Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κάλυψη σε εκτός σχεδίου


krom

Recommended Posts

Ναι βρε παιδιά αλλά λέω:

 

Μέχρι 4000 μ2 στα εκτός σχεδίου δεν έχω μέγιστη δόμηση 200 μ2??? ναι!

Άρα αφού μέγιστη δόμηση= μέγιστη κάλυψη δεν πρέπει και κάλυψη = 200 μ2???

Ωραία!

Στο παράδειγμά μας λέω ότι έχω κάλυψη τα 180 μ2 της δόμησης και τα 30 μ2 των Η/Χ, άρα 210 μ2.

Άρα κάλυψη μεγαλύτερη της δόμησης και όχι ίση!

 

Έμπλεξα τα μπούτια μου μήπως??:?::???:::?:

Link to comment
Share on other sites

ilias, μην τα μπερδεύεις. Τα 200μ2, είναι το μέγιστο και για τα δύο, δεν μπορείς να τα υπερβείς για κανένα από τα δύο (ΣΔ-ΚΑΛΥΨΗ).

Link to comment
Share on other sites

ilias είχες πει

Έστω ότι έχω μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση 200 m2.

Έστω ότι η πραγματοποιούμενη δόμησή μου είναι 180 m2.

Έστω ότι για αρχιτεκτονικούς λόγους κάνω Η/Χ ίσους με 30 m2.

 

Να σου το εξηγήσω απλά.

Ισόγειο : 180μ² κατοικία , Όροφος : 20μ² κατοικία + 30μ² Η/Χ ----> Δεν έχεις κανένα πρόβλημα

 

Ισόγειο : 180μ² + 21μ² Η/Χ --> έχεις πρόβλημα

 

Αλλά επαναλαμβάνω πως έχω μπερδευτεί με αυτά που έχω κάνει παλαιότερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλά επαναλαμβάνω πως έχω μπερδευτεί με αυτά που έχω κάνει παλαιότερα!!!

Και μένα από κει ξεκίνησε βασικά το μπέρδεμά μου erling!:):):)

 

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Kαλημέρα, να ενεργοποιησω το thread... φαντασμα μετα απο  5 χρονια, για να ρωτήσω και γω κατι : για κτιριο καταστηματος ΕΚΤΟΣ σχεδίου (όχι υπεραγοράς), όπου η συνολική επιφάνεια επιτρ ειναι 600 με το ΠΔ του 1985, η κάλυψη είναι επίσης 600 τμ ?? ή  είναι η οριζομενη απο το αρ. 1 δηλαδη 10%??

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν πρεπει να ισχυει το αρθρο 1 αλλα το 5...

 

 

                          Γραφεία - Καταστήματα   

 

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Βλέπε το άρθρο 166 του κωδικοποιητικού διατάγματος από

              14.7.99 ΦΕΚ Δ 580/27.7.99.

 

  Αρθρ.5.-1. Προκειμένου για ανέγερση κτιρίων που προορίζονται για

αμιγή χρήση γραφείων ή καταστημάτων, το κτίριο δεν μπορεί να υπερβαίνει

τα 600 μ2 στο σύνολο των ορόφων.

  Η αρχιτεκτονική μελέτη για την ανέγερση των ανωτέρω κτιρίων

εγκρίνεται από την Επιτροπή Ενασκήσεως Αρχιτεκτονικού Ελέγχου.

 

«2. Επιτρέπεται η ανέγερση αμιγούς χρήσεως ειδικών καταστημάτων (υπεραγορές, καταστήματα,

που προορίζονται για τη διοργάνωση κοινωνικών εκδηλώσεων) κατά παρέκκλιση των διατάξεων

της προηγούμενης παραγράφου, καθώς και του άρθρου 1 που αφορά σε:

 

   α) το ποσοστό καλύψεως που δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει το 20%,

 

   β) το ύψος που δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει τα 9 μέτρα,

 

   γ) τη συνολική επιφάνεια ορόφων που δύναται να υπερβαίνει τα 600 τ.μ. με την προϋπόθεση ότι

ο συντελεστής δόμησης δεν υπερβαίνει το 0,2.

 

 «Η ανωτέρω παρέκκλιση εγκρίνεται με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και

Κλιματικής

 

 Αλλαγής, ύστερα από γνώμη του ΚΕΣΥΠΟΘΑ και Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων κατά τις

κείμενες διατάξεις.

 

 Διοικητικές Πράξεις, οι οποίες έχουν εκδοθεί με βάση τις διατάξεις της παρ. 2γ του άρθρου 5 του

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

(...): για κτιριο καταστηματος ΕΚΤΟΣ σχεδίου (όχι υπεραγοράς), όπου η συνολική επιφάνεια επιτρ ειναι 600 με το ΠΔ του 1985, η κάλυψη είναι επίσης 600 τμ ?? ή  είναι η οριζομενη απο το αρ. 1 δηλαδη 10%??

άρθρο 1 παρ. 3. Το μέγιστο ποσοστό κάλυψης των γηπέδων ορίζεται σε δέκα τοις εκατό (10%) της επιφανείας τους. 

και παρ. 14 :  Οι όροι και περιορισμοί δόμησης που καθορίζονται με τις προηγούμενες παραγράφους εφαρμόζονται εφόσον στα επόμενα άρθρα δεν ορίζεται άλλως, για κάθε κατηγορία κτιρίων. 

Άρθρο 5 παρ. 1:  Προκειμένου για ανέγερση κτιρίων που προορίζονται για αμιγή χρήση γραφείων ή καταστημάτων το κτίριο δεν μπορεί να υπερβαίνει τα εξακόσια (600) μ2 στο σύνολο των ορόφων.

Θα συμφωνήσω με το Μανόλη για μέγιστη κάλυψη 10%. 

 

Αν το δούμε σε αναλογία με τις κατοικίες, στο άρθρο 6 παρ. 1β γίνεται σαφές ότι η μέγιστη κάλυψη, αλλά και δόμηση καθορίζεται από τις σχέσεις:

άρθρο 6 παρ. 1β

β) Η μεγίστη επιτρεπομένη επιφάνεια του κτιρίου ως και η συνολική επιφάνεια των ορόφων δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει: 
Για γήπεδα εμβαδού μέχρι 4000 τμ. τα 200 τμ. 
Για γήπεδα εμβαδού μεγαλύτερου των 4000 τμ. μέχρι και 8000 για μεν τα πρώτα 4000 τμ. τα 200 τμ. για δε τα λοιπά ίση με το γινόμενο του υπολοίπου εμβαδού του γηπέδου επί τον συντελεστή δομήσεως 0,02. 
επιφάνεια οικοδομής = 200 τμ. + (εμβαδόν γηπέδου - 4000) Χ 0,02. 
Για γήπεδα εμβαδού μεγαλυτέρου των 8000 τμ. και άνω, για μεν τα πρώτα 8000 τμ. τα 280 τμ. για δε τα λοιπά ίση με το γινόμενο του υπολοίπου εμβαδού του γηπέδου επί τον συντελεστή δόμησης 0,01 μη δυναμένη εν πάσει περιπτώσει να υπερβεί τα 400 τμ 
επιφάνεια οικοδομής = 280 τμ. + (εμβαδόν γηπέδου - 8000) Χ 0,01. 

 

 

 Το λεκτικό που χρησιμοποιείται για τη μέγιστη δόμηση ("συνολική επιφάνεια ορόφων") για κατοικίες, είναι παρόμοιο με το λεκτικό (.."στο σύνολο των ορόφων") που αφορά στη μέγιστη δόμηση για τη χρήση καταστημάτων. 

 

Επίσης,  στην παρ. 2 του άρθρου 5 που αφορά υπεραγορές, επίσης γίνεται σαφές ότι η παρέκκλιση συγκρίνεται με την παρ. 1 και διευκρινίζεται μετρικά η κάλυψη (όχι πάνω από 20%) κάτι το οποίο δεν υπάρχει στην παρ. 1:

"2. Επιτρέπεται η ανέγερση αμιγούς χρήσεως ειδικών καταστημάτων (υπεραγορές, καταστήματα, που προορίζονται για τη διοργάνωση κοινωνικών εκδηλώσεων) κατά παρέκκλιση των διατάξεων της προηγούμενης παραγράφου, καθώς και του Αρθ-1  που αφορά σε: 
α) το ποσοστό καλύψεως που δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει το 20%
β) το ύψος που δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει τα 9 μέτρα, 
γ) τη συνολική επιφάνεια ορόφων που δύναται να υπερβαίνει τα 600 τμ με την προϋπόθεση ότι ο συντελεστής δόμησης δεν υπερβαίνει το 0,2". 
 
Άρα, κατά τη γνώμη μου η κάλυψη για χρήση καταστημάτων δεν επιτρέπεται να ξεπεράσει το 10%, το οποίο στα 4.000 τ.μ μεταφράζεται σε 400 τ.μ. (με μέγιστη δόμηση τα 600 τ.μ.)
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα καταστήματα ισχύει το 10%, για τις υπεραγορές ειναι το 20%.

Οτιδήποτε δεν αλλάζει, στα επόμενα από το άρθρο 1 άρθρα, ισχύουν αυτά που λέει το άρθρο 1.

 

Εντιτ: μαζι γραφαμε Παύλο

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.