Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορισμός ορίων κτηματικών περιφερειών


Recommended Posts

Απο την κοινη λογικη. Ειναι αυτα ακριβως που χρειαζονται για να ορισουν τη θεση και το πολεοδομικο καθεστως του ακινητου.

Για μενα η μεγαλυτερη Μ@Λ@ΚΙΑ που υπαρχει ειναι οι φωτογραφιες που ζητανε στο Τοπογραφικο για Εγκριση/Αδεια Δομησης. Και απορω πως δεν το εχουν θιξει οι ΑΤΜ.

Επισης ειναι υπερ αρκετα τα παραπανω.

Οι συμβολαιογραφοι ας ψαξουν σε λιγο.

Στο τελος θα μας βαζουν να συντασουμε και το συμβολαιο και να τους το στελνουμε σε Word για διορθωσεις.

Η δικιά μου "κοινή λογική" θεωρεί πολύ σημαντικότερη την αναφορά τής Τοπικής ή Δημοτικής Κοινότητας(πρώην κοινότητα ή προΚαποδιστριακός Δήμος ) ενός ακινήτου από την Δημοτική Ενότητα (Καποδιστριακός Δήμος).

Για να μην κάνει λοιπόν α καθένας ότι νομίζει ρωτώ και πάλι:

 

ΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ?

Edited by ΓΡΗΓΟΡΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε δεν ειναι αναγκη να τσακωθουμε.

Εγω λοιπον εγραψα την αποψη μου.

Εσυ αν θες γραψε στο τοπογραφικο σου και "Βασιλειον της Ελλαδος".

 

Δεν υπαρχει Δημοτικο διαμερισμα, δεν υπαρχει κοινοτητα.

Τι κανουμε τωρα.

Ας αλλαξουν το συστημα αντικειμενικων αξιων.

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ Τοπικές και Δημοτικές κοινότητες (πρώην κοινότητες ή προΚαποδιστριακοί Δήμοι (ή πρώην Καποδιστριακά Δημοτικά Διαμερίσματα)) των σημερινών Καλλικρατικών Δήμων "ζουν και βασιλεύουν" (έχουν και εκλεγμένα συμβούλια) και η μνημόνευση τους είναι σημαντικό ζήτημα όχι μόνο για τον προσδιορισμό της αντικειμενικής αξία του ακινήτου αλλά γενικότερα για τον προσδιορισμό του ακινήτου (ιδιαίτερα σε σχέση με παλιά συμβόλαια ή υπόβαθρα).

Στα δικά μου τοπογραφικά Διαγράμματα πάντως αναφέρω:

τοποθεσία "τάδε", της Τοπικής (ή Δημοτικής) Κοινότητας "τάδε", της Δημοτικής Ενότητας "τάδε", του Δήμου "τάδε" και λοιπά πολεοδομικά ζητήματα(Ζ.Ο.Ε., NATURA, Σ.Χ.Ο.Ο.Α.Π. - Γ.Π.Σ., Σχέδιο πόλης - οικισμός, Πράξη εφαρμογής κλπ.)

Όλα τα παραπάνω (με εξαίρεση ίσως την τοποθεσία) ορίζονται με διοικητικές πράξεις και για να επανέλθουμε και πάλι στο θέμα του post :

 

ΟΙ (παλιές έστω) κτηματικές περιφέρειες ορίζονται κάπως?

 

(εγώ ούτε παλιότερα ούτε τώρα τις μνημονεύω στα τοπογραφικά μου διαγράμματα)

Edited by ΓΡΗΓΟΡΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Τα όρια της κτηματικής περιφέρειας ορίζονται από χάρτες.Οι πιο σύγχρονοι χάρτες αυτοί ξεκινάνε από τον Καποδίστρια και φτάνουν μέχρι και τον Καλλικράτη.Αν βρούμε λοιπόν τα όρια των περιοχών που δημιούργησε ο Καποδίστριας έχουμε μια καλή εικόνα της κτηματικής περιφέρειας γιατί μετά ο Καλλικράτης τα μεγάλωσε.Μερικά βέβαια παρέμειναν τα ίδια.Συνεπώς αν δεν μπορείς να βρεις παλαιότερους χάρτες ψάξε στα όρια του Καποδίστρια

Link to comment
Share on other sites

Μανωλη, πες μας και τη γνωμη σου σχετικα με την υποχρεωση αναγραφης της κτηματικης περιφερειας στο τοπογραφικο.

Link to comment
Share on other sites

Οι κτηματικές περιφέρειες δεν ορίζονται κάπου συγκεκριμένα. Το θέμα το έχω ψάξει πάρα πολύ καλά στο παρελθόν.

Παλιά υπήρχαν απλά τα "σύνορα". Τα χωράφια που ήταν από δώθε ήταν της Άνω Τραχανοπλαγιάς και τα κείθε ήταν της κάτω Τραχανοπλαγιάς.

Μετά έγινε ο Καποδίστριας. Βγήκε ένας χάρτης σε κλίμακα 1:500.000 και θεωρήθηκε ότι ορίστηκαν όρια ...από τον χάρτη!

Φυσικά, μόνο και μόνο η γραμμή του χάρτη ήταν 500-1000m πάχος....

 

Αναζήτησα καθορισμό ορίων με συντεταγμένες για την περιοχή μου. Στον ΟΚΧΕ, στην ΓΥΣ, σε ιδιωτικές εταιρείες οι οποίες πουλάνε τον ...περίπου καθορισμό από τους χάρτες, και αλλού! Τίποτα!!

 

Όσοι Δήμοι είχαν κάνει ΓΠΣ, είχαν ορισμένες κτηματικές περιφέρειες με συντεταγμένες ΕΓΣΑ τις οποίες όρισαν οι εκάστοτε μελετητές! Εγκρίθηκαν τα ΓΠΣ και πήρε επίσημη μορφή η οριοθέτηση. Κάτι πιο επίσημο δεν υπάρχει...

Πολλές φορές έχω συναντήσει να συγκρούονται οι αποφάσεις Δασαρχείων-Συμβολαίων και πολεοδομιών σε αγροτεμάχια πάνω στο όριο.

 

Κατά την γνώμη μου, εκεί όπου δεν υπάρχουν φυσικά όρια (π.χ. ποτάμια κλπ) ή διανομές, αναδασμοί κλπ, πρέπει να ορίσουν τα σύνορα οι ντόπιοι αγρότες σε συνεργασία με τους ενδιαφερόμενους Δήμους (Αγροτικοί συνεταιρισμοί, συνταξιούχοι αγροφύλακες-γνώστες κλπ).

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ 1292Β/2010

Δεν ξέρω αν έχει καμιά τροποποίηση αλλά είναι καλός μπούσουλας αν ξέρεις Δ.Ε. η κάτι τελος πάντων.

Τώρα για τα εκτός σχεδίου όντως σε κάποιες περιπτώσεις είναι δύσκολα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις να διαβάζεις; Ποια σχολή έχεις τελειώσει;

 

 

Σεβόμαστε τους συνομιλητές μας, δεν τους προσβάλουμε και δεν τους ειρωνευόμαστε. Προσπαθήστε να είστε πιο κόσμιοι και προσεκτικοί στην επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιείτε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, πέραν από την παρατήρηση που έγραψα παραπάνω ως μέλος της ομάδας διαχείρισης και την οποία με αναγκάζουν να κάνω οι κανόνες του forum στους οποίους προφανώς δεν δίνεις καμία σημασία,προσωπικά πλέον οφείλω να ρωτήσω, είναι τρόπος αυτός να εκφράζεσαι τόσο άσχημα τελείως απρόκλητα ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.