Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Nikon Nivo M vs Pentax V323


gt45gt

Recommended Posts

γεια σασ συναδελφοι.ειμαι τοπογραφοσ μηχανικοσ τ.ε. καιθα ηθελα τη βοήθεια σασ σχετικα με την τελικη μου επιλογη οσον αφορά το γεωδαιτικο σταθμό που θέλω να επιλέξω.

 

διαβασα ολεσ τισ αναρτησεισ που υπάρχουν μεσα εδω και σε συνδυασμό με τα οικονομικά μου ειμαι αναμεσα στο nikon nivo 2.m και στο pentax v323.

 

nikon: 5cc ακριβεια,3000μ με πρισμα,2 οθονες,καταγραφικο 10000σημειων, 4800€ χωρισ φπα

 

pentax: 9cc ακριβεια, 4500μ με πρισμα,2 οθονεσ,καταγραφικο 30000σημειων,3800€ χωρισ φπα

 

ενσωματωμενα προγραμματα εχουν και τα δυο.

 

επειδη εχω δουλεψει μονο με nikon και για τρεισ μηνεσ περιπου δεν μπορω να καταληξω καπου.

 

σασ ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και να δωσω τα συγχαρητηρια μου για το site στουσ πρωτομαστορεσ αλλα και σε ολουσ οσουσ συμμετεχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μονο βλεποντας τις 2 μαρκες θα σου ελεγα Nikon.

Βλεπω επισης οτι το nikon εχει και καλυτερη ακριβεια.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να πάρεις να έχει reflectorless . Βλέπω οι τιμές έχουν πέσει δραματικά στις φίρμες !!! Να τι κάνει ο Κινέζος

Link to comment
Share on other sites

nikon: 5cc ακριβεια,3000μ με πρισμα,2 οθονες,καταγραφικο 10000σημειων, 4800€ χωρισ φπα

 

4800 + ΦΠΑ...... Είσαι σίγουρος??? 5άρι όργανο τόσο λίγο??? μήπως είναι 15άρι??

Link to comment
Share on other sites

Τα PENTAX ΔΕΝ είναι κινέζικα, είναι όσο Γιαπωνέζικα είναι και τα NIKON! Μην τα ισοπεδώνετε όλα!

Είμαι κάτοχος NIKON, δεν είμαι ευχαριστημένος από ταχύτητα μέτρησης και service, παρά μόνο από ευχρηστία. Από τον 1 χρόνο μου έβγαλε πολλά προβλήματα και αναγκάστηκα να το στέλνω για service στην Αθήνα (από Θεσ/νίκη) σε ...ουδέτερο έδαφος.

 

Παρακαλω συμπληρώστε την ειδικότητα σας ,ευχαριστώ

ZaXoYs

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είσαι καλά διαβασμένος συνάδελφε, η Pentax ειναι γιαπωνεζικη, αλλά όλα τα τοπογραφικά όργανα της Pentax ειναι Made in China. Μπορείς να το διασταυρώσεις πολύ εύκολα.

Παρακαλω συμπληρώστε την ειδικότητα σας ,ευχαριστώ

ZaXoYs

Link to comment
Share on other sites

αναμεσα στα δυο νομιζω οτι μαλλον καταληγω στο νικον αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι η σειρα ειναι καινουργια και δεν εχει δοκιμαστει.

 

οποτε νικον?

 

Παρακαλω συμπληρώστε την ειδικότητα σας ,ευχαριστώ

ZaXoYs

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.