Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικόπεδο εν μέρει εκτός οικισμού


Recommended Posts

"Η οικοδομή σε ένα οικόπεδο που τμήμα του εμπίπτει εντός των ορίων του οικισμού και τμήμα του εκτός αυτών δύναται να τοποθετηθεί σε οποιοδήποτε τμήμα του ανωτέρω οικοπέδου, αρκεί στο τμήμα αυτό να εφαρμόζονται οι σχετικές πολεοδομικές διατάξεις (αρτιότητα, αποστάσεις από όρια, κλπ)."

 

καλό μήνα.

όσον αφορά το παραπάνω ποιές αποστάσεις από τα όρια χρησιμοποιούνται;του εντός οικισμού; δηλαδή 2,50μ;

 

επίσης Πάνο αυτό με την υποθετική γραμμή... καμία εγκύκλιος;

 

επίσης σύμφωνα με εγγρ-δτε/6923/196/14-2-03 επιτρέπεται στο θεωρούμενο εντός τμήμα του οικισμού να γίνει σύσταση κάθετης συνιδιοκτησίας. αν δεν το ορίσουμε με γραμμή αυτό το τμήμα πως θα γίνει αυτό;

Τελικά τι ισχύει τοποθετώ όρια με κάποιο τρόπο ή όχι;

 

Γειά σας, σε πρόσφατη περίπτωση και με σκοπό να κατάθεση μελέτης οικοδομικής άδειας το οικόπεδο θεωρήθηκε ως εντός οικισμού. Το κτήριο κτίσθηκε εντός του τμήματος που οριοθέτησα με την 'αφθαίρετη' γραμμή η οποία σχημάτιζε οικόπεδο έκτασης όση και η αρτιότητα στον οικισμό. Οι αποστάσεις και οι όλοι όροι δόμησης ήταν αυτοί του οικισμού. Τα κτήρια πωλήθησαν σε πολλούς αγοραστές.

 

Σε άλλη περίπτωση το κτήριο κατασκευάσθηκε στο εκτός οικισμού τμήμα διότι λόγω τοπογραφίας το εντός δεν ήταν κατάλληλο. Στην περίπτωση αυτή κρατήσαμε τις αποστάσεις από τα όρια σύμφωνα με τουσ κανονισμούς για τα εκτός.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Κ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 347
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γειά σας, σε πρόσφατη περίπτωση και με σκοπό να κατάθεση μελέτης οικοδομικής άδειας το οικόπεδο θεωρήθηκε ως εντός οικισμού. Το κτήριο κτίσθηκε εντός του τμήματος που οριοθέτησα με την 'αφθαίρετη' γραμμή η οποία σχημάτιζε οικόπεδο έκτασης όση και η αρτιότητα στον οικισμό.

 

Στο τοπογραφικό που έχω η γραμμή τέμνει το οικόπεδο σχεδόν στη μέση χωρίς να περιέχει τα 500 τ.μ. της αρτιότητας, με αποτέλεσμα το κτίσμα να πρέπει να τοποθετηθεί εν μέρει εντός και εν μέρει εκτός. Εκ των πραγμάτων δεν γίνεται κάτι. Δηλαδή αυθαίρετα θα αλλάξει η οριοθετημένη γραμμή ώστε να περιλάβει και τα 500 τ.μ., ώστε να 'κάτσει' το κτίριο πλέον στο τμήμα του εντός οικισμού με τους όρους δόμησης αυτού?

 

Και κάτι τελευταίο: Οι όροι δόμησης θα ισχύσουν για τα 500 τ.μ. που είναι η αρτιότητα και όχι για το συνολικό εμβαδόν του οικοπέδου? Αυτό προσπαθώ να καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, σε πρόσφατη περίπτωση και με σκοπό να κατάθεση μελέτης οικοδομικής άδειας το οικόπεδο θεωρήθηκε ως εντός οικισμού. Το κτήριο κτίσθηκε εντός του τμήματος που οριοθέτησα με την 'αφθαίρετη' γραμμή η οποία σχημάτιζε οικόπεδο έκτασης όση και η αρτιότητα στον οικισμό.

.....

Δηλαδή αυθαίρετα θα αλλάξει η οριοθετημένη γραμμή ώστε να περιλάβει και τα 500 τ.μ., ώστε να 'κάτσει' το κτίριο πλέον στο τμήμα του εντός οικισμού με τους όρους δόμησης αυτού?

.

 

Χωρίς να έχω ακριβώς την εικόνα του τοπογραφικού γνωρίζω ότι εάν το οικόπεδο έχει μικρό τμήμα του εντός του οικισμού τότε 'θεωρούμε τμήμα μεγέθους όσο η αρτιότητα για τον οικισμό αυτό και κτίζουμε το κτήριο εντός του τμήματος αυτού'

-Αυτή η γραμμή ου αναφέρεις δηλώνει το όριο του οικισμού ή το όριο του τμήματος που θεωρούμε ότι είναι εντός?

-σκοπός της εργασίας σου ποιός είναι? η τοπογράφηση και δήλωση αρτιότητας ή να φτιαχθεί διάγραμμα κάλυψης για οικοδομική άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Σε παρομοια περιπτωση που μου εχει τυχει εκανα τα εξης :

 

1.Στο τοπογραφικο της μεταβιβασης (γονικη παροχη) περασα στο σχεδιο με γραμμη το οριο του οικισμου προ του 23, .....

Παντως επειδη οπως ξερετε ολοι απο Πολεοδομια σε Πολεοδομια ποικιλουν οι ερμηνειες , σε τετοιες οριακες περιπτωσεις καλο ειναι να απευθυνομαστε εκει.

 

Μην ξεχνάμε επίσης τη Ζώνη. Το οικόπεδο κτίζεται και κατα παρέκκλιση ως Εντός Ζώνης.

Link to comment
Share on other sites

Στο τοπογραφικό που έχω η γραμμή τέμνει το οικόπεδο σχεδόν στη μέση χωρίς να περιέχει τα 500 τ.μ. της αρτιότητας, με αποτέλεσμα το κτίσμα να πρέπει να τοποθετηθεί εν μέρει εντός και εν μέρει εκτός. Εκ των πραγμάτων δεν γίνεται κάτι. Δηλαδή αυθαίρετα θα αλλάξει η οριοθετημένη γραμμή ώστε να περιλάβει και τα 500 τ.μ., ώστε να 'κάτσει' το κτίριο πλέον στο τμήμα του εντός οικισμού με τους όρους δόμησης αυτού?

 

Και κάτι τελευταίο: Οι όροι δόμησης θα ισχύσουν για τα 500 τ.μ. που είναι η αρτιότητα και όχι για το συνολικό εμβαδόν του οικοπέδου? Αυτό προσπαθώ να καταλάβω.

 

Επί του πρώτου ρωτήματος εάν το εντός τμήμα είναι μικρότερο της αρτιότητας τότε ΝΑΙ το ξεντώνεις μέχρι να σχηματιστεί οικόπεδο με εμβαδό όσο η αρτιότητα.

Επί του δεύτερου, οι όροι δόμησης θα είναι αυτοί του οικισμού και εμβαδό θα υπολογίσεις τα 500μ2.

Link to comment
Share on other sites

-σκοπός της εργασίας σου ποιός είναι? η τοπογράφηση και δήλωση αρτιότητας ή να φτιαχθεί διάγραμμα κάλυψης για οικοδομική άδεια?

 

Σκοπός είναι να φτιαχτεί διάγραμμα κάλυψης για οικοδομική άδεια.

 

-Αυτή η γραμμή ου αναφέρεις δηλώνει το όριο του οικισμού ή το όριο του τμήματος που θεωρούμε ότι είναι εντός?

 

Η γραμμή δηλώνει το όριο του οικισμού.

 

Ευχαριστώ πολύ, νομίζω πως με κάλυψες realarch, και επειδή θα κάνω και μία ερώτηση στην πολεοδομία για να είμαι καλυμμένη, θα σας πω αν μου πούνε κάτι άλλο, που δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος συνάδελφος, κάποια ιδέα;;; :?:

 

Καλησπέρα. Στην περίπτωση που προϋφίσταται της 03-05-1985 οπότε και είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση θεωρούμε και το έκτος τμήμα όντος εντός των ορίων του οικισμού και συνεχίζει να αποτελεί άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση

βεβαία βασική προϋπόθεση είναι το εκτός οικισμού τμήμα να έχει αποχαρακτηριστεί από το Δασαρχείο.

Έμενα πάντως πάντα μου ζητάνε στην πολεοδομία να δείχνω ποιο είναι το θεωρητικό όριο του οικισμού, και ναι έχω κάνει και σύσταση καθέτου.

Σε Προ Του 23 Οικισμό δεν τραβάμε το θεωρητικό όριο αλλά δεχόμαστε ότι εφόσον προϋφίσταται του Π.Δ. της 2/13.3.1981 (ΦΕΚ 138 Δ') θεωρείται απλά κατά παρέκκλιση άρτιο και οικοδομήσιμο.

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Μαρία σε παρακαλώ να γράφεις με πεζά για να μη χρειάζεται μετά να μπαίνω και να τα διορθώνω.

 

Σε προ του '23 αν έχει οριοθετηθεί σύμφωνα με το ΠΔ1985 ΦΕΚ181δ

ισχύουν οι διατάξεις του, δηλαδή θεωρείται εντός τμήμα που αναλογεί στην αρτιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος συνάδελφος, κάποια ιδέα;;; :?:

 

....

βεβαία βασική προϋπόθεση είναι το εκτός οικισμού τμήμα να έχει αποχαρακτηριστεί από το Δασαρχείο. ...

 

Νομίζω ότι αυτό δεν ισχύει. Στις δικές μου περιπτώσεις το θεωρούμενο ως 'εντός' εφόσον θεωρείται εντός δεν εμπίπτει σε έλεγχο δασαρχείου. Απλά 'ξεντώνω' το αληθινό εντός μέχρι να αποκτήσει το ελάχιστο απαιτούμενο εμβαδό και καταθέτω το φάκελο.

Κ.

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση πάντως υπάρχει χαρτί από το δασαρχείο πως το κομμάτι εκτός έχει χαρακτηριστεί ως γεωργική έκταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.