, και δεν νομίζω να υπάρχουν λόγω κατηγορίας 4.

Εχει βρεί καποιος άλλος??

Εχω μονο πίνακες με τα αδρανειακα μεγέθη τα οποία συμβουλεύομαι, όταν είναι να μην χρησιμοποιήσω την μέγιστη του εμπορίου.

Π.χ η βαρύτερη λεπτότοιχη του εμπορίου έχει ακριβως τα ίδια Wx, Wz με την IPE120.

χωρίς όμως τις απομειώσεις λόγω κατ4. που λογικά πρέπει να είναι κοντα στο 20%.

Αν χρειάζεσαι κατι βαρύτερο πιστέυω ότι συμφέρει να αλλαξεις τον κάναβο αν αυτό γίνεται.

Πινακες περιέργως υπάρχουν για τα πανελα που σου δίνουν αναλόγως τα φορτια την απαιτούμενη απόσταση στήριξης.

Πλεόν σε όλες της νεες κατασκευες βλέπω λεπτότοιχες, και μου κανει εντύπωσει που χρησιμοποιείτε μορφοχαλυβα, ορθως μεν γιατι τις υπολογίζετε ακριβώς, αλλα....

Επιπλεόν όμως δεν θεωρώ σωστό να μπαινουν στο μοντέλο ώς πλευρικές δεσμεύσεις μηκίδες και τεγίδες. Αν είναι π.χ να λυγίσει ενα HEA 450 σας φαίνεται λογικό να την εμποδίσει μια αμφιαρθωτη μηκίδα ΙPE120 μήκους 6μ ή οποία μαλιστα δεν διέρχεται απο τον άξονα κ.β της διατομής??? ιδίως την στρέψη της διατομής δεν την πιανει καθόλου.

 

@ιονο

τις λεπτότοιχες τις περνάς στο aqua του Sofistik και τις βαζεις μετά και στο μοντέλο? Το φτίαξαν τελικά το module με την διαστασιολόγηση κατηγορίας 4???

Link to comment
Share on other sites

Οι τεγίδες εξαφαλίζουν στο στρεπτοκαμπτικό και στο λυγισμό γενικώς μόνο εάν συνδέονται με σύνδεσμο ακαμψίας. Ομοίως, και οι μηκίδες.

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοείς σύνδεσμο ακαμψίας; μιλας για τα λεγόμενα "μανίκια", και τις βοηθητικές ράβδους που πίανουν από την τεγίδα, στο κάτω μερός της διατομής του ζευκτου προς το πέλμα της;

Link to comment
Share on other sites

Aαα ΟΚ, πηγε αλλού το μυαλό μου, γιατι το συζήτηγα προσφατα αυτό που εγραψα για την δέσμευση του κατω πέλαμτος του ζευκτου με αντηριδες απο την τεγίδα και δεν το θεωρουσα προσωπικά ούτε αυτο επαρκες για να περιοριζει το μηκος λυγισμου.

Για να συνδεθεί η τεγίδα με το χιαστό πως γίνεται αυτό?

Εννοείς έμμεσα, δηλαδη κατω απο την τεγίδα στο υψος του κ.β της διατομής του ζευκτου να υπαρχει χιαστό.

Και παλι σκετο χιαστό χωρίς διαμηκες στοιχειο να τρεχει κάθετα στον αξονα του κ.β της διατομής του ζευκτου δεν θα δουλευει το ίδιο καλα ο κόμβος βέβαια.

Γενικα για το θεμα των προσομοιώσεων των συνδέσεων, των εκκεντροτήτων αυτων και την επιρροή στα μηκη λυγισμου θα πρεπει να ανοιχθεί ειδικο thread!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν εχω βρεί πίνακες με αντοχές σε λεπτοτοιχες, και δεν νομίζω να υπάρχουν λόγω κατηγορίας 4.

Εχει βρεί καποιος άλλος??

Εννοείς πίνακες που να προτείνουν αποστάσεις αναλόγως τη διατομή της λεπτότοιχης τεγίδας και τα φορτία στέγης?

Πριν κάποια χρόνια είχα δουλέψει πάνω στη σύνταξη τέτοιων πινάκων για την ΕΛΑΣΤΡΟΝ (πρώην ΚΑΛΙΠΝΗΣ-ΣΙΜΟΣ). Αν επικοινωνήσεις μαζί τους θα σου δώσουν πίνακες που σου χρησιμεύουν στην προδιαστασιολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

Μελετώ ενα τυπικό βιομηχανικό κτίριο με το λογισμικό e-tabs.

Το κτίριο αποτελείται από πλαίσια ανα 5 μέτρα, ενω οι τεγίδες απέχουν μεταξύ τους 1,93 μ. Παρατηρησα οτι η διατομή IPE 120 είναι λίγη οταν εφαρμόζω τα φορτία ανέμου, όπως επίσης και η IPE140, αλλα και η IPE160. Είναι φυσιολογικό?

 

Υ.Γ. Να σημειώσω οτι οι τεγίδες είναι αμφιέριστες, ενω για τις φορτίσεις ανέμου τις δυσμενέστερες περιπτώσεις που προτείνει ο EC1.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.