Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασίες - Aλλαγή έδρας επιχείρησης


Recommended Posts

@ Ιάμβλιχος,

 

καινούρια σφραγίδα με τη νεα διεύθυνση της έδρας σου θα βγάλεις υποχρεωτικά, δεν υπάρχει επιλογή "καινούριο μπλοκάκι" χωρίς παράλληλα και καινούριο σφραγίδα.. τι εννοείς "καινούριο μπλοκάκι"? δεν πρέπει να το σφραγίσεις και αυτο απο αρχή μέχρι τέλους?

Κάθε έξοδο για τον εξοπλισμό του επαγγελματικού χώρου μπορεί να μπει τα 6000 ευρώ των τιμολογίων που ζητάνε, αρκει να ειναι εξοδα της επιχείρησης και οχι κτιριακά τα οποία θα μπορούσαν να συμβούν ακόμα και αν δεν υπήρχει εκεί επιχείρηση πχ αλλαγή κουφωμάτων. Έξοδα σφραγίδας και επαγγελματικές κάρτες προφανώς μετράνε (αλλά για να πω την αλήθεια αυτά τα 2 σου εξασφαλίζουν 50-60-άντε το πολύ 100 ευρώ μόνο).

Από την εφορία συνήθως έρχοναι για αυτοψία του χώρου στον οποίο θα κάνεις το γραφείο, να δουν οτι ειναι ανεξάρτητα διαμορφωμένος με ξεχωριστή είσοδο κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αλλάξεις σε καμία περίπτωση μπλοκάκι. Θα κάνεις αυτή τη φορά δύο σφραγίδες. Η μία θα είναι σαν την παλιά σου αλλά με τα νέα στοιχεία κ η άλλη μια μικρή στην οποία θα γράφει:

NΕΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: ΕΓΝΑΤΙΑΣ 30

Τ.Κ. 56830 ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ- ΤΗΛ 2310 459682

δηλ. μόνο τα στοιχεία που αλλάζουν.

Με αυτή τη μικρή σφραγίδα θα σφραγίσεις τα φύλλα στο μπλοκάκι που έχεις.

 

Τα έξοδα για σφραγίδες κ κάρτες εννοείται ότι μετράνε στα 6000€.

 

Από προσωπική εμπειρία η εφορία δεν έκανε τον κόπο να έρθει για έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Ofadown συνήθως δεν έρχονται για αυτοψία. Ας είναι και 100. 100 από δω, 100 από κει αλλιώς λίγο δύσκολο το ποσό των 6000 (με ΦΠΑ εννοείτε έτσι? // Έξοδα για χρώματα για βαψίματα τα δέχονται?)

Ναι αυτό θέλει όπως ενημερώθηκα σήμερα(μάλλον χθες) και από την εφορία.

ΝΕΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

Τ.....Α.....Δ.....Ε

και μάλιστα επειδή δεν αλλάζω περιοχή, ούτε Τ.Κ., ούτε ΔΟΥ, απλά μόνο οδό και αριθμό.

Μόνο που δεν ρώτησα αν μπορώ και χειρογράφως. Γιατί αν είναι να δίνω 10 Ευρώ για μια σφραγίδα που δεν θα ξαναχρησιμοποιήσω δεν λέει, όλο έξοδα, έξοδα. Και δεν αξίζει. Τι λέτε στο χέρι? :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

(οκ *olga* αν χρειαστώ μηχανολ.μηχαν. θα σε καλέσω σ' αυτό τον αριθμό, είμαστε και κοντά:mrgreen:)

Link to comment
Share on other sites

(οκ *olga* αν χρειαστώ μηχανολ.μηχαν. θα σε καλέσω σ' αυτό τον αριθμό, είμαστε και κοντά:mrgreen:)

 

Να καλέσεις αλλά δεν θα βρεις εμένα. Τυχαία είναι τα στοιχεία εννοείται!!

 

Βαψίματα μετράνε.

Καλά δώσε κ 10Ε για μια σφραγίδα δε χάθηκε ο κόσμος...

Link to comment
Share on other sites

Να καλέσεις αλλά δεν θα βρεις εμένα. Τυχαία είναι τα στοιχεία εννοείται!!

 

Βαψίματα μετράνε.

Καλά δώσε κ 10Ε για μια σφραγίδα δε χάθηκε ο κόσμος...

Εγνατίας 30 τότε αλλά Θεσσαλονίκη, όχι Καλαμαριά :lol:

Πίστεψέ με δεν είμαι καθόλου φραγκοφονιάς αλλά κάποια στιγμή αναρωτιέσαι 'γιατί δίνω άσκοπα λεφτά δεξιά κι αριστερά' από τη στιγμή που τα έξοδα είναι περισσότερα από τα έσοδα. Ποιος πλερώνει? ο σπόνσορας :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πρόκειται να κάνω κι εγώ αλλαγή έδρας άμεσα και έχω κάποιες απορίες.

 

Το παλιό μπλοκάκι θα μπορώ να το χρησιμοποιώ μέχρι να πάω την έκθεση αυτοψίας στην παλιά ΔΟΥ? Υπάρχει προθεσμία στις ημέρες που μπορούν να μεσολαβήσουν?

 

Στο μπλοκάκι, μου είχαν πεί να σφραγίσω όλα τα φύλλα οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να βγάλω άλλο.

Στην εκκαθαριστική ΦΠΑ θα έχει κάποια διαφορά? Τα στοιχεία μου θα ενημερωθούν αυτόματα όταν κάνω έναρξη στη νέα ΔΟΥ ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να κάνω κι εγώ αλλαγή έδρας άμεσα και έχω κάποιες απορίες.

 

Το παλιό μπλοκάκι θα μπορώ να το χρησιμοποιώ μέχρι να πάω την έκθεση αυτοψίας στην παλιά ΔΟΥ? Υπάρχει προθεσμία στις ημέρες που μπορούν να μεσολαβήσουν?

 

Στο μπλοκάκι, μου είχαν πεί να σφραγίσω όλα τα φύλλα οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να βγάλω άλλο.

Στην εκκαθαριστική ΦΠΑ θα έχει κάποια διαφορά? Τα στοιχεία μου θα ενημερωθούν αυτόματα όταν κάνω έναρξη στη νέα ΔΟΥ ?

 

Ευχαριστώ

1. Δεν κάνεις νέα έναρξη άλλα μεταφορά έδρας.

2. Τα έντυπα της εκκαθαριστικής ΦΠΑ πιθανότατα θα είναι διαφορετικά.

3. Μέχρι να αλλάξεις έδρα (φορολογικά) δηλ. να καταχωρηθεί η δήλωση μεταβολής στο μητρώο της ΔΟΥ , χρησιμοποιείς τα φορολογικά στοιχεία που ήδη κατέχεις.

4.Μετα την αλλαγή κάνεις ότι υποδέιχθηκε στις παραπάνω δημοσιεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ μια απορία σχετικά με τις επαγγελματικές έδρες.

 

Επιτρέπεται να δηλωθεί ως έδρα ομόρρυθμης εταιρίας (με αντικείμενο μελέτες και εγκαταστάσεις Η/Μ έργων) ισόγειο διαμέρισμα σε πολυκατοικία που βρίσκεται σε περιοχή αμιγούς κατοικίας (συγκεκριμένα στο Π. Ψυχικό);

 

Είναι υποχρεωτική η αυτοψία από την εφορία για την έδρα αν γίνει έναρξη ΟE;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ μια απορία σχετικά με τις επαγγελματικές έδρες.

 

Επιτρέπεται να δηλωθεί ως έδρα ομόρρυθμης εταιρίας (με αντικείμενο μελέτες και εγκαταστάσεις Η/Μ έργων) ισόγειο διαμέρισμα σε πολυκατοικία που βρίσκεται σε περιοχή αμιγούς κατοικίας (συγκεκριμένα στο Π. Ψυχικό);

 

Είναι υποχρεωτική η αυτοψία από την εφορία για την έδρα αν γίνει έναρξη ΟE;

 

 

1. Δεν βλέπω λόγους για τους οποίους να μην επιτρέπεται.

2. Η αυτοψία πλέον γίνεται κατά κρίση προισταμένου Δ.Ο.Υ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγω παλι που θελω να ανοιξω και νεο γραφειο σε αλλο νομο τι πρεπει να κανω?

 

Εχω την εδρα μου κανονικα στη Θεσσαλονικη αλλα θελω να χρησιμοποιησω και το σπιτι στο χωριο για να ανοιξω γραφειο το οποιο και θα χρησιμοποιω καποιες ημερες της βδομαδος..

 

Γνωριζει κανεις να με ενημερωσει για το τι απαιτειται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.