Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πανελλήνιες ξανά ή ΤΕΙ πολιτικών δομικών έργων;


mAnJazZ

Recommended Posts

Με το να παρακολουθεί μαθήματα στο Πολυτεχνείο, ΜΟΝΟ ΘΕΤΙΚΑ θα έχει. Και σίγουρα λιγότερο χρόνο σε περίπτωση που περάσει Πολυτεχνείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω. Μπορεί η ύλη να είναι παρόμοια, όμως η επαφή με τον καθηγητή και η γνώση από πρώτο χέρι τι θεωρεί αυτός σημαντικό, είναι απαραίτητη για να περάσεις τα "παλούκια". Γνώμη μου, αν θες πτυχίο του ΤΕΙ διάβαζε τα του ΤΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο άκουσέ με. Κάνεις λάθος. Στο λέω από πρώτο χέρι. Τα παλούκια του ΤΕΙ αυτού, ΔΕΝ είναι παλούκια. Για παράδειγμα πολλοί θεωρούν τη Στατική 2 κ το Μπετό 2 παλούκια. Αν δεις τι θέματα βάζουν στο ΤΕΙ και τι διαδάσκετε στο αντίστοιχο μάθημα στο Πολυτεχνείο.......θα μπορεί μετά να τους κάνει αυτός μάθημα και τα παιδιά να τον βλέπουν σαν Θεό. Σου μιλάω εντίμως. Σε κάθε αντίστοιχο μάθημα. Άκουσε με......ξέρω και έχω δει πολλάααα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους όσους ενδιαφέρθηκαν στο ερώτημα και έυχομαι να να φανώ και γω κάπου σε εσάς χρήσιμος.

 

triumph είναι πολύ καλή ιδέα αυτή που είπες και θα την λάβω σοβαρά υπόψιν !

Βέβαια ακόμα είμαι σε δίλλημα για το τι θα κάνω!!!!!

Βέβαια ακομα περιμένω δω γενικές απόψεις περί του συγκεκριμένου τει!

 

Σταυρο τώρα μπαίνω στο τει και είμαι 21 ετών.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα πήγαινε στον triumf.

 

Γενικότερα θα σου έλεγα το εξής, είσαι 21 + 4 το ΤΕΙ + 4 το Πολυτεχνείο + 1 ο στρατός (9 μηνο πλέον αλλα να μην έχουμε δεκαδικα). Δηλαδή στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ 30 χρονών θα βγεις στην αγορά εργασίας. Χωρίς να έχεις δουλέψει ποτέ στο αντικείμενο, χωρίς τίποτα. Και γιατί; Για να έχεις 2 πτυχία που θα σου χρησιμέψει μόνο το 1 από τα 2; Μπαίνεις σε μία μάχη με το χρόνο ώστε στα 30 σου να μπορείς να ανταγωνιστείς έναν 25 χρόνο που και αυτός μόλις πήρε πτυχίο η έναν 30χρονο με 3-4 χρόνια εμπειρίας. Αν δεν σου φαίνεται σημαντικό πίστεψε με είναι. Για αυτό σου λέω μην πας με σκέψη πάω στο ΤΕΙ και μετά πολυτεχνείο. Δώσε ξανά αν θες αλλά γράψου στο ΤΕΙ. Αν δεν περάσεις παρακολούθησε το ΤΕΙ, προσπάθησε να τελειώσεις το ΤΕΙ όσο πιο σύντομα γίνεται και βουρ στη δουλειά. Τα 4-5 χρόνια που θα φας στα θρανία αν τα αξιοποιήσεις ως εμπειρία θα σου δώσουν αν όχι καλύτερη τουλάχιστον την ίδια δυνατότητα επ. αποκατάστασης. Τσαγανό θέλει και τίποτα άλλο. Και άλλοι αποφοίτησαν από αυτό το ΤΕΙ και είτε πάτωσαν είτε διέπρεψαν. Από εσένα εξαρτάται και μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ή ξαναδώσε ή πήγαινε στο ΤΕΙ ή κάντα και τα δύο μαζί αν είναι εφικτό. Το τι θα μάθεις εξαρτάται ως ένα σημαντικό βαθμό από το προσωπικό ενδιαφέρον που θα δείξεις. Οι κατατακτήριες είναι η μεγαλύτερη κοροϊδία που έχει εφευρεθεί. Δεν μπορεί να τελειώνεις μια ανώτατη σχολή 4 ετών και να ξεκινάς πάλι από την αρχή. Πότε θα δουλέψεις ? πότε θα αποκτήσεις εμπειρία ? Και αυτές οι ανοησίες ότι μπορείς να σπουδάζεις και να δουλεύεις ταυτόχρονα είναι για τους αδαής. Αυτό μπορείς να το κάνεις όσο είσαι 18-23 χρονών ως φοιτητής ή αν υπάρχει οργανωμένο πρόγραμμα σπουδών part-time για εργαζόμενους (που δεν υπάρχει). Στα 26-27 που θα μπεις εσύ στο πολυτεχνείο μετά το ΤΕΙ τι δουλειά θα κάνεις παράλληλα όταν τα μισά πρωϊνά σου θα είναι κλεισμένα ? Εκτός αν τελειώσεις μετά από 10 χρόνια αλλά και αυτό μετά το Νόμο Γιαννάκου δεν νομίζω ότι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα πήγαινε στον triumf.

 

Γενικότερα θα σου έλεγα το εξής, είσαι 21 + 4 το ΤΕΙ + 4 το Πολυτεχνείο + 1 ο στρατός (9 μηνο πλέον αλλα να μην έχουμε δεκαδικα). Δηλαδή στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ 30 χρονών θα βγεις στην αγορά εργασίας. Χωρίς να έχεις δουλέψει ποτέ στο αντικείμενο, χωρίς τίποτα. Και γιατί; Για να έχεις 2 πτυχία που θα σου χρησιμέψει μόνο το 1 από τα 2; Μπαίνεις σε μία μάχη με το χρόνο ώστε στα 30 σου να μπορείς να ανταγωνιστείς έναν 25 χρόνο που και αυτός μόλις πήρε πτυχίο η έναν 30χρονο με 3-4 χρόνια εμπειρίας. .........Τα 4-5 χρόνια που θα φας στα θρανία αν τα αξιοποιήσεις ως εμπειρία θα σου δώσουν αν όχι καλύτερη τουλάχιστον την ίδια δυνατότητα επ. αποκατάστασης.

 

Πότε θα δουλέψεις ? πότε θα αποκτήσεις εμπειρία ? Και αυτές οι ανοησίες ότι μπορείς να σπουδάζεις και να δουλεύεις ταυτόχρονα είναι για τους αδαής. Αυτό μπορείς να το κάνεις όσο είσαι 18-23 χρονών ως φοιτητής ή αν υπάρχει οργανωμένο πρόγραμμα σπουδών part-time για εργαζόμενους (που δεν υπάρχει). Στα 26-27 που θα μπεις εσύ στο πολυτεχνείο μετά το ΤΕΙ τι δουλειά θα κάνεις παράλληλα όταν τα μισά πρωϊνά σου θα είναι κλεισμένα ? Εκτός αν τελειώσεις μετά από 10 χρόνια αλλά και αυτό μετά το Νόμο Γιαννάκου δεν νομίζω ότι γίνεται.

 

GeorgeS δεν είμαι αδαής που το κάνω. Και δεν είμαι γιατί και δουλεύω και μαθαίνω. Δεν πηγαίνω στις εξεταστικές όπως ίσως νομίσει κάποιος, πηγαίνω και παρακολουθώ. Και δουλεύω από τότε που τελείωσα το ΤΕΙ. Ξέρω ότι το μόνο κακό που έκανα στον εαυτό μου είναι το ΑΓΧΟΣ μου ΑΛΛΑ υπάρχει και το τίμημα.

 

ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ (το εννοώ) ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΑΙΝΑ ΠΟΤΕ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΚΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΙ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ.

 

Σταύρο στα bold σου επέτρεψέ μου να σου πω ότι απλά κάνεις λάθος. Ειδικά στο τουλάχιστον. Και πάντα όσον αφορά το συγκεκριμένο επάγγελμα.

 

Αν αγαπάς κάτι...θα βρεις τρόπο να το κάνεις.

 

Και παρότι έχω περάσει από αδελφό ΤΕΙ και είμαι τελειόφοιτος στο Πολυτεχνείο, το ποστ μου #9 δεν δείχνετε να το ασπάζεστε...αλλά ισχύει.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει 30χρονους/ες που πήραν το δίπλωμα και χτυπάνε το κεφάλι τους στο τοίχο μετά από ένα χρόνο που στέλνουν βιογραφικά και δεν πάνε καν σε συνέντευξη. Όχι δεν είναι ο κανόνας. Δεν υπάρχει κανόνας σε αυτά τα πράγματα. Πχ αν έχεις κονε θα βολευτείς πολύ καλύτερα με δίπλωμα, αυτό είναι σίγουρο. Αν όχι η εμπειρία είναι μεγάλο εφόδιο. 4 χρόνια πραγματικής εμπειρίας είναι αρκετά για να έχεις κάνει κάποιους κύκλους και να μπορείς να πατάς στα πόδια σου με σιγουριά. Τουλάχιστον αυτό έχω δει, αυτό έχω ζήσει και ως απόφοιτος ΤΕΙ.

 

@triumf τι να ασπαστώ; Απαντάω στον mAnJazZ αυτό που πιστεύω. Γιατί το παίρνεις προσωπικά δεν καταλαβαίνω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.