Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ορισμός ορίων κτηματικών περιφερειών


Recommended Posts

Τα πράγματα δεν ειναι τόσο σοβαρά. Ρωτάς τον ιδιοκτήτη ή αυτόν που σου υποδεικνύει τα ορια , " σε ποιό χωριό ανήκει το χωράφι ; " και ανάλογα τι θα σου πεί γράφεις το αντίστοιχο Δημοτικό Διαμέρισμα του τάδε Δήμου. Εναλλακτικά μπορείς να ρωτήσεις τον τοπικό αγροφύλακα .

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα δεν ειναι τόσο σοβαρά. Ρωτάς τον ιδιοκτήτη ή αυτόν που σου υποδεικνύει τα ορια , " σε ποιό χωριό ανήκει το χωράφι ; " και ανάλογα τι θα σου πεί γράφεις το αντίστοιχο Δημοτικό Διαμέρισμα του τάδε Δήμου. Εναλλακτικά μπορείς να ρωτήσεις τον τοπικό αγροφύλακα .

 

Όταν ο τοπικός αγροφύλακας έχει πεθάνει ή στην καλύτερη περίπτωση δεν ξέρει τίποτα και όταν δύο όμοροι ιδιοκτήτες και τα συμβόλαιά τους, σου λένε ότι τα ακίνητά τους είναι σε διαφορετική "κτηματική περιφέρεια", (για να μην προσθέσω και το όταν θέλεις να είσαι σοβαρός στη δουλειά σου), τότε τι κάνεις ?.

 

Υ.Γ. Προσοχή όπως είπα και στο σχόλιο 6 το Δημοτικό Διαμέρισμα (πρώην κοινότητα που έχει όρια) μπορεί να έχει περισσότερες από μία κτηματικές περιφέρειες, που (φαίνεται πως) αντιστοιχούν στα χωριά - οικισμούς του Δ.Δ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Τα πράγματα δεν ειναι τόσο σοβαρά. Ρωτάς τον ιδιοκτήτη ή αυτόν που σου υποδεικνύει τα ορια , " σε ποιό χωριό ανήκει το χωράφι ; " και ανάλογα τι θα σου πεί γράφεις το αντίστοιχο Δημοτικό Διαμέρισμα του τάδε Δήμου. Εναλλακτικά μπορείς να ρωτήσεις τον τοπικό αγροφύλακα .

 

Δεν νομίζω να έχεις δίκιο συνάδελφε. Εγώ έχω μία περίπτωση που το αγροτεμάχιο είναι κοντά στα όρια όπου αλλάζει και ο δήμος και η περιφέρεια του υποθηκοφυλακείου. Εννοείται ότι η υποθηκοφύλακας δεν ξέρει μέχρι που φτάνουν τα όρια τις περιφέρειάς της και μου έριξε εμένα το μπαλάκι να ψάξω που ανήκει. Τα διοικητικά όρια λένε ότι ανήκει στον ένα δήμο αλλά οι ιδιοκτήτες και όλοι οι ντόπιοι ότι ανήκει στον άλλο.

 

Το ερώτημα είναι τα διοικητικά όρια ταυτίζονται με τα όρια της κτηματικής περιφέρειας! Μπορεί κάποιος να απαντήσει με σιγουριά;

 

Υ.Γ.: Τα όρια που εφάρμοσα εγώ τα πήρα από το

http://www.geodata.g...i2Id=51&Itemid=

 

Είναι αξιόπιστα; Εσείς χρησιμοποιείται κάποια άλλη πηγή πληροφόρησης;

 

Θα εκτιμούσα πολύ μία γρήγορη απάντηση αν είναι δυνατόν. Ευχαριστώ πολύ!

Edited by teo_z
Link to comment
Share on other sites

Κτηματικες περιφερειες μας τελειωσαν.

Ο μηχανικος αναγραφει:

 

-Εκτος σχεδιου

α. Δημο

β. Δημοτικη ενοτητα

γ. Ειδικη ονομασια περιοχης

 

-Εντος σχεδιου

α. Δημο

β. Δημοτικη ενοτητα

γ. Σχεδιο πολης

δ. Πραξη Εφαρμογης αν υπαχρει.

ε. ΟΤ.

 

-Εντος οικισμου

α. Δημο

β. Δημοτικη ενοτητα

γ. Ονομασια οικισμου

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Διοικητικά όρια Δημοτικών Διαμερισμάτων, ακόμα και εκτός οικισμών, εξακολουθούν να υπάρχουν. Βλέπε http://www.geodata.gov.gr/geodata/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&catid=21&sobi2Id=51&Itemid= ή και στα ΣΧΟΟΑΠ.

 

Ευχαριστώ, πάντως, πολύ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! terry σωστό αυτό που λες ότι αυτά που κοιτάω εγώ είναι παλιά!! Είναι σίγουρο πάντως ότι δεν αναγράφουμε δημοτικό διαμέρισμα ή έστω τοπική κοινότητα όπως λέγεται τώρα; Υπάρχει κάπου γραμμένο; Πχ σε νόμο ή εγκύκλιο. Φοβάμαι μήπως μου τα γυρίσει πίσω ο συμβολαιογράφος ή η εφορεία; Στην τιμή ζώνης δεν παίζει ρόλο;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by teo_z
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να γραψεις τοπικη κοινοτητα (νομιζω λεγεται δημοτικη κοινοτητα), αλλα δεν σε υποχρεωνει κανεις.

Εκτιμω οτι ειναι ευθυνη του συμβολαιογραφου να βρει την Τιμη ζωνης (ασφαλως και αλλαζει).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κτηματικες περιφερειες μας τελειωσαν.

Ο μηχανικος αναγραφει:

 

-Εκτος σχεδιου

α. Δημο

β. Δημοτικη ενοτητα

γ. Ειδικη ονομασια περιοχης

 

-Εντος σχεδιου

α. Δημο

β. Δημοτικη ενοτητα

γ. Σχεδιο πολης

δ. Πραξη Εφαρμογης αν υπαχρει.

ε. ΟΤ.

 

-Εντος οικισμου

α. Δημο

β. Δημοτικη ενοτητα

γ. Ονομασια οικισμου

Από που προκύπτουν τα παραπάνω και πώς τα τεκμηριώνουμε σε έναν συμβολαιογράφο ή υποθηκοφύλακα που εξακολουθεί να ζητάει κτηματική περιφέρεια ακινήτου ? Edited by ΓΡΗΓΟΡΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Απο την κοινη λογικη. Ειναι αυτα ακριβως που χρειαζονται για να ορισουν τη θεση και το πολεοδομικο καθεστως του ακινητου.

Για μενα η μεγαλυτερη Μ@Λ@ΚΙΑ που υπαρχει ειναι οι φωτογραφιες που ζητανε στο Τοπογραφικο για Εγκριση/Αδεια Δομησης. Και απορω πως δεν το εχουν θιξει οι ΑΤΜ.

Επισης ειναι υπερ αρκετα τα παραπανω.

Οι συμβολαιογραφοι ας ψαξουν σε λιγο.

Στο τελος θα μας βαζουν να συντασουμε και το συμβολαιο και να τους το στελνουμε σε Word για διορθωσεις.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.