Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αξίζει η αναβάθμιση σε διπλόσυχνο GPS?


parist43

Recommended Posts

Η περιοχή πού δουλεύω είναι γεμάτη με ψηλά δενδρα,κυρίως εληές αλλά καί ένα σωρό άλλα.

Κάνω την αποτύπωση με total stasion καί εξάρτηση STATIC με το Pro mark3

(το αναβάθμισα σε rtk αλλά το μετάνοιωσα-τζάμπα τα λεφτά)

 

Αν κατ' εξαίρεση δουλέψω σε ανοικτό μερος με stop and go έχω άριστα

αποτελέσματα.

 

Γενικά δεν έχω προβλήματα έτσι όπως δουλεύω σήμερα ,απλά αναρωτιέμαι πως να αυξήσω ταχύτητα καί να γλιτώσω τον αλβανό.

 

Δεδομένου ότι σπάνια κάνω χαράξεις ,αξίζει ο κόπος να πάρω το pro mark 500

η το topcon GRS-1 L1/L2 RTK καί να δουλεύω με ΗΕΡΟS RTK? Δηλαδή μπορείς να κάνεις αποτύπωση με αυτά μέσα σε περιοχή με δένδρα ?

(η αγορά θά είναι με ΕΣΠΑ καί συμετοχή 50%)

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε μέσα σε δέντρα δεν γίνεται τίποτα ότι και να πάρεις.

το total θα το χρησιμοποιήσεις οπωσδήποτε.

 

ένα δέκτη θα πάρεις ή δύο?

Link to comment
Share on other sites

Eνα έλεγα να πάρω .αλλά αν δεν μπορείς να δουλέψεις μέσα σε δένδρα τι να το κάνω?

τώρα πού έχω ζεύγος PROMARK 3, σε 15 λεπτά κάνω μέσω ΗΕΡΟS άριστη static επίλυση

Link to comment
Share on other sites

εγώ δουλεύω με δύο διπλόσυχνους δέκτες Leica GPS 1200

δεν έχω όμως εμπειρία από άλλα συστήματα και μάρκες να είμαι σίγουρος

αλλά το συγκεκριμένο είναι από τα καλύτερα αν όχι το καλύτερο.

 

σε rtk λειτουργία εκεί που έχω fix λύση +/- 1 cm μόλις μπω κάτω από πολύ πυκνά

δέντρα θα με ανεβάσει στα 0,50 m ίσως και παραπάνω.

άρα καταλαβαίνεις ότι το ίδιο θα συμβαίνει και με τα υπόλοιπα

 

το καλό είναι ότι φιξάρει αμέσως με το άνοιγμα και πάλι όταν χαθεί η επίλυση

μιλάμε για δευτερολεπτα

 

edit: με το rtk τι προβλήματα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

το PROMARK3 RTK είναι μονόσυχνο. γιά αποτύπωση με stop and go έχεις καλύτερα αποτελέσματα χωρίς RTK

 

Γιά χαράξεις πάλι δεν έχει καλή ακρίβεια (3 cm στην καλύτερη περίπτωση) δεν είναι ικανοποιητική ακρίβεια γιά οδοποιία)

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που πήρα ρομποτικό, τέλος ο Στάθης... τόσο πολύ που βάφτισα το ρομποτάκι "Στάθη" :!: μόνο μη ξεχαστείς και φύγεις μακριά του.

 

Μονόσυχνο για ερασιτεχνική εξάρτηση και "φύγαμε". Δε χρειάζεται 2συχνο παρα μόνο σε μεγάλα εργοτάξια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που πήρα ρομποτικό, τέλος ο Στάθης... τόσο πολύ που βάφτισα το ρομποτάκι "Στάθη" :!: μόνο μη ξεχαστείς και φύγεις μακριά του.

 

Μονόσυχνο για ερασιτεχνική εξάρτηση και "φύγαμε". Δε χρειάζεται 2συχνο παρα μόνο σε μεγάλα εργοτάξια κλπ

 

agior.... δεν εχω δει καμια γνωμη για ρομποτικο εδω μεσα και μπορω να πω οτι καποια στιγμη το σκεφτομουνα.

Ποια ειναι η γνωμη σου?

Υπαρχουν σημεια αναμεσα σε δεντρα που με τον απλο total station ισα που τα βλεπουμε.... το ρομποτικο πως τα παει σε τετοια σημεια?

 

Οσο για το Pro Mark 3 πιστευω αν πας για ενα δεκτη Pro Mark 500 ειναι πιο φτηνα να αναβαθμισεις τον ενα δεκτη του Pro Mark 3 σε διπλοσυχνο.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε parist43

προφανώς όταν υπάρχουν εμπόδια τα πράγματα είναι δύσκολα και με διπλόσυχνα

πολλές φορές πέφτουμε στην παγίδα,διαφημισεων για μετρήσεις κάτω απο δύσκολες συνθήκες,βέβαια η βελτίωση επεξεργασίας (κυρίως κεραία) σήματος των τελευταίας τεχνολογίας δεκτών και η αύξηση του χρόνου κατάληψης σημείου λ.χ απο 3 σε 10 sec

μπορεί να δώσει κάποια αποτελέσματα ικανοποιητικά

αρκετοί δέκτες πάντως δείχνουν fixed λύση και στην πραγματικότητα δεν είναι fixed

απαιτείται μεγάλη προσοχή,πρέπει κανείς να δοκιμάσει πριν αποφασίσει σε τι θα επενδύσει

συνάδελφε koulosb

οι ρομποτικοί γεωδαιτικοί σταθμοί δεν είναι κάτι καινούργιο αφού οι πρώτοι που κυκλοφόρησαν συμπληρώνουν 12 χρόνια

ασφαλώς έχουν πλεονεκτήματα (λ.Χ εργασία με ένα άτομο) αλλά και μειονεκτήματα (λ.χ βάρος στυλαιού με controller), σε δύσκολες περιοχές με δένδρα η χρήση πρισμάτων 360 μοιρών ή πανοραμικών στόχων όπως λέγονται διαφορετικά έχει αποδειχθεί ιδαίτερα χρήσιμη. Η ευκολία εντοπισμού στόχου και το βεληνεκές εξαρτάται απο το όργανο (οίκος και τύπος)

πάντως το να αφήνεις μόνο του έναν γεωδαιτικό σταθμό , τόσο μεγάλου κόστους και να εργάζεσαι σε απόσταση 200 μ είναι σαν να αφήνεις το αυτοκίνητο ανοικτό και με το κλειδί επάνω, εξαρτάται βέβαια και που δουλεύεις

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

όποιος επιθυμεί να μάθει περισσότερα για τη χρήση ρομποτικού χωρίς να θέλω να το παίξω

ξερόλας ασ με ρωτήσει. το θέμα το κατέχω αρκετά καλά. η χρήση του βέβαια ανάλογα με

τη μάρκα θέλει προσοχή. μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε monitoring τεχνικών έργων με πολύ καλά

αποτελέσματα με συχνότητα καταγραφής έως και 0.1 Hz θεωρητικά, στην πραγματικότητα

είναι λιγο παραπάνω στα 0,2 Hz ενώ και η συχνότητα ταλάντωσης - κίνησης σε μικρομετακινήσεις μπορεί να κθμανθεί χοντρικά από 0,1 έως και 10 Ηz με τέλεια αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

χρήστο

μην μπερδεύουμε τους γεωδαιτικούς με δυνατότητα autolock με τους ρομποτικούς σταθμούς

σε monitoring χρησιμοποιούνται γεωδαιτικοί σταθμοί autolock μεγάλης ακρίβειας

φυσικά οι ρομποτικοί έχουν απαραίτητα την δυνατότητα autolock αλλά η μεθοδολογία και το πεδίο εφαρμογών είναι διαφορετικά καλύπτοντας βασικά και τρέχουσες τοπογραφικές εργασίες ουσιατικά δεν απαιτείται παρατηρητής

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.