Μετάβαση στο περιεχόμενο

σεμιναρια-μαθηματα τοπογραφιας


Recommended Posts

Δεν χρειάζεται να βάλεις συντεταγμένες στο όργανο κατά το στήσιμο της στάσης.

Απλά κάνε δήλωση της στάσης και δήλωση της στην οποία προσανατολίζεις. Σαν γωνία μπορείς να δηλώσεις τη μηδενική ή όποια άλλη θέλεις. Βολεύει βέβαια η "0".

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ, ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΉΘΗΚΑ ΜΕ ΤΑ GPS.....

 

Συνάδελφε, αυτό που ψάχνεις δε νομίζω ότι θα το βρείς στο forum.

Είναι καλύτερα να ανατρέξεις στα βιβλία μας του πρώτου έτους για να ξαναθυμηθείς κάποια πράγματα (πχ Τοπογραφία Α και Β).

 

Αφού ρίξεις μια ματιά σ' αυτά μπορείς να ρωτήσεις για τυχόν απορείες.

 

ps 1 χρόνια πολλά για τη γιορτή σου.

ps 2 παρακαλώ να μη γράφεις κεφαλαία

 

φίλε GRTOPO μήπως ο θωμάς έχει δίκιο και πρέπει κάποτε να give them a BRAKE, κυριολεκτώντας??

 

Αν εννοείς τη σοκολάτα θέλω και εγώ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.δεν έχω πραγματικά καμία όρεξη αλλά αφού με τσιγκλάς θα συνεχίσω.η απάντηση πάει σπέσιαλ αφιερωμένη σε αυτόν που μου έστειλε π.μ με τίτλο "πρόσεχε τα λόγια σου φίλε".επειδή όμως πιστεύω απόλυτα στο ρητό "τα δημοσίως γενόμενα , δημόσια κρίνονται" θα του απαντήσω από εδώ.

δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με την επιστήμη των τοπογράφων, τους σέβομαι όπως όλους.δεν διεκδήκησα ποτέ να τους πάρω δουλειά, ΔΕΝ ΘΕΛΩ!ο όρος τοπογραφικάκι , αδόκιμος μεν,ΔΕΝ συνιστά απαξίωση του επαγγελματος!αν κάποιος τοπογράφος το εξέλαβε έτσι του ζητώ συγνώμη.ο εν λόγω ιντερνετικός παλικαράς ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ αντιμετωπίζει έτσι την δουλειά του,σαν τοπογραφικάκι, από την ΜΙΚΡΟΝΟΙΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ.ΑΠΑΙΤΩ να μην βρεθεί κανένας απολύτως εξυπνάκιας που την τοποθέτηση μου αυτή την μετατρέψει σε κόντρα πολιτικών -τοπογράφων!!το ακούσαμε όλοι αυτό παρακαλώ??!!ωραία..

για το τέλος οι συντονιστές ας με τιμωρήσουν για το σπαμ,αλλά και την ανάρμοστη γλώσσα.

α, ελπίζω να κατάλαβες ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ.γκαίκε παλικαρά??

Link to comment
Share on other sites

Το παρόν κλειδώνεται προσωρινά (και πολύ έμεινε ανοιχτο) για τυχόν παράπονα επικοινωνήστε μαζί μου Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Thomas αυτό το παράπονο που έχεις εσύ για τιε ειδικότητες που σα "κλέβουν" τα επαγγελματικά σας δικαιώματα (και κατ'εμέ έχεις απόλυτο δίκιο) το έχουμε και εμείς με αυτούς που το "παίζουν" πολεοδόμοι και "χωροτάκτες"!!!!

ο καθένας λοιπόν στο είδος του!!!!Γενικά:???::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

... και ο Λουμίδης στους καφέδες όχι στους καφέδες και τα κοντοσούβλια !

 

Διδάσκονται τοπογραφία τόσες σχολές για να είναι σε θέση να υποστηρίζουν τοπογραφικά το αντικείμενο τους και μόνο . Σε αμιγώς τοπογραφικές εργασίες υπάρχει ο Τοπογράφος μηχανικός .

 

Και εξηγώ .

 

Ο απόφοιτος έργων υποδομής να μπορεί να υποστηρίξει το έργο υποδομής τοπογραφικά χωρίς να ψάχνει τοπογράφο σε απλά τουλάχιστο ζητήματα . Ως εκεί όμως .

 

Με την ίδια λογική και ο Αρχιτέκτονας με την κορδέλα του μπορεί να αποτυπώσει ένα κτίριο , ένα μικρό οικόπεδο ή και να ελέγξει ακόμα ένα τοπογραφικό που έχει στα χέρια του. Όλα αυτά είναι εργαλεία που ακουμπούν στην κυρίως δουλειά του, το να δώσει μια καλαίσθητη μορφή σε ένα κτίσμα .

 

Ο πολιτικός μηχανικός τώρα . Με κόπο και με αίμα παίρνει την άδεια από τον πελάτη του , στη σχολή του διδάχτηκε βασικές αρχές τοπογραφίας και ως ένα σημείο γεωδαισία. Να μπορεί να εκδίδει μόνος , αν έχει την διάθεση , και το τοπογραφικό διάγραμμα .

Επειδή θέλει να έχει τον πλήρη έλεγχο του έργου του , επειδή δε θέλει να χάσει την αμοιβή του τοπογραφικού . Καλά κάνει και μαγκιά του .

 

Ο τοπογράφος μηχανικός . Ποιό είναι το κύριο αντικείμενο αυτής της σχολής ; Μα προφανώς η τοπογραφία και κατ' επέκταση η ζόρικη γεωδαισία .Ο τοπογράφος διδάχτηκε βέβαια και στατιστική για να ελέγχει τα σφάλματα μετρήσεων κάτι που ποτέ δεν επισημάνθηκε από εδώ μέσα .

 

Αμιγώς τοπογραφική εργασία είναι ένα τοπογραφικό για συμβόλαιο .

Το κτηματολόγιο, για το οποίο είμαστε οι κύριοι εκφραστές του και κάθε τεχνική εργασία που το αφορά .

 

Είναι προφανές λοιπόν πως κάθε επαγγελματίας πρέπει να έχει ένα κύριο αντικείμενο ενασχόλησης που θα το εξασκεί αυτός και μόνο αυτός . Του τοπογράφου δεν του αποδίδουν τίποτα δικό του . Όλοι έχουν δικαιώματα στο αντικείμενο του και αυτός είναι ο φαταούλας γι αυτούς.

Μιλάς για το αυτονόητο,το λογικό,το δίκαιο και κάτι πάντα έχουν να σου προσάψουν .

 

Για να νερώσουν το κρασί μας δίνουν κάποια δικαιώματα να βγάζουμε άδειες για 2όροφο.

Σαν να σου παίρνουν το σπίτι και για αντάλλαγμα να σου δίνουνε ένα μικρό εξοχικό στη Μύκονο .

 

Μα ρε παιδιά το σπίτι μου θέλω και τι να το κάνω το εξοχικό στη Μύκονο αφού 1 βδομάδα πάω διακοπές και δεν είμαι ο Λέλος να θέλω να κάνω μπανάνα ??? ;)

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς διδαχτήκατε αλλά όχι στην ίδια έκταση .

 

Και εμείς μάθαμε μπετόν 1 αλλά δεν έχει καμία σχέση του αντίστοιχου δικού σας μαθήματος.

 

Από όσα έγραψα στο #36 αυτό κράτησες εσύ chrisven ;

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε συ. απλά μια επισήμανση έκανα.

και στο ξαναλέω γιατί σε θεωρώ από τους καλούς συναδέλφους.

έχετε δίκαιο που φωνάζετε οι ΑΤΜ για τα επαγγελματικά σας δικαιώματα

(αν και καμιά φορά το κάνετε άκομψα, αλλά βλέπεις οι συνθήκες εκεί οδήγησαν)

 

συμφωνώ ακόμα και σαν ΠΜ που συντάσει ΤΔ.(αυτά που μπορεί, για να είναι το αποτέλεσμα

το ίδιο άρτιο με τον ΑΤΜ)

αλλά εδώ τίθεται και μια άλλη παράμετρος που πρέπει να δούμε με νηφαλιότητα.

εγώ όταν έκανα το μηχανογραφικό μου ήμουν σε δίλημμα ανάμεσα σε ΠΜ και ΑΤΜ

όλοι μου έλεγαν πήγαινε ΠΜ γιατί μπορείς να ασχοληθείς και με τοπογραφικά

ΛΑΘΟΣ το ξέρω αλλά εγώ στα 17,5 έκανα την επιλογή μου με βάση τι θα μπορούσα

να κάνω μετά. ούτε για επαγγελματικά δικαιώματα ήξερα ούτε τίποτα.

δεν με ενημέρωσε κανείς ότι αυτό μπορεί να είναι λάθος

 

άρα ερχόμαστε σε αυτό που είχε πει ο GRTOPO αν δεν κάνω λάθος. άσε αυτούς που έχουν ήδη

εξασφαλίσει τα επαγ. δικαιωμ. και κόψτα από εδώ και πέρα.

να μπαίνει δηλ. κάποιος σε μια σχολή και να ξέρει εκ των προτέρων τι μπορεί να κάνει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.