Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επαγγελματικα Δικαιωματα Ηλεκτρολογων Μηχανικων ΤΕ


hektor

Recommended Posts

Υπάρχει μια μικρή αναβάθμιση εως τα 150 kW στη Γ' ειδικότητα μετά 4ετή εμπειρία παιδιά αν θυμάμαι καλά (είμαι σχεδόν σίγουρος). Παρ όλα αυτά όπως ξαναείπα εμείς ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ τα εν λόγω Β.Δ. και περιμένουμε να εφαρμοστεί ο Νόμος. Ελλείψει (τονίζω το ελλείψει) επαγγελματικών δικαιωμάτων όπως προβλέπει η κείμενη νομοθεσία η πολιτεία αποδέχεται ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ότι ισχύουν τα εν λόγω Β.Δ. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι έχουμε επαγγελματικά δικαιώματα. Τα Β.Δ. καλύπτουν μερικώς και απολύτως ανεπαρκώς το νομικό κενό που υπάρχει απλά και μόνο για να υπάρχει κάτι να συζητάμε και σε καμία περίπτωση δεν αποδεχόμαστε ότι αυτά είναι τα επ. δικαιώματά μας και άρα μας δεσμεύουν.

 

edit : φίλε marlem, ορθή η παρατήρησή σου για το "πιστοποιητικό" :) , όντως το σωστό είναι "Υπευθυνη δήλωση εγκαταστάτη" (ΥΔΕ), απλά έτσι έχει καθιερωθεί στη πιάτσα.

Link to comment
Share on other sites

edit : φίλε marlem, ορθή η παρατήρησή σου για το "πιστοποιητικό" :) , όντως το σωστό είναι "Υπευθυνη δήλωση εγκαταστάτη" (ΥΔΕ), απλά έτσι έχει καθιερωθεί στη πιάτσα.

:) Κάπος ετσι:)

Link to comment
Share on other sites

:smile:Λες να μην ξερω τη αδεια εχω;;

 

Εν Αθήναις τη 10 Νοεμβρίου 1971

 

Είχα την εντύπωση ότι ισχύουν τα εξής: http://www.eetemher.gr/LINK/PAGE3.html#ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ

 

είναι από το site του περιφερειακού τμήματος του Ηρακλείου Κρήτης της ΕΕΤΕΜ.

και το περίεργο είναι ότι είναι το ίδιο ΦΕΚ (Β.Δ.699-Φ.Ε.Κ. 233/17.11.71 τεύχος πρώτον) με αυτό που αναφέρεις

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι ισχύουν τα εξής: http://www.eetemher.gr/LINK/PAGE3.html#ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ

 

είναι από το site του περιφερειακού τμήματος του Ηρακλείου Κρήτης της ΕΕΤΕΜ.

και το περίεργο είναι ότι είναι το ίδιο ΦΕΚ (Β.Δ.699-Φ.Ε.Κ. 233/17.11.71 τεύχος πρώτον) με αυτό που αναφέρεις

 

Δεν ξερω τι να πω.Στην ΕΕΤΕΜ οταν εγινα μελος και μου δωσαν την βεβαιωση για να κανω την εναρξη στην εφορια τους ρωτησα και μου ειπαν να βαλω στην δυναμικοτητα αδειας σε kw 100+100.(Στα κεντρικα γραφεια της ΕΕΤΕΜ στην Αθηνα)

Link to comment
Share on other sites

Υπογράφουμε από μόνοι μας ισχύς παραπάνω από αυτές που καταχρηστικά χρησιμοποιούνται βάση των Β.Δ. και ο Θεός βοηθός. Είναι που θα πέσεις.

 

προς GeorgeS

υπόγραψες καμιά φορά ΥΔΕ (προς ΔΕΗ) με ισχύ μεγαλύτερη από αυτήν που ορίζουν τα εν λόγω Β.Δ.; εάν ναι, η ΕΕΤΕΜ σου θεώρησε την ΥΔΕ;

 

(αντίστοιχα) σε μελέτες πολεοδομίας σου έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο; (ισχύς εγκατάστασης μεγαλύτερη από αυτήν των Β.Δ.) συνάντησες πρόβλημα;

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα σας στο προφίλ σας ,ευχαριστώ

ZaXoYs

Link to comment
Share on other sites

προς GeorgeS

υπόγραψες καμιά φορά ΥΔΕ (προς ΔΕΗ) με ισχύ μεγαλύτερη από αυτήν που ορίζουν τα εν λόγω Β.Δ.; εάν ναι, η ΕΕΤΕΜ σου θεώρησε την ΥΔΕ;

 

Αυτο που μπορω να σου πω εγω ειναι οτι η ΕΕΤΕΜ θεωρει την ΥΔΕ πριν καν κανεις το σχεδιο εγκαταστασης π.χ εγω οσες φορες παω ΕΕΤΕΜ για θεωρηση ΥΔΕ περνω την σφραγιδα κοντα μου και σγραγιζω καμοια 20 αρια κολλες ΥΔΕ και με τη σειρα η ΕΕΤΕΜ επιβεβαιωνει οτι ειμαι ειμαι μελος με το αρ.μητροου και μου τα θεωρει,αρα οσες φορες χρειαζεται να υπογραψω ΥΔΕ ττην εχω ετοιμη.

Τωρα οσο αφορα για το αν θα περασει η ΥΔΕ αυτο μονο απο την ΔΕΗ εξαρταται αν θελει να το δεχτει η οχι ισχυ μεγαλυτερη απο αυτη που προβλεπει το ΒΔ.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι όπως τα λέει ο hector. Εγώ δεν έχει τύχει να υπογράψω τέτοια ΥΔΕ καθότι στις μελέτες που υπογράφω συνήθως μπαίνουν και τα ονόματα συναδέλφων διπλωματούχων οι οποίοι είναι πιο ανοιχτόμυαλοι από μερικούς άλλους σε αυτό το θέμα. Ξέρω όμως συναδέλφους που το έχουν κάνει. Στις πολεοδομίες κυρίως από συναδέλφους μηχανικούς δομικών έργων. Εκεί να δείτε τι γίνεται. Δυστυχώς το ζήτημα των επ. δικαιωμάτων μας είναι τεράστιο (ας είναι ..."καλά" το ΤΕΕ) και δεν ξέρω πως θα λυθεί. Περιμένουμε. Πρόσφατα είχα μια συζήτηση με έναν φίλο Γεωλόγο και μου έλεγε τι τραβάνε και αυτοί από το ΓΕΩΤΕΕ. Άλλη πονεμένη ιστορία αυτή αλλά δεν είναι του παρόντος.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
  • 1 year later...

Καλημερα σε ολους. Στα παλια ΠΔ αναφερεται οτι εχουμε δικαωμα μελετης επιβλεψης κλπ  εγκαταστασεων ισχυος <= 75 kW. Αυτο πρακτικα σημαινει οτι μπορουμε να μελετησουμε και να υπογραψουμε οποιαδηποτε εγκατασταση ειναι μικροτερη των 75kW οπως ας πουμε μια πολυκατοικια?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 7/3/2018 at 6:53 ΜΜ, JimakosR said:

Eπαναφέρω την ερώτηση παιδες .Μπορουμε να υπογράψουμε υδραυλικά ?

Eννοείται όχι !

On 11/4/2019 at 12:03 ΜΜ, chriss.tso said:

Καλημερα σε ολους. Στα παλια ΠΔ αναφερεται οτι εχουμε δικαωμα μελετης επιβλεψης κλπ  εγκαταστασεων ισχυος <= 75 kW. Αυτο πρακτικα σημαινει οτι μπορουμε να μελετησουμε και να υπογραψουμε οποιαδηποτε εγκατασταση ειναι μικροτερη των 75kW οπως ας πουμε μια πολυκατοικια?

Παλιά Π.Δ. δεν υπήρξαν ποτέ για τους Μηχανικούς Τ.Ε.
Επίσης δεν τίθεται θέμα, εφόσον από αυτή την χρονιά υπάρχουν ΜΟΝΟ Μηχανικοί Πανεπιστημίων. Τα ΤΕΙ έχουν καταργηθεί. Οπότε το θέμα επ. δικαιώματα Μηχανκών Τ.Ε περνάει στην ιστορία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.