Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τρόπος αναγνώρισης οδού σαν αγροτικής


Recommended Posts

  • 3 months later...

yiota79:

Ο νόμος για την εκτός σχεδίου δομηση του 85 και τις παρεκκλίσεις, δεν αναφέρει τον χαρακτηρισμό "αγροτική οδός". Σταματάει στην κατηγορία "κοινοτική οδός".

 

 

 

Κι εγώ έχω την ίδια απορία με τη Γιώτα και συνεχώς περιστρέφομαι γύρω από αυτήν, όσο και αν έχω ψάξει.

διάβασα προσεχτικά τα όσα έχουν γραφτεί εδώ, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος για το συμπέρασμα που έχω βγάλει.Σε ένα τοπογραφικό που έχω στα χέρια μου με πρόσωπο σε αγροτική, μπορώ να το αντάξω στα άρτια και οικοδομήσιμα κατά παρέκλιση;

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,το δ/γμα για την εκτός σχεδίου δόμηση θέτει προυποθέσεις χρόνου δημιουργίας, διαστάσεων/εμβαδού και προσώπου. Εάν έχεις εξασφαλίσει τα δύο πρώτα, πρέπει η οδός στην οποία έχει πρόσωπο να είναι αναγνωρισμένη ώς οδός μίας εκ των κατηγοριών που αναφέρει το δ/γμα και όχι απλώς αγροτική. Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς δεν είναι σαφές. Αναζήτησε καλύτερα παλιότερα θέματα, έχει εξαντληθεί το συγκεκριμένο..

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων με εμβαδό> 500 τ.μ. και πρόσωπο σε απαλλοτριωμένη ζώνη τεχνικού έργου. Έχουμε απαλλοτρίωση μεγάλου τεχνικού έργου άρδευσης καλλιεργήσιμων εκτάσεων. Έχω πάρει το χάρτη από την κτηματική υπηρεσία του δημοσίου και έχω εφαρμόσει την απαλλοτρίωση. Το οικόπεδο αυτό έχει πρόσωπο σε αυτή την απαλλοτρίωση και βρίσκεται εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων. Για τα εκτός σχεδίου υπάρχει αυτό που επισυνάπτω. Αλλά για εντός οικισμού δε βρίσκω τπτ. Σε αυτή την απαλλοτρίωση έχει διαμορφωθεί δρόμος άσφαλτος με δημοτικό φωτισμό ο οποίος και είναι ο μοναδικός που διατρέχει τον οικισμό και καταλήγει στη μία πλευρά σε Εθνική Οδό. Το οικόπεδο έχει πρόσωπο σε αυτό το δρόμο αλλά αυτός ο δρόμος έχει γίνει επάνω από την απαλλοτριωμένη ζώνη. Τι γίνεται με αυτό ως προς τη οικοδομησιμότητα; Στο κτηματολόγιο φαίνεται σαν ρέμα που είναι στην ιδιοκτησία του Ελληνικού Δημοσίου. Στην πραγματικότητα είναι αρδευτικό κανάλι μαζί με την απαλλοτριωμένη ζώνη του.

Έγγραφο 1256-05.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου, συνολικού εμβαδού 6 στρ., πρόσωπο 50 μέτρα, μπορώ να χαρίσω μέρος του αγροτεμαχίου για τη δημιουργία κοινόχρηστου αγροτικού δρόμου έτσι ώστε να μπορώ να χτίσω κατά παρέκκλιση; (Χρειάζομαι 4 στρέμματα και πρόσωπο σε οδό, καθώς πρόκειται για νατούρα)

Επίσης, υπάρχει όντως ήδη δρόμος, ο οποίος διέρχεται από το αγροτεμάχιο μου, δεν γνωρίζω εάν είναι χαρακτηρισμένος ως αγροτικός, ο οποίος οδηγεί σε αρχαιολογικό χώρο, ήτοι μοναστήρι και αρχαίο νεκροταφείο. Μήπως βάσει αυτού μπορώ να χτίσω κατά παρέκκλιση; 

Link to comment
Share on other sites

Η δημιουργία δρόμων με ιδιωτική πρωτοβουλία απαγορεύεται.

Για τον χαρακτηρισμό του υφιστάμενου δρόμου θα πρέπει να απευθυνθείτε σε μηχανικό της περιοχής σας.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Rodi2 said:

Σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου, συνολικού εμβαδού 6 στρ., πρόσωπο 50 μέτρα, μπορώ να χαρίσω μέρος του αγροτεμαχίου για τη δημιουργία κοινόχρηστου αγροτικού δρόμου έτσι ώστε να μπορώ να χτίσω κατά παρέκκλιση; (Χρειάζομαι 4 στρέμματα και πρόσωπο σε οδό, καθώς πρόκειται για νατούρα)

Επίσης, υπάρχει όντως ήδη δρόμος, ο οποίος διέρχεται από το αγροτεμάχιο μου, δεν γνωρίζω εάν είναι χαρακτηρισμένος ως αγροτικός, ο οποίος οδηγεί σε αρχαιολογικό χώρο, ήτοι μοναστήρι και αρχαίο νεκροταφείο. Μήπως βάσει αυτού μπορώ να χτίσω κατά παρέκκλιση; 

Γιατί χρειάζεσαι πρόσωπο σε οδο?

Πιθανως να χρειάζεσαι μόνο πρόσβαση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, netmin909 said:

Γιατί χρειάζεσαι πρόσωπο σε οδο?

Πιθανως να χρειάζεσαι μόνο πρόσβαση

Έστω αυτό, πως μπορώ να βρω εάν ο δρόμος που βλέπω  μέσα στο google maps και περναει μέσα από το αγροτεμάχιο για να καταλήξει στον αρχαιολογικό χώρο (μοναστήρι) θεωρείται ότι με καλύπτει; 🤔

δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι εννοω.. επίσης ένας Μεσιτης μου είπε ότι εάν συμφωνήσουμε τα γειτονικά αγροτεμάχια να δώσουμε από τα μέτρα μας μπορεί να δημιουργηθεί δρόμος. Δεν ισχύει αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Rodi2 said:

Έστω αυτό, πως μπορώ να βρω εάν ο δρόμος που βλέπω  μέσα στο google maps και περναει μέσα από το αγροτεμάχιο για να καταλήξει στον αρχαιολογικό χώρο (μοναστήρι) θεωρείται ότι με καλύπτει; 🤔

δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι εννοω.. επίσης ένας Μεσιτης μου είπε ότι εάν συμφωνήσουμε τα γειτονικά αγροτεμάχια να δώσουμε από τα μέτρα μας μπορεί να δημιουργηθεί δρόμος. Δεν ισχύει αυτό; 

αλλο δρομος κοινοχρηστος αγροτικος

και αλλο δρομος που περναει μεσα απο το χωραφι και το κοβει, με σκοπο την εξυπηρετηση παροδιων, με δουλεία διελευσης, αλλα ανηκει στο χωραφι....

[και να πεις στον μεσιτη να μην μεσιτευει "ανεμους" γιατι θα θερισει "θυελλες"]🤬

Και να αφησεις το γκουγκλ κατα μερος.

Να δεις με το μηχανικο σου το τοπογραφικο του γηπεδου με τα  εμβαδα και ορια και  τον χρόνο δημιουργίας  και...οσα αλλα αυτος ξερει.

και δεν χρειαζεσαι ουτε προσωπο ουτε δρομο για να χτισεις...

και αυτα δεν τα λεει το γκουγκλ

τα προειπεν εξ αρχης ο φιλος  netmin909 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.