Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χείμαρροι ,ρέματα και χάντακες


Recommended Posts

Σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου από την μία (νότια) πλευρά υπάρχει χαντάκι 1,2μ πλάτους το οποίο "κατεβαίνει" 500 μετρα πρίν ,από ένα βουνό.

κατά συνέπεια είναι ρέμα ,οπότε ανήκει στο δημόσιο καί τηρούντε οι αποστάσεις κλπ. σωστά?

 

από την άλλη (βόρεια) πλευρά υπάρχει πάλι χαντάκι 1 μ πλάτος,το οποίο

ξεκινά σχεδόν από την αρχή του χωραφιού,συνεχίζει όμως μετά προς την θάλασσα.δεν εισέρχονται σε αυτό παρά μόνο τα δικά του νερά καί του

διπλανού χωραφιου.

ιδιοκτησιακά είναι δημόσιο η ανήκει εξ ημισείας με το διπλανό?μπορούν να το μπαζώσουν σε συνενόηση με τον διπλανό?

 

και αν είναι έτσι αλάζει κάτι η πληροροφορία ότι παληά πριν 40 χρόνια

το χαντάκι αυτό ήταν όπως και το νότιο,δηλαδή κατέβαζε νερά απο το βουνό?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε parist43

απο την στιγμή που εσείς γνωρίζετε ότι πρίν 40 χρόνια επιτελούσε διαφορετική λειτουργία σίγουρα το γνωρίζουν και άλλοι

ερεύνησε τι στοιχεία υπάρχουν στις αρμόδιες υπηρεσίες πολεοδομία , διεύθυνση υδάτων ,τοπογραφική

έλεγξε αν φαίνεται κάτι στο 1/5000 της ΓΥΣ και αν δεν φαίνεται ακριβώς εκτίμησε απο τις υψομετρικές καμπύλες αν αντιστοιχεί - καταλήγει κάποια λεκάνη απορροής

σε κάθε περίπτωση αυτό το 1μ σας είναι απολύτως απαραίτητο να το μπαζώσετε και αν δεν περιέχεται στους τίτλους να το καταπατήσετε ουσιαστικά

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

οι ιδιοκτήτες το θέλουνε,εγώ διαφωνώ έντονα διότι η περιοχή είναι NATURA,χρησιμεύει

να πίνουν νερό μεταναστευτικά και άλλα πουλιά,δεν θα τους αφήσω .ειδοποίησα κρυφά

έναν φίλο μου περιβαντολόγο να έχει το νού του.(αν και οι ιδιοκτήτες είναι πελάτες μου.)

Link to comment
Share on other sites

σε περιοχή NATURA θα γίνουν αυτά?????????

καλά θα κάνεις να μην ανακατευτείς τότε

τα ρέματα θεωρούνται οικοσυστήματα και προστατεύονται απο το σύνταγμα και τις σχετικές διατάξεις έτσι κι αλλώς αλλά σε περιοχή NATURA τα πράγματα είναι πολύ αυστηρά

μείνε αμέτοχος

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω ενα οικοπεδο που συνορευει με ενα "χαντακι" διατομής 0.5*0,5μ. Το χαντακι αυτό δεν φαινεται ουτε στον 5χιλιαρο το χαρτη, ούτε στο κτηματολόγιο, ακομα και οπτικα ειναι δυσκολο να διακρινεις οτι ειναι χαντακι..Απλα αναφερεται σενα συμβολαιο του 1962..Εγω το δείχνω κανονικα???Μετα πρεπει να το χειριστω σαν ενα οποιοδηποτε ρεμα?? (προσωρινη ή οριστική οριοθέτηση κτλ αποστασεις απο ρεμα ..)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Αν στο συμβόλαιο της ιδιοκτησιας σου δεν αναφέρεται, μην το δείξεις γιατι θα μπλέξεις τον ιδιοκτητη σε περιπετειες.

Link to comment
Share on other sites

Απλα αναφερεται σενα συμβολαιο του 1962..

 

To εχω γραψει ηδη οτι αναφερεται στο συμβολαιο....

 

ΥΓ Εχει περασει καιρος...εγω το εβαλα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.