Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κάλυψη σε εκτός σχεδίου


krom

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Δημοσιεύω το ερώτημά μου στο παρόν νήμα διότι πραγματικά, μετά από δύο επισκέψεις στην ΥΔΟΜ καθώς και συζητήσεις με δύο συναδέλφους έχω μπερδευτεί:

 

Ακίνητο εκτός σχεδίου με πρόσωπο σε επαρχιακή οδό, 1050τ.μ. άρτιο οικοδομήσιμο κατά παρέκλισση (προ '62). Στο άρθρο 6 επιφυλλάσεται στην αρχή της παρ.2  ως προς την κάλυψη και τις πλάγιες-οπίσθιες αποστάσεις και σε παραπέμπει στο άρθρο 1, στις γενικές. Δλδ, πάμε με ΣΔ = με τον τύπο του αρθρ.6, παρ. 2γ, κάλυψη 10% και πλάγιες ανάλογα με πρόσωπο-βάθος ή ΣΔ=ΣΚ=τύπος αρθρ.6, παρ. 2γ και πλάγιες-οπίσθιες=2,50μ;

Edited by koozoop
Link to comment
Share on other sites

Σε ορισμένες περιοχές γι' αυτές τις παρεκκλίσεις υπάρχει άλλο καθεστώς. Στη Χαλκιδική π.χ. δεν υπάρχει ο τύπος. Έχουμε μέγιστη κάλυψη 60μ2 & μέγιστη δόμηση 100μ2.

Link to comment
Share on other sites

Αν η αμφιβολία σου  αφορά την απόσταση από όμορα

 πρέπει να μας δώσεις  το πρόσωπο και βάθος του γηπέδου σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όχι με τις πλάγιες αποστάσεις είναι ξεκάθαρα τα πράγματα σύμφωνα και με την Εγκ-104/86. Η απορία μου έχει να κάνει με την κάλυψη: είναι 10% ή πάω με το τύπο;

Link to comment
Share on other sites

Για χρήση κατοικία πας με τον τύπο της παρ 2γ του άρθρου 6:

γ) Σε γήπεδα επιφανείας τουλάχιστον 750 μ2 και μέχρι 1200 μ2 η μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια του κτιρίου καθώς και η συνολική επιφάνεια των ορόφων δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει την προκύπτουσα σύμφωνα με τη σχέση: 

                                         Ε - 750 
Επιφάνεια οικοδομής = 100 + -------- μ2,  όπου Ε είναι η επιφάνεια του γηπέδου
                                             9 

 και αυτό διότι, στην παρ. 14 του άρθρου 1 αναφέρεται ότι:

14. Οι όροι και περιορισμοί δόμησης που καθορίζονται με τις προηγούμενες παραγράφους εφαρμόζονται εφόσον στα επόμενα άρθρα δεν ορίζεται άλλως, για κάθε κατηγορία κτιρίων. 
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς καμιά αμφιβολία ισχύει αυτό ακριβώς που λέει ο Παύλος!

 

Υπόψη ότι πάρα πολλοί συνάδελφοι δεν λαμβάνουν υπόψη την 

παρ 14 του άρθρου 1 (την έχει αναρτημένη πιο πάνω ο Παύλος)

 

που άλλοτε αυξάνει και άλλοτε μειώνει τα επιτρεπόμενα πολεοδομικά μεγέθη 

ανάλογα με την χρήση του προς ανέγερση κτιρίου

 

Στη δε περίπτωση μεικτής χρήσης έχουν εφαρμογή τα πολεοδομικά μεγέθη

εκείνης της χρήσης με τα δυσμενέστερα εξ αυτών 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και καλό μήνα.

 

Συμφωνώ με την άποψη του Παύλου και του ΚΑΝΑ, η παρ.14 είναι ξεκάθαρη. Αυτό υποστήριξα και εγώ στην Υ.ΔΟΜ. Ωστόσο εκεί που κολλήσε ο ένας συνάδελφος στην Υ.ΔΟΜ. ήταν στην παρ. 2 του άρθρου 6 όπου επιφυλλάσεται των διατάξεων της παρ.3 του άρθρου 1. Και εκεί μου είπε, καλοπροαίρετα πάντα, ότι οκ, πες ότι σου σφραγίζει ο συνάδελφος το τοπογραφικό και το Δ.Δ., αν κατά την κατασκευή σου γίνει καταγγελία από γείτονα ή άλλον για τον α' ή β' λόγο και σε ελέγξω εγώ, θα πω ότι κακώς είχες κάλυψη άνω του 10%.

 

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι αν εξαντλήσεις την κάλυψη στο ισόγειο με τον τύπο τότε θα σχεδιάσεις ένα κουτί (δεν θα έχεις Η/Χ) αφού θα χάσεις στη δόμηση οπότε έτσι και αλλιώς θα καλύψεις μικρότερη επιφάνεια και θα πας για 2ώροφο. Συζητάμε όμως για το τι γίνεται στην γενική περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα άποψης. Η παρ. 14 είναι ξεκάθαρη. Προφανώς δεν θα υπέγραφε ποτέ αν ήταν να παρανομήσει.  Απορώ γιατί μετά από τόσα χρόνια εφαρμογής βρίσκονται υπάλληλοι και αναμοχλεύουν  δεδομένα άρθρα και παραγράφους του νόμου.

Αν όμως ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ κρίνει ότι δεν έχει ισχύ η παρ. 2γ του άρθρου 6 ας δώσει γραπτώς τη δική του τεκμηρίωση.

Link to comment
Share on other sites

Επισημαίνω ότι η επίκληση της εγκυκλίου 104/86 από τον koozoop και η αποδοχή του περιεχομένου της από τον ΚΑΝΑ δεν συμβαδίζει με το συμπέρασμα όλων σας ότι δεν εφαρμόζεται και το μέγιστο ποσοστό 10%.

 

Στην παράγραφο 5γ της εγκυκλίου 104/86 επεξηγείται η μία από τις δύο επιφυλάξεις της παρ.2 του άρθρου 6 η οποία αφορά στις αποστάσεις και αναφέρεται ότι λόγω αυτής της επιφύλαξης, πρέπει να εφαρμόζονται οι αποστάσεις της παρ.5β του άρθρου 1 όταν από αυτές προκύπτει υποχρέωση για τήρηση μεγαλύτερης απόστασης από ότι από το άρθρο 6.

 

Γιατί λοιπόν στην άλλη επιφύλαξη της παρ.2 του άρθρου 6 η οποία αφορά στην εφαρμογή της παρ.3 του άρθρου 1(δηλ. την κάλυψη) να υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση; Ομοίως με ανωτέρω,  η επιφύλαξη αυτή σημαίνει ότι πρέπει να εφαρμόζεται το ποσοστό κάλυψης της παρ.3 του άρθρου 1 όταν από αυτό προκύπτει υποχρέωση για τήρηση μικρότερης επιφάνειας κτιρίου από ότι από το άρθρο 6.

Link to comment
Share on other sites

armenopoulos

Δεν ισχυρίστηκα εγώ (και σίγουρα και ο Παύλος ) ότι μπορεί να κάνει κάλυψη μεγαλύτερη από 10% 

Το αντίθετο μάλιστα.Και οι δύο είπαμε ότι το άρθρο 1 είναι γενικής ισχύος

Φυσικά κατανοώ ότι μπορεί να μπέρδεψα το συνάδελφο με την παρακάτω αναφορά μου

 


 

που άλλοτε αυξάνει και άλλοτε μειώνει τα επιτρεπόμενα πολεοδομικά μεγέθη 

ανάλογα με την χρήση του προς ανέγερση κτιρίου

 

(την αύξηση όμως δεν την εννοούσα για την συγκεκριμένη περίπτωση) 

Απλά δεν κάθισα  να λογαριάσω το ποσοστό κάλυψης που εδώ

με την εφαρμογή του τύπου βγαίνει 133,33τ.μ ήτοι > από το 10%

 

Εξάλλου το ίδιο το άρθρο 6 αρχίζει ως εξής

Κατοικία

1. Προκειμένου για την ανέγερση κατοικιών εφαρμόζονται και οι ακόλουθοι ειδικοί όροι και περιορισμοί δόμησης, επιπλέον των όσων αναφέρονται στο άρθρο 1 του παρόντος

 

που υπονοεί και την κάλυψη (10%) και τις αποστάσεις από τα όρια  που μπορεί αντί 2.5 ή 5.0 να φτάσουν και  μέχρι  15.0μ

 

Για αυτό εξάλλου αρχικά τον ρώτησα αν ενδιαφέρεται για την απόσταση  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.