Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Nikon Nivo M vs Pentax V323


gt45gt

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H ακρίβεια είναι πολύ καλή κ στα δυο..το θέμα είναι για που προορίζεται να το χρησιμοποιήσεις. Απλά τοπογραφικά, τριγωνισμούς,συνθήκες εργοταξίου: καθένα από αυτά τα περιβάλλοντα δίνει βαρύτητα σε διαφορετικά χαρακτηριστικά των οργάνων.

Link to comment
Share on other sites

@ Kristiano : Αναφέρομαι κυρίως σε αποτυπώσεις - χαράξεις και σπανιότερα ( λογω gps ) τριγωνισμούς . Ρωτάω κυριως για την ευκολία στη χρήση , την ταχύτητα λήψης και καταγραφής σημείου και αν υπάρχει το συστημα που υπήρχε στα προηγούμενα οργανα της Nikon και εδινε μετρηση μονο στον εστιασμένο στόχο (reflectorless).

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου - Καλή Χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσει κάποιος Nikon αντί για Spectra αν είναι όντως ίδια; Ή μήπως δεν είναι; Γνωρίζει κανείς σχετικά; Είμαι ανάμεσα στο 2Μ και στο Focus 6 (2''). Η διαφορά στην τιμή είναι 500 ευρώ (5800 και 5300 χωρίς τα παρελκόμενα).

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά είναι στο όνομα κ στο χρώμα.Τίποτε άλλο.Απλά αν θέλεις να το πουλήσεις μετά, το Νικον θα ακούγεται αλλιώς.....

Link to comment
Share on other sites

Άρα να πάω για το Spectra, μια και μου αρέσει καλύτερα το χρώμα (!).

Πως γνωρίζουμε όμως οτι όντως είναι τα ίδια, εκτός από τη διαβεβαίωση των πωλητών και τα ίδια αναγραφόμενα τεχνικά χαρακτηριστικά τους; Υπάρχει κάποιου άλλου είδους διαβεβαίωση/πληροφορία;

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ίδιο. Ίδιο σχέδιο, ίδια μηχανικά μέρη, ίδιος φακός, ίδιο software, άλλο χρώμα. Όπως σωστά είπε και ο Γιάννης Γ, η μεταπωλητική του αξία θα είναι διαφορετική. Αλλά αν είσαι από τους τύπους που "παντρεύονται" το όργανο ... δεν σε νοιάζει! Τώρα αν σου περισσεύουν 500€ αγόρασε το ΝΙΚΟΝ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά κατέληξα στο Spectra Focus 6 (2''). Το έχω τους τελευταίους μήνες και είμαι ευχαριστημένος. Μικρό μέγεθος και βάρος, φοβερή αυτονομία μπαταριών, εύχρηστα μενού με πολλές συντομεύσεις, καλή εξυπηρέτηση από αντιπροσωπεία,... θέλω κι άλλα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.