Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομοθεσία σχετικά με τη φύτευση σε γειτονικό οικόπεδο


xan

Recommended Posts

Δεν υπάρχει ελάχιστη απόσταση από την επίχωση.

Υπάρχει ρητή υποχρέωση να μην βλάψεις το γειτονικό κτίριο που προυπάρχει της επίχωσης.

 

Κοινή λογική με λίγα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

έχω εκτός σχεδίου γείτονα με παλιό κτίριο (αυθαίρετο πρίν το 1983 με την πρώτη φάση Τρίτση), όπου τμήμα του εφάπτεται στο δικό μου γήπεδο. Σε εκείνο το σημείο φύτεψα θαμνωηδή (φωτείνιες- λουσίντιους) 30cm απόσταση από το γείτονα πάνω στην φυσική στάθμη του χώματος , ενώ εκείνος είναι στο +50cm από εμένα μπαζωμένος, και από εκεί και πάνω έχει χτίσει το τμήμα του κτιρίου του. Διαμαρτυρήθηκε ότι έχει υγρασια γιατι ποτίζω το καλοκαίρι!! τα φυτά και του ανέβηκε υγρασία από κάτω πρός τα πάνω.

Εχω κάποιο πρόβλημα?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Παρακαλώ την βοήθεια σας...
Στο διπλανό οικόπεδο υπάρχουν πυρακανθοι και κισσός που πολιορκούν το οικόπεδο μου. Αυτά είναι υποχρέωση του γείτονα να τα φροντίζει;;;
Τα παιδιά μου τρυπιούνται από τα αγκάθια που μπαίνουν στο δικό μου χώρο και ο κισσός έχει ανεβεί στο κιόσκι μου και έχει βουλώσει τα λούκια...
Πείτε μου παρακαλώ αν μπορώ να κάνω κάτι...;;;
 

 



 
  • Η βάζεις το ίδιο ερώτημα σε πολλαπλά ποστ.
  • Θα διαγραφούν όλα.
  • Ανέβασε το ερώτημα σου στην ενότητα για ιδιώτες.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Αστικός Κώδικας:
Άρθρο 1008
Ρίζες ή κλαδιά του γειτονικού ακινήτου
Ο κύριος ακινήτου μπορεί να κόψει και να κρατήσει για τον εαυτό του τις ρίζες δέντρων του γειτονικού ακινήτου που εισχωρούν στο κτήμα του. Το ίδιο ισχύει και για τα κλαδιά των δέντρων του γειτονικού ακινήτου που εκτείνονται πάνω από το κτήμα του, εφόσον τάχθηκε προηγουμένως στο νομέα του γειτονικού ακινήτου εύλογη προθεσμία για να τα κόψει.
Το δικαίωμα αυτό δεν παρέχεται αν οι ρίζες ή τα κλαδιά δεν εμποδίζουν τη χρήση του ακινήτου.

 

 

επομενως

θα μιλησεις πρωτα μαζι του

 

-κι αν το εχεις κανει και αδιαφορησε-

 

θα μιλησεις με τον δικηγορο σου

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρης εγγύηση!

 

''Το δικαίωμα αυτό δεν παρέχεται αν οι ρίζες ή τα κλαδιά δεν εμποδίζουν τη χρήση του ακινήτου.'' κρατάμε και μια πισινη ως νομοθέτες

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντησεις

Στη δίκη μου περίπτωση όπως περιέγραψα τα κλαδιά και ο κισσός βλάπτουν και εμποδίζουν.

Είναι δίκη μου υποχρέωση να τα κόβω η δίκη του;;;

Με λίγα λόγια πνίγουν το οικόπεδο μου και ο γείτονας αδιαφορεί.

Του ζήτησα να τα κόβει και δεν το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

προείπαμε οτι,

 

"Το δικαίωμα αυτό δεν παρέχεται αν οι ρίζες ή τα κλαδιά δεν εμποδίζουν τη χρήση του ακινήτου."

 

 

αρα,   αφου όπως λες "εμποδιζουν

 

μιλας με τον δικηγορο σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.