Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ορισμός ορίων κτηματικών περιφερειών


Recommended Posts

Στις συμβολαιογραφικές πράξεις ακινήτων στην περιγραφή της θέσης του ακινήτου οι συμβολαιογράφοι (και οι υποθηκοφύλακες) ζητούν και αναγράφουν την κτηματική περιφέρεια του οικισμού (χωριού), εκτός (πέριξ) του οποίου, βρίσκεται το ακίνητο.

Ξέρει κανείς πώς ορίζονται αυτά τα όρια (κτηματικών περιφερειών) και που μπορεί κανείς να τα βρει ?

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή μου, Δημήτρη με τον όρο κτηματική περιφέρεια εννοούμε τα όρια των αναδασμών-διανομών εκεί όπου τελειώνουν και αρχίζει μία όμορη κτηματική περιφέρεια, ενός άλλου οικισμού. Εάν είναι έτσι και στην περιοχή σου, οι κατά τόπο Τοπογραφικές Υπηρεσίες της Δ/νσης Γεωργίας κάθε νομού έχουν τα αντίστοιχα διαγράμματα για να τα δεις. Προφανώς οι συμβολαιογράφοι έτσι ορίζουν ότι το ακίνητο, βρίσκεται στη θέση που αναφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Με κάθε επιφύλαξη , νομίζω ότι η κτηματική περιφέρεια ενός Δήμου ή κοινότητας συμπίπτει με τα διοικητικά όριά του.

 

Το λέω βασισμένος στο γεγονός ότι σε περιοχές που πέρασαν από έναν Δήμο / κοινότητα σε άλλον βλέπω αναγραφές του τύπου "κτηματικής περιφέρειας ΧΧΧ πρώην κτηματικής περιφέρειας ΥΥΥ".

Link to comment
Share on other sites

avgoust, σε αυτά τα όρια των αναδασμών, πάτησε ο Καποδίστριας 1 για την διοικητική διαίρεση της χώρας. Ηθελα να το συμπληρώσω και δεν πρόλαβα. Δηλαδή με λίγα λόγια εκεί που είναι τα διοικητικά όρια του Χ Δήμου σήμερα, είναι και τα όρια της κτηματικής περιφέρειας της πρώην Υ κοινότητας. Δεν ξέρω εάν κάπου στην Ελλάδα υπάρχει διαφορά αυτών των δύο ορίων. Νομίζω ότι αυτό εννοεί ο Γρηγόρης αν κατάλαβα καλά.

 

Χρόνια πολλά Δημήτρη, σου άλλαξα το όνομα από κεκτημένη ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

george66 ευχαριστώ για τα χρόνια πολλά και γενικά σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρων.

Για το θέμα μας τώρα:

Κατά τον Καποδίστρια 1 συνενώθηκαν παλιοί Δήμοι και κοινότητες και δημιουργείθηκαν οι νέοι Δήμοι όπου κάθε παλιά κοινότητα είναι ένα νέο Δημοτικό Διαμέρισμα.

Σε μία παλιά κοινότητα Α με τέσσερις οικισμούς Α1, Α2, Α3 και Α4 στο εσωτερικό της , σε μία μεταβίβαση ακινήτου της δεκαετίας του 80 το ακίνητο βρισκόταν κατά την περιγραφή του συμβολαίου (χωρίς τοπογραφικό διάγραμμα) στην θέση "τάδε" της κτηματικής περιφέρειας του χωριού Α1 (εκτός ορίων οικισμών) της κοινότητας Α.

Το ερώτημα είναι πως ορίζεται το όριο των κτηματικών περιφερών μεταξύ των τεσσάρων χωριών (οικισμών) μέσα στην ίδια τότε κοινότητα και σημερινό Δημοτικό Διαμέρισμα. (θεωρώ δεδομένο ότι οι κτηματικές περιφέρειες αναφέρονται σε επίπεδο χωριού - οικισμού καθώς έχω δει σε συμβόλαια αναφορές για τις κτηματικές περιφέρειες Α1, Α2, Α3 και Α4 και των τεσσάρων χωριών - οικισμών)

Επιπλέον προσθέτω ότι στην κοινότητα Α δεν έχει γίνει ποτέ αναδασμός ή κατι σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου, θα ρωτούσα τις αρμόδιες υπηρεσίες της Νομαρχίας, πχ όπως σου έγραψα πιο πάνω. Αν τώρα το ερώτημα σου είναι καθαρά θεωρητικό, δεν το ξέρω δεν μου έχει τύχει κιόλας. Αλλά ο Καποδίστριας 1 εννοείς, μάλλον δεν ασχολήθηκε με τα εσωτερικά των πρώην κοινοτήτων, (τις ενέταξε ως έχει) οπότε ο τοπικός Δήμος θα ξέρει την ιστορία του, δεν μπορεί.

τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου, θα ρωτούσα τις αρμόδιες υπηρεσίες της Νομαρχίας, πχ όπως σου έγραψα πιο πάνω. Αν τώρα το ερώτημα σου είναι καθαρά θεωρητικό, δεν το ξέρω δεν μου έχει τύχει κιόλας. Αλλά ο Καποδίστριας 1 εννοείς, μάλλον δεν ασχολήθηκε με τα εσωτερικά των πρώην κοινοτήτων, (τις ενέταξε ως έχει) οπότε ο τοπικός Δήμος θα ξέρει την ιστορία του, δεν μπορεί.

τα λέμε

 

Δυστυχώς οι "αρμόδιες" (ο θεός να τις κάνει) υπηρεσίες των Δήμων και της Νομαρχίας δεν έχουν ιδέα. Επίσης το ερώτημα δεν είναι καθόλου θεωρητικό καθώς κάθε τόσο καλούμαι από τον κάθε άσχετο συμβολαιογράφο και υποθηκοφύλακα να δηλώσω, στο τοπογραφικό, πράγματα που, μέχρι τώρα, δεν έχω δει να ορίζονται πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη με προβληματίζει το γεγονός τα Α1, Α2 κλπ που αναφέρεις. Το μυαλό μου πάει σε συνοικισμούς των οικισμών (πρώην κοινοτήτων), οπότε σκέφτομαι και τον όρο τοπωνύμια, που σημαίνει ότι ίσως δεν υπάρχει κάτι επίσημο για την οριοθέτηση αυτών, αλλά από τις εμπειρικές παρατηρήσεις και καταγραφές των ντόπιων κατοίκων που ξέρουν τα σύνορα τους με τους γειτόνους. Επίσης εάν υπάρχει αγροτική απασχόληση στην περιοχή, τις θέσεις - τοπωνύμια οι αγρότες τα δηλώνουν νομίζω σε ΟΠΕΚΕΠΕ κλπ. (Δνση Γεωργίας). Δεν ξέρω εάν σε αποπροσανατολίζω με τις απαντήσεις μου.

Εάν έχει να κάνει με τα τοπωνύμια, υπήρχε ένα βιβλίο σχετικά για αυτά, αλλά δεν το θυμάμαι.

Πάντως οι συμβολαιογράφοι (όπου δεν υπάρχει Εθνικό Κτηματολόγιο) δυστηχώς έτσι αναφέρουν τη θέση, και άντε να βρεις άκρη.

τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.