Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πανελλήνιες ξανά ή ΤΕΙ πολιτικών δομικών έργων;


mAnJazZ

Recommended Posts

Και γώ αυτό πιστέυω BAS και eflio !!!Μάλλον έτσι θα γίνει!Είμαι και πολύτεκνος κιόλας οπότε θα είναι πιο εύκολο να μπώ !BAS εσύ είσαι ευχαριστημένος απο κεί ; που τελείωσες ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.......είναι καλύτερο να έχεις άμεση επαφή με τον καθηγητή που τελικά θα σε εξετάσει.... Σαφώς και θα αποκομίσεις οφέλη με το να παρακολουθήσεις, αλλά στην εξεταστική δεν θα έχεις ιδέα που να επικεντρώσεις το διάβασμά σου.

 

Μπορεί να γίνομαι κουραστικός αλλά αυτό όσοι το υποστηρίζουν δεν ισχύει. Το ξέρω από πρώτο χέρι, έχω δει τα θέματα εξετάσεων αυτού του ΤΕΙ. Οι εξετάσεις θα του φανούν...αστείες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ ότι η παρακολούθηση στο πολυτεχνείο θα βοηθήσει. Πόσο μάλλον αν ο triumph είναι σίγουρος λόγω προσωπικής εμπειρίας. Απλά πιστεύω στην επαφή με τον καθηγητή και με τους υπόλοιπους φοιτητές.

Ένας άνθρωπος που παρακολουθεί και ενδιαφέρεται αποκτά επαφή με τον καθηγητή. Και στα ΑΕΙ και στα ΤΕΙ. Και αυτό σου δίνει την οικειότητα να πας για απορίες, να ρωτήσεις που να επικεντρώσεις το διάβασμά σου ακόμα και να ζητήσεις συμβουλές για τα επαγγελματικά σου βήματα.

Και πάντα κάποιοι συμφοιτητές ξέρουν από παλιότερους το στυλ των θεμάτων στις εξετάσεις!!!

Γι'αυτό θεωρώ λάθος να μην έχεις καμιά επαφή με το ΤΕΙ, παρά μόνο στις εξεταστικές.

Όπως και να χει, ό,τι και να πούμε εμείς εδώ, η απόφαση είναι δική σου!Δώσε πρώτα και αν γίνει καμιά στραβή και δεν περάσεις (κούφια η ώρα!), θα δεις πως θα κινηθείς!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις (shelby). Έχω δει ένα σωρό φοιτητές πως λειτουργούν. Αν παρακολουθήσεις ένα μάθημα έχεις πιθανότητες να μην το περάσεις ~20-30% (αυτοί απλά δεν είναι καλοί). Ο αγαπητός μας φίλος από τη στιγμή που ενδιαφέρεται και το θέλει (είναι πολύ-πολύ σημαντικό και όπως λέει το έχει όνειρο), κρίνω ότι θα μπορούσε να περάσει οποιοδήποτε μάθημα παρακολουθούσε αν είχε περάσει Πολυτεχνείο. Για το ΤΕΙ απλά δεν το συζητάω. Το λέω βλέποντας τι συμβαίνει γύρω μου.

 

Για όσους γνωρίζουν έχω δει θέματα ΤΕΙ σε μαθήματα Μπετό 1,2,3 Αντισειμική, Στατική 1,2,3, Μεταλλικές Κατασκευές, Μηχανικές, Θεμελιώσεις. Αυτά κι όλας είναι και τα σημαντικότερα-δύσκολα για πτυχίο.

 

Προφανώς δεν εννοώ να πάει να παρακολουθήσει τα πάντα. Μόνο τα αντίστοιχα μαθήματα ειδικότητας του Πολιτικού Μηχανικού. Όχι Μαθηματικά, Φυσική, Γεωλογία, Υδραυλικά (εξάλλου το ΤΕΙ 1 έχει), Αρχιτεκτονική, Δίκαιο κλπ. Δηλαδή από ~3 εξάμηνο και μετά. Ας πάει σε ένα, κι αν κρίνει ότι δεν βγαίνει...ΟΚ. Το μόνο που χρειάζεται είναι ο έλεγχος της ύλης για το διάβασμα στο τέλος.

 

Μόνο καλό θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ! Λοιπόν είμαι αρκετά μπερδεμένος σχετικά με το τι θέλω να κάνω και χρειάζομαι την γνώμη σας .Το θέμα που θα θέσω έχει ξαναμπεί εδώ όμως είμαι ιδιαίτερη περίπτωση γι'αυτό κιόλας κάνω δημοσίευση .

 

Έχω περάσει στο τει του πειραιά στους πολιτικούς δομικών έργων φέτος.

 

Είμαι 21 ετών και έδωσα για πρώτη φορά.Οτι έδωσα σε αυτή την ηλικία έχει να κάνει το δύσκολο οικογενειακό περιβάλλον και τα οικονομικά.Λόγω οτι ξεπεράστηκαν κάποια από αυτά(ειχα και μια μικρή οικονομική στίριξη-δουλέυοντας κιόλας) πήρα απόφαση πέρυσι να δώσω και μπήκα στο τει που

ανέφερα πιο πάνω.

 

Εμένα το μπέρδεμα μου είναι το εξής :

 

Το όνειρο μου είναι να γίνω πολ/μηχ το πολυτεχνείου .Ολη την μέρα αυτό σκέφτομαι!

 

Τι να κάνω να ξαναδώσω ή πάω στο τει;

 

Σαν ποιότητα σπουδών το τει τι προσφέρει ;

 

Αν μπω υπάρχουν εναλλακτικές ώστε να έχω ενα δυνατό χαρτί μηχανικού;

 

Αν ξαναδώσω δεν θα μπορώ να παω φροντ. λόγω οικονομικών!Οπότε υπάρχουν πιθανότητες να πιάσω πο/χνειο ;

 

Ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες σας και το ενδιαφέρον.

 

φιλε αν σε ενδιαφερει η γνωμη μου πρεπει πρωτα να μετρησεις τις δυναμεις σου.δηλαδη τι εννοω ..δες τι μορια επιασες και ποσα μορια ηταν η βαση των πολιτικων μηχανικων (στην μικροτερη βαση μοριων πολη..εφοσον βλεπω την τρελα σου με τη σχολη δεν νομιζω να κολλησεις στην πολη!) κατα τη γνωμη μου αν απειχες 1000 μορια...(δεν ξερω ποσα ειναι οι βασεις εχω 8 χρονια που εδωσα πανελληνιες εχω χασει επαφη!)εισαι κοντα "μπορεις..αξιζει το ρισκο"...αν απειχες 4000-5000 μορια νομιζω καλο θα ηταν να το σκεφτεις λογικα.

εαν πιστευεις οτι εχεις πιθανοτητες αξιζει το ρισκο για ενα εξαμηνο...οπως ειδα πας β εξαμηνο οποτε 6 μαθηματα στο ΤΕΙ δεν ειναι τπτ για καποιον που ενδιαφερεται τοσο οσο δειχνεις εσυ.

 

 

σαν ποιοτητα σπουδων και σαν κυρος κατα τη γνωμη μου παντα χωρις να θελω να θιξω κανεναν οι 2 σχολες ειναι μερα με τη νυχτα

 

σαυτο που δεν εχω γνωμη ειναι αν η δυσκολια για να μπεις και να βγαλεις την μια σχολη σε σχεση με την αλλη .. αντικατοπτριζεταιμε τα δικαιωματα καθενος που αποφοιτα απο την μια και απο την αλλη σχολη.ειμαι νεος αποφοιτος ...τωρα μπηκα στην αγορα οποτε θελει χρονο να το εξακριβωσω.

 

στο θεμα δυσκολιας τωρα.εγω τελειωσα μηχανολογος μηχανικος στο ΑΠΘ ..και συγκρινοντας επιπεδο διδασκαλιας υλης και ειδικα επιπεδο εξετασεων τη σχολη μου με σχολες οπως τει μηχανολογιας,τει οχηματων στη σινδο απλα... :)

 

νομιζω οτι μια αντιστοιχεια πρεπει να υπαρχει και στους πολιτικους μηχανικους των πολυτεχνειων με τα αντιστοιχα ΤΕΙ.

 

οποτε να χεις υποψη σου και αυτο.πως για να βγαλεις το πολυτεχνειο πιθανον να μην ειναι εφικτος ο συνδυασμος δουλειας-σχολης

ελπιζω να βοηθησα:)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, έχει αρχίσει αυτό το thread να γίνεται σπουδές σε Πολυτεχνείο vs σπουδές σε ΤΕΙ; Αν είναι να αρχίσω και εγώ να μιλάω...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και έχει άμεση σχέση με σπουδές - γνώσεις - δικαιώματα. Αλλιώς γιατί να θέλει σώνει και καλά να γίνει ΑΕΙτζής? Αν δεν υπήρχε τέτοιο ζήτημα θα πήγαινε στο ΤΕΙ χωρίς συζήτηση.

 

Στο 1ο ποστ του ρωτάει "Σαν ποιότητα σπουδών το τει τι προσφέρει ;"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.