Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συντελεστής δόμησης Γ.Ο.Κ. '73


karvasaras

Recommended Posts

Καλημέρα.

Γνωρίζει κανείς που θα βρω το συντελεστή δόμησης σε κτίριο με τον ΓΟΚ 73.Έχω το τοπογραφικό αλλά δεν αναφέρει τίποτα.Έψαξα και στον ΓΟΚ 73 και ούτε εκεί βρήκα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν υπάρχει διάγραμμα κάλυψης;;;

διαφορετικά πρέπει να πας πολεοδομία να σου δώσουν τα διατάγματα για την περιοχή μπας και βγάλεις άκρη

Link to comment
Share on other sites

Έχω το διάγραμμα κάλυψης, αλλά δεν αναφέρει τίποτα για συντελεστή δόμησης, μόνο κάλυψη και όρια αναφέρει. Ποια διατάγματα εννοείς; Δεν καθορίζεται η δόμηση από τον ΓΟΚ 73;

Link to comment
Share on other sites

μήπως υπάρχουν ειδικοί όροι δόμησης λέω

 

πρέπει να ξαναδιαβάσω τον ΓΟΚ73 για να σου απαντήσω με ακρίβεια

-------

 

Δομήσιμον και μη δομήσιμον τμήμα του οικοπέδου. Ποσοστόν καλύψεως.

Συντελεστής δομήσεως. Συντελεστής εκμεταλλεύσεως

Άρθρον 5

6. Συντελεστής δομήσεως οικοπέδου (Σ.Δ.Ο.) καλείται ο λόγος του αθροίσματος των επιφανειών του ισογείου και των υπέρ αυτό ορόφων των δυναμένων να κατασκευασθούν βάσει των κειμένων διατάξεων προς την όλην επιφάνειαν του οικοπέδου.

 

δεν ξέρω πως ακριβώς έκτιζαν με τον ΓΟΚ 73 διάβασε προσεχτικά τα γενικά και το σύστημα το οποιό σε ενδιαφέρει

και προσπάθησε να ερμηνεύσεις το ΔΚ που έχεις

Link to comment
Share on other sites

Ο ΓΟΚ/73 καθόριζε, εκτός των γενικών κανόνων δόμησης, και το σύστημα δόμησης. Τα υπόλοιπα πολεοδομικά μεγέθη (σδ, ποσοστό κάλυψης και αριθμός ορόφων τότε) καθορίζονται με τα αντίστοιχα διατάγματα κάθε περιοχής.

 

Με δεδομένο ότι, από το 1979 μειώθηκαν οι σδ σε όλες τις πόλεις, πρέπει να αναζητήσεις στην πολεοδομία τους ΟΔ που ίσχυαν μέχρι τότε. Αυτό άλλωστε σου είπε και η myri. Γνωρίζω ότι και στη ΔΤΕ του (τέως) ΥΠΕΧΩΔΕ (Αμαλιάδος 17, Αμπελόκηποι) έχουν σχετικό αρχείο και μπορείς να βρεις τα στοιχεία που χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, για να μην ανοίξω και άλλο θέμα γρράφω σε αυτό αν και ΔΕΝ ταιριάζει ακριβώς η ερώτηση μου! Δυστυχώς δν ξέρω την φιλοσοφία του ΓΟΚ73

 

Το πρόβλημα μου είναι σε μια άδεια ενός πελάτη που έχω στα χέρια μου. Η άδεια εκδόθηκε το 85 και έχω την εξής απορία από το δ.κ. Παρατηρώ Ότι την δόμηση την βρίσκει πολλαπλασιάζοντας το εμβαδό του οικοπέδου με τον σ.δ και μετα προσθέτει το δώμα και το κλιμακοστασίο!!!

 

Δλδ να το πω με στρογγυλοποιημενα νούμερα:

200τμ *2+15(δώμα)+10(κλιμακοστάσιο)=425 τμ

(τα νούμερα είναι ενδεικτικα)

 

Αυτή την δόμηση την πήρανε ΟΛΗ και την διαίρεσαν σε ορόφους με αποτέλεσμα να ΜΗΝ υπάρχχει δώμα. Αυτό συμφωνά με ποια διάταξη έγινε???

Ο πελάτης μου είπε πως το παραπάνω είχε σαν αποτέλεσμα να μειωθεί το μέγιστο ύψος και απο 14 κάτι που είχε τότε στην περιοχή να μειωθεί αρκετά!!!

 

Θέλω να μάθω με ποιο ''παραθυράκι'' γινόταν αυτή η περίεργη χρήση της δόμησης και ποιες ήταν ακριβώς οι συνέπεις της χρήσης της. Μήπως υπήρχε καμία αντίστοιχη δίαταξη με αυτήν των χαμηλών κτιρίων στο άρθρο 14 του γοκ85, που έδινε αυτά τα έξτρα τμ του δώματος και του κλιμακοστασίου και μπορούσες να τα Χρησιμοποιήσεις με το παραπάνω τρόπο έναντι ανταλλάγματος στο ύψος ή κάπου αλλου.

 

Τα ρωτάω όλα αυτά γτ τώρα θέλει ο πελάτης να μάθει αν είναι νόμιμο ενα δώμα που έφτιαξε πρόσφατα

 

Υ.Γ1: Το σύστημα δόμησης ήταν συνεχές.

Y.Γ2: Οποιαδήποτε εγκύκλιος είναι ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Megapad

 

Δεν ξέρω πως γινόταν αυτή η "μαγκιά" αλλά το έζησα ως εξής:

Κατέθεσα φάκελο για άδεια τριωρόφου με υπολογισμένο τον συντελεστή/3. Ο φάκελος δεν προχώρησε γιατί στον επιτρεπόμενο ΣΔ δεν είχα προσθέσει "λέει" +12 για το δώμα. Έτσι πρόσθεσα +12 και το σύνολο το διαίρεσα διά 3 και όλα ωραία και καλά.

Δεν ήταν δηλ. 15+10 όπως στην περίπτωσή σου.

Πάντως κατασκευάσθηκε κανονικά το "κουβούκλιο" του κλιμακοστασίου στο δώμα.

(Το είχα δείξει και στην τομή και στην όψη. Σύστημα επίσης συνεχές)

 

Δεν πρέπει να έχει σχέση αυτό με το ύψος της οικοδομής, τα ύψη ήταν συνάρτηση του πλάτους του δρόμου, θα ψάξω μήπως βρω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακούσει για μια χαριστική διάταξη της δικτατορίας με την οποία 'έβγαζες' ένα χώρο στο δώμα (για 12 τ.μ νομίζω) με χαμηλό ύψος. Με αυτή γίναν πολλά ΄διαμερισματάκια΄σε ταράτσες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.