Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εσωτερικό αίθριο


Astaroth

Recommended Posts

Πρόβλημα: Σε μονοκατοικία αν θέλω να δημιουργήσω εσωτερική αυλή η οποία περιβάλλεται από το κτίριο χωρίς πρόσβαση από/ σε κοινόχρηστο χώρο παρά μόνο μέσα από την κατοικία, τι απαιτείται για να μην μετράει στην κάλυψη; Ποιά είναι η νομοθεσία που το αναγράφει;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να βρω έναν τρόπο να μην το χαρακτηρίσω αίθριο γιατί έχει 2Δ και είναι πολύ. Δεν ξέρω ακριβώς πως να μεταφράσω το courtyard που στο εξωτερικό σημαίνει και εσωτερική αυλή. Το αίθριο είναι patio. Οι μόνοι χαρακτηρισμοί δηλαδή είναι αίθριο και φωταγωγοί για τους κενούς χώρους;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλεις, όπως ακριβώς το περιγράφεις, ανεξάρτητα από το πως το "βαφτίζεις", μετράει πάντα κάλυψη και αν έχει διάσταση <1,2μ μετράει και δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

...Οι μόνοι χαρακτηρισμοί δηλαδή είναι αίθριο και φωταγωγοί για τους κενούς χώρους;

 

Αυτούς δυστυχώς έχει η νομοθεσία οπότε με αυτούς πορευόμαστε...πρέπει να επιλέξεις ένα από τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

το αίριο 2Δχ2Δ μετράει πάντα κάλυψη, ή για να το πω διαφορετικά το μικρότερο απο 2 Δχ 2Δ μετράει πάντα κάλυψη, για να μου λυθεί η απορία? Συγνώμη αλλά είναι ΣΚ είμαι σπίτι και δεν έχω το ΓΟΚ.

 

2. Προς τον ερωτήσαντα,

οπως θες πέστο αλλά βάσει κανόνων, οσον αφορά τις διαστάσεις του θα το διέπει μια νομοθεσία και μ΄αυτή θα συμβαδίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το <2Δ μετράει πάντα. Το >2Δ δεν μετράει εφόσον επικοινωνεί με άλλον ακάλυπτο ή κοινόχρηστο χώρο του οικισμού όπως περιγράφει ο ΓΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ με κάποιο νόμιμο τρόπο να παρακάμψω την πρόσβαση από κοινόχρηστο οικισμού και να έχω πρόσβαση μόνο μέσα από την κατοικία;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπορείς, θα πρέπει εσωτερικά τις κατοικίας να φτιάξεις στοά μίνιμουμ πλάτος 2.5μ και να "βαφτίσεις" η/χ το κομμάτι που θα θεωρείται η/χ. το υπόλοιπο δεν είναι απαραίτητο να μετρήσει δόμηση, ψάξε τις διαστάσεις για τις στοές. και

απο εκεί

θα έχεις πρόσβαση των ακαλύπτων του κτιρίου και εν συνεχεία με τους λοιπούς κοινόχρηστους χώρους του οικισμού.

 

 

 

 

----------------------------------------

Μια άλλη ιδέα είναι να κάνεις το κτίριο σχήμα Γ να το κολλήσεις με μια γωνία του οικοπέδου και θα έχεις την εσωτερική αυλή, όπου πλέον οι απαιτήσεις είναι ΔχΔ και σύν ότι δεν θα έχεις απαίτηση να το ενοποιήσεις με τον ακάλυπτο του οικισμού αφού θα θεωρείται υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.