Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πανελλήνιες ξανά ή ΤΕΙ πολιτικών δομικών έργων;


mAnJazZ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους. Είμαι φοιτητής τμήματος πολιτικών δομικών έργων του ΤΕΙ Πειραιά. Πέρασα δίνοντας δεύτερη φορά πανελλήνιες, από επάλ, ομάδα Α. Την πρώτη φορά είχα δώσει ομάδα Β για μουσικολογία.. Φαίνεται, όσο περνάει ο καιρός τόσο προσγειώνομαι στην πραγματικότητα. Αυτό που θέλω είναι να σας πω τις σκέψεις μου.. Η εισαγωγή μου στο ΤΕΙ το 2011 ήταν μια συντριπτική επιτυχία. Πέρασα 2ος. Το είχα πάρει απόφαση, οτι ΠΡΕΠΕΙ να περάσω. Ως σπουδαστής όμως συνειδητοποιώ ότι η σχολή είναι πολύ στο περιθώριο. Γενικά, διάλεξα το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού στην αρχή κυρίως για να ικανοποιήσω τους γονείς μου, οι οποίοι έχουν θυσιάσει πολλά για μένα, αργότερα όμως έγινε το όνειρό μου! Σιγά σιγά παράτησα κάθε άλλη ασχολία, και επικεντρώθηκα στη σπουδή μου. Όμως συνεχώς ένιωθα ανικανοποίητος. Οι περιορισμοί στα επαγγελματικά δικαιώματα, η μη εγγραφή στο τεχνικό επιμελητήριο.. Λατρεύω την επιστήμη του πολιτικού μηχανικού. Σιχάθηκα όμως το ΤΕΙ. Αποφάσισα λοιπόν, τελειώνοντας το Β εξάμηνο, να δώσω μια ευκαιρία στον εαυτό μου, έστω τελευταία, να μελετήσω απεριόριστα για έναν ολόκληρο χρόνο, κάνοντας μια προσωρινή διακοπή σπουδών από το ΤΕΙ διάρκειας ενός έτους, και να δώσω ξανά πανελλήνιες για ΑΕΙ, το 2013. Νομίζω είναι οι τελευταίες πανελλήνιες. Θέλω να το κάνω πάρα πολύ, για μένα, για τους γονείς μου, για το μέλλον μου!!! Θέλω να περάσω, να πετύχω, και ακόμη κι αν οι πιθανότητες είναι ελάχιστες ή αν μοιάζει με αυτοκτονικό ρίσκο, θέλω να το πάρω! Θα ήθελα να μάθω τις απόψεις σας. Καλή τύχη σε όλους!!

 

 

Τις κατατακτήριες εξετάσεις γιατί δεν τις έχει σκεφθεί μετά το Τ.Ε.Ι.;

 

Ναι να δώσει 1000% δεν θα το μετανιώσεις για Α.Ε.Ι.

Link to comment
Share on other sites

Τις κατατακτήριες εξετάσεις γιατί δεν τις έχει σκεφθεί μετά το Τ.Ε.Ι.;

 

 

Γιατί κατατακτήριες; Θα κάνει τρία χρόνια ακόμη για το ΤΕΙ και μετά άλλα τέσσερα για να ξανακάνει στο Πολυτεχνείο τα ίδια μαθήματα λίγο πιο ενισχυμένα και μερικά ακόμη επιπλέον. Τζάμπα χρόνος και κόπος.

Άσε που πολλές σχολές πλέον (Βλ Πολ. Μηχ/κών ΑΠΘ) παίρνουν με βαθμό πτυχίου και φυσικά μπαίνουν από κάτι ΤΕΙ Κολοπετεινίτσας με 9αρια και 10αρια (από σχολές μάλιστα άσχετες με μηχανικούς). Μέγα θέμα κατά τη γνώμη μου αλλά για άλλη στήλη!

 

Τώρα που είναι ζεστό κάντο!

Edited by candus
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με candus ή τώρα ή ποτέ..... Στην τελική είναι στην αρχή και δεν έχει νόημα να κάνει κάτι που δεν του αρέσει, πέραν του χάσιμο χρόνου

Link to comment
Share on other sites

Θα ακουστεί κλισέ αλλα η συγκεκριμένη περίπτωση δείχνει περίτρανα την ταξικότητα της εκπαιδευσης και της κοινωνίας γενικότερα. Παντού πρέπει να πληρώνεις, ακόμη και για κατατακτήριες πρέπει να σκάσεις 3 χιλιάρικα σε φροντιστήρια με αποτέλεσμα η εκπάδευση να είναι για λίγους και εκλεκτούς και άτομα που έχουν θέληση και δυνατότητα να μένουν στο περιθώριο....

ManJazz η συγκεκριμένη σχολή δέν είναι πολυτεχνείο αλλά είναι αξιολογότατη (πρίν 2 χρόνια τελείωσα το συγκεκριμένο τμήμα στο ΤΕΙ Πειραιά).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.