Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονόμηση ενέργειας σε δημόσιο κτήριο


konstadina

Recommended Posts

Πτυχιακή εργασία με τίτλο "εφαρμογές συστημάτων βιοκλιματικής αρχιτεκτονικής σε κτίρια" με ελεύθερο το αν θέλω υφιστάμενο κτίριο ή εκ νέου κατασκευή. Εχω πελαγώσει και δεν ξέρω από που να αρχίσω!!

Εχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο, μήπως μπορεί να με καθοδηγήσει??

(Εκκρεμεί μόνο η πτυχιακή μου για να ορκιστώ και γι' αυτό το τόσο άγχος...)

 

Πτυχιακή εργασία με τίτλο "εφαρμογές συστημάτων βιοκλιματικής αρχιτεκτονικής σε κτίρια" με ελεύθερο το αν θέλω υφιστάμενο κτίριο ή εκ νέου κατασκευή. Εχω πελαγώσει και δεν ξέρω από που να αρχίσω!!

Εχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο, μήπως μπορεί να με καθοδηγήσει??

(Εκκρεμεί μόνο η πτυχιακή μου για να ορκιστώ και γι' αυτό το τόσο άγχος...)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι καλύτερο να ξεκινήσω κατασκευή από την αρχή παρά να επέμβω σε υφιστάμενο? Νόμιζα ότι η σύγκριση των αποτελεσμάτων θα ήταν καλύτερη και από άποψη ενδιαφέροντος και επικαιρότητας.Φυσικά αν πρόκειται για κάτι πολύ δύσκολο δεν θα το επιλέξω - είναι και ο χρόνος που πιέζει βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι σχετικό. Στο νεόδμητο έχεις μεγαλύτερη ευχέρεια ενσωμάτωσης διάφορων υποσυστημάτων.

 

Σε υφιστάμενο, αν τελικά πας εκεί, φρόντισε οπωσδήποτε να έχεις αναλυτικά σχέδια για να μην κάνεις αποτυπώσεις (στην πραγματικότητα χρειάζεσαι as-built και όχι σχέδια της άδειας, η οποία ενδέχεται και να μην έχει εφαρμοστεί πλήρως...) και ακόμα πιο σημαντικό, δεδομένα για την ενεργειακή κατανάλωση του κτιρίου (πετρέλαιο - ηλεκτρισμό). Αν μάλιστα είναι και κάτα χρήση (φωτισμό - ψύξη - θέρμανση) ακόμα καλύτερα. Μόνο έχοντας τα παραπάνω θα έχει νόημα η οποιαδήποτε σύγκριση.

 

Αν δεν τα έχεις θα πας σε σύγκριση θεωρητικών τιμών μόνο, χωρίς να μπορείς να ελέγξεις αν και η τάξη μεγέθους ακόμα είναι σωστή.

 

Τέλος αν το κτίριο δεν έχει Νότιο προσανατολισμό, τα βιοκλιματικά είναι λίγο "δυσκολοεφάρμοστα" για να το πω ευγενικά.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την μελέτη που θες να κάνεις, υπάρχει σίγουρα στο google αν αναζητήσεις το θέμα θέρμανση χώρου πτυχιακή εργασία με όλα τα στοιχεία που θέλεις να κάνεις και εσύ.Μπορείς να πάρεις μια ιδέα θα σε βοηθήσει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα κάνω αναζήτηση με το θέμα που μου είπες μήπως βρω κάτι να με βοηθήσει.

Θα σκεφτώ και την ιδέα του υφιστάμενου αφού έχω σχέδια (τα υλοποιημένα) και τις καταναλώσεις πετρελαίου και ΔΕΗ γενικά όμως και όχι επιμερισμένα.

Τι συστήματα θα μπορούσα να εφαρμόσω σε υφιστάμενο κτίριο? Ώστε να μην ξεφύγω και τοποθετώ συστήματα που δεν έχουν εφαρμογή? Δηλαδή κάτι που θα προσέφερε αισθητή διαφορά αλλά θα είναι και εφαρμόσιμο-εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

θερμομόνωση!!! Στα υφιστάμενα αν δεν είναι καλά θερμομονωμένα, αυτό είναι το μέτρο με τη μεγαλύτερη απόδοση. Τώρα βέβαια θα μου πεις ότι δεν είναι βιοκλιματικός σχεδιασμός αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο βήμα πρέπει να είναι αυτό που ανάφερε ο CostasV: Να κλείσουν τα παράθυρα!

 

Όλα τα άλλα είναι περιττά έξοδα αν δεν γίνει αυτό.

Επειδή δεν πληρώνουν από την τσέπη τους την θέρμανση ή την ψύξη, έχουν στο τέρμα την θέρμανση για να μην κρυώνουν και ανοίγουν και το παράθυρο για να παίρνουν και καθαρό αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερε ο Παναγιώτης (post#14), η αρχή του βιοκλιματικού σχεδιασμού είναι ο προσανατολισμός. Όσο καλύτερος είναι ο προσανατολισμός, τόσο περισσότερο μπορείς να εκμεταλλευτείς τα «δώρα» της φύσης.

 

Επίσης, όπως ανέφερε ο CostasV (post #2), πρέπει να εξαλειφτούν (ή να μειωθούν όσο το περισσότερο γίνεται) οι απώλειες θερμότητας, λόγο κακής και λανθασμένης χρήσης του κτιρίου από τα άτομα που εργάζονται σε αυτό. Φυσικά, σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να ελέγξεις αν και κατά ποσό είναι επαρκής ο «φυσικός» αερισμός του κτιρίου, για την αποφυγή δημιουργίας μέρους του φαινόμενου των «άρρωστων» κτιρίων που σχετίζεται με την ποιότητα του αέρα.

 

Στην συνεχεία, προσθέτεις τις υπόλοιπες επεμβάσεις τις οποίες μπορείς να εφαρμόσεις πχ σκίαστρα, βελτίωση θερμομόνωσης κοκ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.