Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Aρχειοθέτηση τοπογραφικών σε GIS


LEMN

Recommended Posts

Kαλημέρα σε όλους....

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει??

 

έχω το αρχείο μου σε τοπογραφικά (όλα σε autocad) και θέλω να δημιουργήσω μία βάση δεδομένων και ένα ένα εργαλείο ώστε όταν μετράω ένα καινούργιο τοπογραφικό να γνωρίζω άμεσα και γρήγορα την θέση του σύμφωνα με κάποιο παλιό που έχω μετρήσει στο παρελθόν???

Καθώς επίσης πώς γίνεται και με ποιό software αυτό πολύ περιληπτικά??

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ προτέρων

Γ.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε.

Εξαρτάται τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.

Δηλαδή:

Α) αν θέλεις απλά να έχεις ένα αρχείο με τα τοπογραφικά σου κάνε τα μια απλή αντιγραφή και copy to original coordinates δίνοντας του κάποια περιγραφή όπως όνομα ιδιοκτήτη, περιοχή κτλ.

Σε αυτή την περίπτωση βέβαια τα τοπογραφικά πρέπει να είναι στο ίδιο σύστημα συντεταγμένων.

Β) Αν θες να φτιάξεις ένα σοβαρό σύστημα gis μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Autodesk map, Autodesk survey, Autodesk civil ή το Arc Gis της ESRI, στα οποία θα μπορείς να γεωαναφέρεις τους χάρτες των περιοχών σου και να φτιάξεις ένα ολοκληρωμένο Gis.

 

Για τη δεύτερη περίπτωση όμως θα χρειαστείς αρκετό χρόνο, χρήμα και διάβασμα.

Το Autodesk civil 2008 το έχω αγοράσει 4500 + ΦΠΑ

Καλή δύναμη

Link to comment
Share on other sites

Lemn η σκέψη σου είναι καλή το έχω σκεφτεί αρκετά και εγώ.

Εγώ έχω σε αρχείο Autocad για κάθε περιοχή που δουλεύω όλα τα σχέδια μαζί.

λετσι αν θέλω να μετρήσω ένα καινούριο οικόπεδο ανοίγω αυτό το αρχείο και βλέπω τι έχω κάνει εκεί κοντά. Καλή λύση είναι βάση δεδομένων access με συντόμευση τη θέση του αρχείου autocad οπότε βλέπεις ποια δουλειά είναι και αμέσως ανοίγεις το αρχείο. Άλλα η καλή οργάνωση χρειάζεται και πολύ χρόνο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά, η δημιουργία βάσης γεωγραφικών δεδομένων δεν είναι και τόσο δύσκολη ή 'ακριβή' όσο φαντάζεστε! Επιπλέον μετά την κατασκευή της το ώφελος είναι τόσο μεγάλο που θα διαπιστώσετε ότι άξιζε τον κόπο!

 

Ευτυχώς υπάρχουν εργαλεία στο δίκτυο που είναι δωρεάν και με λίγο χρόνο και φυσικά διάβασμα όλα γίνονται. Δεν είναι αναγκαία η χρήση ενός μέτρiου και ακριβού προγράμματος βάσης δεδομένων όπως η access ή ενός ακριβού πακέτου GIS όπως το arcview ή το mapINFO. Όλα μπορούν να επιτευχθούν με σχεδόν μηδενικό κόστος με προγράμματα όπως PostgreSQL, QGIS ή PostGIS, Grass GIS κ.τ.λ. Θέληση να υπάρχει και μπορείτε να γλιτώσετε αρκετά χρήματα φτιάχνωντας ένα ολοκληρωμένο GIS.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά σας ευχαριτώ όλους προσνατολίζομαι για το gis μέσω autocad map μιας και όλα τα σχέδια τα έχω σε ΕΓΣΑ σε ένα αρχείο καθαρισμένα βέβαια πλην όμως γομάρι και δεν σηκώνεται με τίποτα....

 

thaks all

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.