Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λογισμικό χρήσιμο για έναν Τοπογράφο


sor

Recommended Posts

Εδώ μέσα συνάδελφοι προτείνω να προσφέρουμε ο καθένας μας πολύτιμη πληροφορία για όλους μας και κυρίως για νέους μηχανικούς. Τι εννοω μ'αυτό: Λέω να αναλύσουμε ποιο software χρησιμοποιεί ή προτείνει ο καθένας από άποψη ευχρηστίας, αποδοτικότητας και τιμής στη καθημερινή του απασχόληση(CAD, ΙΣΟΥΨΕΙΣ, Ψ.Μ.Ε., ΧΩΜΑΤΙΣΜΟΙ, ΜΗΚΟΤΟΜΕΣ, ΔΙΑΤΟΜΕΣ, ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΠΙΛΥΣΗΣ, ΟΔΟΠΟΙΙΑΣ, ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗΣ, ΠΡΑΞΕΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ κ.τ.λ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε sor σε πρόλαβα... ;) , υπάρχει ήδη topic παρόμοιο περί τοπογραφικού software... Έχουν προταθεί εκεί κάποια προγράμματα... Αν έχεις κάτι καλό σε ακούμε ...

 

Στην αρχική σελίδα του forum .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μετά από διάφορα "free" λισπάκια κατέληξα στο GGCAD.

Μου έλυσε τα χέρια. Ο χρόνος που "τρώω" για την απόδοση ενός σχεδίου μειώθηκε δραματικά! Χωρίς να μπώ σε λεπτομέρειες σας λέω απλά ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από το συγκεκριμένο software.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ILIASTOP αλλά δεν αναφέρες ότι το GGCAD "πατάει" επάνω στο Autocad.....και μόνο πάνω σ'αυτό(όχι LT) Οπότε πρέπει να δώσεις άλλα 4500 για το Autocad!!!

 

ΦΙΛΤΑΤΕ thomas, ίσως μπορεί κάποιος εδώ να αναφέρει μόνο και μόνο γιατί εδώ μέσα είμαστε Αγρονόμοι Τοπογράφοι Μηχανικοί. Γι' αυτό και μόνο έβαλα το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Ναι ILIASTOP αλλά δεν αναφέρες ότι το GGCAD "πατάει" επάνω στο Autocad.....και μόνο πάνω σ'αυτό(όχι LT) Οπότε πρέπει να δώσεις άλλα 4500 για το Autocad!!!

 

Το ότι πατάει πάνω στο autocad είναι (εκτός του οικονομικού) πλεονέκτημα για πολλούς λόγους.(Οικοίο πρόγραμμα στο 99% των μηχανικών, συμβατότητα, δυνατότητες κτλ.) Σε συνδυασμό με τις τοπογραφικές εφαρμογές του ggcad έχεις στα χέρια σου ένα πολύ δυνατό πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Θες να μου πεις ότι αγόρασες το Autocad γνήσιο? Η μάλλον "σπασμένο".....

 

Ξέρει κανείς ρε παιδιά που έχει δουλέψει με το ggcad αν ******** **** *** ** ******** ******* ?

 

EDIT: Διάβασε σε παρακαλώ ΑΥΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δωρεάν λογισμικό για κατέβασμα μετρήσεων από καταγραφικό και απόδοση.

Είναι της SierraSoft ονομάζεται Nadir και είναι Ιταλικό.

 

Nadir

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.