Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επαγγελματικα Δικαιωματα Ηλεκτρολογων Μηχανικων ΤΕ


hektor

Recommended Posts

Στα επαγγελματικα δικαιωματα τα δικα μας που ισχυουν απο το 1935 λεει οτι εχουμε δικαιωμα υπογραφης σε ηλεκτρομηχανολογικες εγκαταστασεις ισχυος εως 100kw.Υδραβλικες εγκαταστασεις ξερει καποιος αν μπορουμε να υπογραψουμε???

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα των επ. δικαιωμάτων των μηχανικών ΤΕΙ είναι δαιδαλώδες και πολυσύνθετο. Σαφής απάντηση δεν υπάρχει καθώς το νομικό καθεστώς είναι εξίσου δαιδαλώδες και όπως ξέρεις πασχίζουμε χρόνια τώρα να εκδοθούν επιτέλους τα επ. δικαιώματά μας ώστε να ξεκαθαρίσει η κατάσταση. Πολλοί συνάδελφοι, εφόσον υπάρχει νομικό κενό, υπογράφουν και υδραυλικά (και καλά κάνουν). Στις πολεοδομίες εξαρτάται που θα πέσεις. Αλλού τα δέχονται αλλού προβάλλουν αντιρρήσεις. Αναφορά δίνουμε μόνο στην ΕΕΤΕΜ, κάντους ένα τηλέφωνο θα σου απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ GeorgeS.Μαλλον θα τους παρω κανενα τηλεφωνο...ελπιζω να ξερουν και αυτοι...:confused:

Link to comment
Share on other sites

έχει δίκιο ο Georges, είναι στο χέρι του υπεύθυνου που θα κάνει τον έλεγχο της μελέτης.

Πάρε τηλ. την ΕΕΤΕΜ να σου λύσει την απορία για να είσαι σίγουρος, μην πάς απροετοίμαστος και τα πάρεις στο "χέρι".

Link to comment
Share on other sites

Τελικά συνάδελφοι όπος τα έιπατε ήταν.Το ιδιο μου απάντησαν και στην ΕΕΤΕΜ δ.λ.δ αλλου τα δέχονται και αλλου οχι με σφραγιδα ηλεκτρολογου μηχανικου ΤΕ, όπος τους καπνισει:lol:.Οι μηχανολόλοι σιγουρα υπογραφουν υδραβλικά.

Επειδη έχω παρει και μια δουλεια και ξεχασα να ρωτήσω στην ΕΕΤΕΜ σημερα αν μπορει να μου πει καποιος συναδελφος αν μπορω να υπογραψω μια εγκατασταση συνολικης ισχυς 160kw.

Να πώ οτι απο τα 160 kw τα 90kw είναι κίνηση (κεντρικες μοναδες Α/C,πλυντήρια) και τα αλλα 70kw έιναι φωτισμος.

Λογικα απο τα έπαγγελματικα μας δικαιώματα που ισχυουν σήμερα μπορω να υπογραψω την εγκατασταση αλλα αν λάβω υπ οψη το μπάχαλο που επικρατέι με τα επαγγελματικα δικαιωματα μηχανικων ΤΕ ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το πιστοποιητικό της ΔΕΗ ? Υπέγραψε εσύ και άσε τον υπάλληλο της πολεοδομίας να βγάλει άκρη. Και αν σου πουν τίποτα πες τους να σου πουν με έγγραφα και Π.Δ. πως προκύπτουν αυτά που λένε.

Σε κάθε περίπτωση όμως, επειδή τμήμα της εγκατάστασης πρόκειται για ηλεκτρική κίνηση, βγάλε την εγκατεστημένη ισχύ 150 kW (κόψε τα 10) εφόσον αυτό γίνεται ώστε να είσαι σύμφωνος το απαρχαιωμένο Β.Δ. 699/71 όπου προβλέπει μετά 4ετή εμπειρία δυνατότητα υπογραφής εως 150 kW ειδικότητος Γ (δηλαδή, βιομηχανικών ηλ. εγκαταστάσεων, άρα ηλ. κίνησης). Αυτό είναι το μέγιστο που μας δίνει. Μπορείς να θεωρήσεις όλη την εγκατάσταση ως βιομηχανική και να υπογράψεις για 150 kW όπως προβλέπει το Β.Δ. το οποίο βεβαίως δεν αποδεχόμαστε αλλά χρησιμοποιείται καταχρηστικά από την πολιτεία μέχρι εκδόσεως των κανονικών επ. δικαιωμάτων μας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι GeorgeS το πιστοποιητικο εννοω.Η αδεια που κατεχω ειναι Β'ταξεως 100kw φωτισμο +100kw κινηση αρα 200kw συνολο.Στην συγγεκριμενη περιπτωση ηλεκτρικη κινηση εχω 90kw αρα λογικα το καλυπτω και 60kw φωτισμο που και αυτο το καλυπτω αρα δεν βλεπω τον λογο να μην μπορω να το υπογραψω εκτος αν δεν μας επιτρεπουν να υπογραψουμε συνολικη ισχυ πανω απο 100kw και πρεπει να θεωρισουμε ολοι την εγκατασταση βιομηχανικη η φωτισμου.Aν οχι τοτε γιατι συμφωνα με την ΕΕΤΕΜ στα πιστοποιητικα ΔΕΗ εκει που λεει Δυναμικοτητα Αδειας σε kw συμπληρωνουμε 100+100???

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αναφερόμαστε στην συνολική ισχύ. Δεν μπορούμε να θεωρήσουμε αυτό που λες, δηλαδή 100+100kW. Μάλλον θα πρέπει να θεωρήσεις την εγκατάσταση ως βιομηχανική για να πάς στα 150 kW που δίνουν τα αναχρονιστικά και πεπαλαιωμένα Β.Δ. για κατηγορία Γ' αν αυτό είναι εφικτό. Βεβαίως, όπως είπα, τόσο εμείς όσο και ο φορέας μας η ΕΕΤΕΜ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ αυτά τα Β.Δ. διότι αφορούν άλλες σχολές από άλλες εποχές και ως εκ τούτου απλά δεν έχουμε επαγγελματικά δικαιώματα. Αυτό το κενό, δηλαδή η μη έκδοση των Π.Δ. όπως προβλέπει ο Ν. 1404/83, μας αφήνει μετέωρους και επαγγελματικά ακατοχύρωτους. Αυτό όμως ΔΕΝ σημαίνει ότι δεν μπορούμε να υπογράψουμε. Υπογράφουμε από μόνοι μας ισχύς παραπάνω από αυτές που καταχρηστικά χρησιμοποιούνται βάση των Β.Δ. και ο Θεός βοηθός. Είναι που θα πέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αναφερόμαστε στην συνολική ισχύ. Δεν μπορούμε να θεωρήσουμε αυτό που λες, δηλαδή 100+100kW. Μάλλον θα πρέπει να θεωρήσεις την εγκατάσταση ως βιομηχανική για να πάς στα 150 kW που δίνουν τα αναχρονιστικά και πεπαλαιωμένα Β.Δ. για κατηγορία Γ' αν αυτό είναι εφικτό. Βεβαίως, όπως είπα, τόσο εμείς όσο και ο φορέας μας η ΕΕΤΕΜ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ αυτά τα Β.Δ. διότι αφορούν άλλες σχολές από άλλες εποχές και ως εκ τούτου απλά δεν έχουμε επαγγελματικά δικαιώματα. Αυτό το κενό, δηλαδή η μη έκδοση των Π.Δ. όπως προβλέπει ο Ν. 1404/83, μας αφήνει μετέωρους και επαγγελματικά ακατοχύρωτους. Αυτό όμως ΔΕΝ σημαίνει ότι δεν μπορούμε να υπογράψουμε. Υπογράφουμε από μόνοι μας ισχύς παραπάνω από αυτές που καταχρηστικά χρησιμοποιούνται βάση των Β.Δ. και ο Θεός βοηθός. Είναι που θα πέσεις.

 

 

Συμφωνώ με αυτά που λες, γιατί άλλες ήταν οι απαιτήσεις σε ισχύ μιας (τυπικής) ηλεκτρικής εγκατάστασης το 1930 (όταν υπογράφτηκαν αυτά τα Β.Δ.) και άλλες είναι σήμερα.

 

ΑΛΛΑ αν υπογράψει κάποιος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ υπεύθυνση δήλωση εγκαταστάτη για τη ΔΕΗ (που θα μου επιτρέψεις με όλο το θάρρος να πω ότι εσφαλμένα και εσύ το λες "πιστοποιητικό", η ΔΕΗ το λέει όπως προείπα -δεν νομίζω ότι δεν το ξέρεις, εδώ ξέρεις άλλα και άλλα!-) με ισχύ πάνω από αυτά τα Β.Δ. η ΕΕΤΕΜ θα θεωρήσει την ΥΔΕ; (γιατί μεταξύ άλλων με την θεώρησή της ελέγχει και αυτό)

Χωρίς θεώρηση από την ΕΕΤΕΜ (ή τις κατά τόπους διευθύνσεις ανάπτυξης των οικιών νομαρχιών) η ΔΕΗ δεν την κάνει δεκτή.

(για πολεοδομία δεν ξέρω τι είδους έλεγχος γίνετε)

 

Α και νομίζω ότι στις εγκαταστάσεις κίνησης (Γ) η δυναμικότητα της άδειας Ηλ/γου Μηχ. Τ.Ε. Β' Τάξης είναι 75 kW και όχι 100 kW.

Link to comment
Share on other sites

 

Α και νομίζω ότι στις εγκαταστάσεις κίνησης (Γ) η δυναμικότητα της άδειας Ηλ/γου Μηχ. Τ.Ε. Β' Τάξης είναι 75 kW και όχι 100 kW.

 

:smile:Λες να μην ξερω τη αδεια εχω;;

 

Εν Αθήναις τη 10 Νοεμβρίου 1971

 

 

 

Συνοπτικά τα Επ. Δικαιώματα των Ηλεκτρολόγων μηχανικών σύμφωνα με το Β.Δ. 699/71-ΦΕΚ.233 Α΄, μπορούν να περιγραφούν ως εξής (η επεξεργασία έχει γίνει από την ΕΕΤΕΜ):

Από κτήσεως πτυχίου

Οι Ηλεκτρολόγοι μηχανικοί, μετά την κτήση του πτυχίου τους και άνευ εξετάσεων αποκτούν την Άδεια Ασκήσεως επαγγέλματος Ηλεκτρολόγου μηχανικού Β΄ τάξης, η οποία τους παρέχει το δικαίωμα: μελέτης, εκτέλεσης, επίβλεψης και συντήρησης των ηλεκτρικών εγκαταστάσεων που αναφέρονται παρακάτω:

Α΄ ειδικότητα: εσωτερικών ηλεκτρικών εγκαταστάσεων, φωτοβόλων σωλήνων και κινηματογράφων ισχύος έως 100 kw

Γ΄ ειδικότητα: ηλεκτρομηχανολογικών και ηλεκτρικών εγκαταστάσεων βιομηχανικών εργοστασίων και συνεργείων ισχύος έως 100 kw

ΣΤ΄ ειδικότητα: Ηλεκτρικών εγκαταστάσεων παραγωγής, μετατροπής, μεταφοράς, μετασχηματισμού και διανομής ηλεκτρικής ενέργειας ισχύος έως 250 kw

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.