Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επικαιροποίηση τοπογραφικού διαγράμματος


Recommended Posts

συνάδελφοι

επικαιροποίηση τοπογραφικού διαγράμματος ενδεχομένως να γίνεται και μόνο απο τον συντάξαντα αν δεν έχουν επέλθει διαφοροποιήσεις (σχήμα,εμβαδό,κτίρια,όμορα,δρόμοι,όροι δόμησης κλπ)

επικαιροποίηση σε τοπογραφικό διάγραμμα άλλου συναδέλφου ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, είναι κλοπή

ως τι το επικαιροποιούμε αφού δεν το συντάξαμε???????

Πάρα πολύ σωστά ...

Link to comment
Share on other sites

μας εχουν κανει οι συμβολαιογραφοι ημι-απατεωνες το λεω και το ξαναλεω αφου πετανε τελειως ανευθυνες κουβεντες προς τους πελατες τους για να φανουμε εμεις ή δυσκολοι ή εκτος αγορας και παραλληλα να παρουμε και την ευθυνη.

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα. Αναγκαζόμαστε να υπογράφουμε πολλές φορές εν γνώση μας πράγματα αναληθή προκειμένου να συμβαδίζει το τοπογραφικό μας με προγενέστερα συμβόλαια.

Συνάδελφοι δεν έθεσα το ερώτημα για να αντιπαρατεθούμε πμ και ατμ αλλά για να δω πως αντιμετωπίζετε παρόμοια φαινόμενα. Εσείς λοιπόν πως ενεργείτε? Αλλάζετε απλά την ημερομηνία ή κάνετε προηγουμένως έναν επιτόπιο έλεγχο της υφιστάμενης κατάστασης? Όσο για το κόστος, δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον να ζητάει εκ νέου εμοιβή για ένα τοπογραφικό που είχε συντάξει ο ίδιος πριν πέντε χρόνια, λέγοντας στον πελάτη ότι το διάγραμμα που έχει στην κατοχή του δεν είναι πλέον έγκυρο.

Ενοείται ότι δεν υπογράφουμε τοπογραφικό διάγραμμα άλλου συναδέλφου, ακόμα κι αν έχουμε την έγγραφη συγκατάθεσή του.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που οι Συμβολαιογράφοι σε βγάζουν από τα ρούχα σου είναι όταν σου ζητούν να μην παρουσιάζεις ολόκληρα υφιστάμενα κτίσματα και όταν τους λες αυτό δεν μπορώ να το κάνω να σου κάνουν τον έξυπνο πως δεν πρόκειται να υπάρξει πρόβλημα καθώς είναι τυπικό το ζήτημα .

 

Τσάμπα μάγκες δηλαδή . Αν συμβεί κάτι όμως . Δεν ξέρω , δεν είδα , ο Μηχανικός που έκανε το σχέδιο . Πόσες φορές δεν σας έχουν βγάλει εκτός εαυτού με την κουτοπονηριά τους και τον πλάγιο τρόπο τους ;;;

 

Εννοείται πως στον ιδιοκτήτη μας παρουσιάζουν σαν εκτός κλίματος και το πρόβλημα στο όλο ζήτημα . Αρκετοί μου λένε , ο συμβολαιογράφος μου είπε ένα απλό να μου κάνεις . Τι να πει κανείς !

Link to comment
Share on other sites

θωμά έχεις δίκιο. εγώ όμως τους έχω βρει το κουμπί. όταν με πάρει τηλ. συμβολαιογράφος και μου ζητήσει παπάτζες του λέω άστο θα τον στείλω τον πελάτη σε άλλον συμβολαιογράφο και μετά κάθεται στα αυγά του και λέει και ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν ένα λαμπερό πρωινό στο Λαμπαδάριο όταν για πρώτη φορά άκουσα από καθηγητή κατά τη διάρκεια της παράδοσης να δίνει μια από τις πιο χρήσιμες συμβουλές που άκουσα εκεί μέσα... "... παλιό τοπογραφικό και ο ίδιος ο πατέρας σας να το έχει συντάξει, εσείς θα πάτε να το ξαναμετρήσετε, τελεία και παύλα!!!" Μου έχει μείνει από τότε και το τηρώ μέχρι τελείας και δεν πειράζει, ας χάσω και κανά πελάτη....

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που οι Συμβολαιογράφοι σε βγάζουν από τα ρούχα σου είναι όταν σου ζητούν να μην παρουσιάζεις ολόκληρα υφιστάμενα κτίσματα και όταν τους λες αυτό δεν μπορώ να το κάνω να σου κάνουν τον έξυπνο πως δεν πρόκειται να υπάρξει πρόβλημα καθώς είναι τυπικό το ζήτημα .

 

Τσάμπα μάγκες δηλαδή . Αν συμβεί κάτι όμως . Δεν ξέρω , δεν είδα , ο Μηχανικός που έκανε το σχέδιο . Πόσες φορές δεν σας έχουν βγάλει εκτός εαυτού με την κουτοπονηριά τους και τον πλάγιο τρόπο τους ;;;

 

Εννοείται πως στον ιδιοκτήτη μας παρουσιάζουν σαν εκτός κλίματος και το πρόβλημα στο όλο ζήτημα . Αρκετοί μου λένε , ο συμβολαιογράφος μου είπε ένα απλό να μου κάνεις . Τι να πει κανείς !

 

με ποιο γνωστό παράδειγμα σε αυτό που λες την συμβολαιογράφο-σύζυγο του υπουργού στην γνωστή υπόθεση που βγήκε στην τβ και (........) είπε (.............) οτι δεν ήξερε τιποτα και απλά συνέταξε τα συμβόλαια βάση των σχεδίων του τοπογράφου....και δεν έχει καμία ευθύνη αυτή αλλά ο τοπογράφος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.