Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικόπεδο εν μέρει εκτός οικισμού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 347
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να μπορούν να τηρηθούν πλ. αποστάσεις <15 μ, θα πρέπει το εκτός τμήμα

- είτε να εμπίπτει στην παρέκκλιση της ζώνης 

- είτε να είναι >4000 μ² και προϋπάρχον της 15-4-81 (και μόνο για κατοικία)

Link to comment
Share on other sites

σωστά tetris αλλά δεν έχει 2 στρ εκτός (και εντός ζώνης -όπως απαιτείται για τα εντός ζώνης) οπότε μπορεί να δομήσει μόνο στο εντός 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι το αναφέρει στο ερώτημα ότι το εκτός οικισμού είναι 1000 τμ οπότε γι αυτό και εξεπλάγην με την πρόταση του συναδέλφου Εύνοστος που πρότεινε παρέκκλιση πλάγιων αποστάσεων στα 7,50 μ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΚΑΝΑ said:

σωστά tetris αλλά δεν έχει 2 στρ εκτός (και εντός ζώνης -όπως απαιτείται για τα εντός ζώνης) οπότε μπορεί να δομήσει μόνο στο εντός 

θεώρησέ το ως απάντηση στον Εύνοστο

Link to comment
Share on other sites

Για τον συν. Μιχάλη που έβαλε το τελευταίο θέμα και εξαφανίστηκε! 

Εγώ δεν θα πω αν κτίζει ή όχι τα είπε με λίγες αράδες ο Παύλος και ο Τέτρης. 

Απλά θέλω να κάνω κάποιες παρατηρήσεις γιατί απ' ότι βλέπω ο φίλος μας είναι νέος συνάδελφος.

Παίρνω βασικά αφορμή από αυτό που έγραψε παραπάνω ο Παύλος, σχετικά με τον τρόπο που καταλήγει ο "κυρίως" κορμός του γηπέδου στον δρόμο. Είναι, σίγουρα, θα πω εγώ, μία μορφή δουλείας ή άτυπης παραχώρησης. (Τί υπάρχει δίπλα σ' αυτή την λωρίδα??? Δεν μας το δίνεις!!?)

Συν. Μιχάλη όταν πάμε να μελετήσουμε την "οικοδομησιμότητα" ενός  γηπέδου- οικοπέδου πρέπει να εξετάζουμε τον χαρακτήρα του οικισμού που βρίσκεται αυτό το οικόπεδο- γήπεδο. Ο κάθε οικισμός έχει .... τα "γούστα" του!!

Το δεύτερο που κάνουμε, οπωσδήποτε, διαβάζουμε τον τίτλο κυριότητας. Βασικό επίσης είναι με ποιο τρόπο προέρχεται το γεωτεμάχιο, αλλά και τον χρόνο δημιουργίας του κλπ, κλπ.

Το συμβόλαιό σου σού δίνει γειτνίαση με δρόμο?? 

Αλλά , μ' όλα ταύτα και όλο το τεμάχιο να ήταν εντός σχεδίου, πιστεύεις πως μπορούσες να πάρεις οικοδομησιμότητα με 4μ. φάτσα ? Οι όροι δόμησης που διάβασες στο "Διάταγμα ρυμοτομίας" του οικισμού τι γράφουν για την φάτσα? 

Δώσε μας κάτι παραπάνω.   

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2021 at 5:14 ΜΜ, Εύνοστος said:

Γνώμη μου είναι ότι οικοδομείς στο "εκτός" με παρέκκλιση στις πλάγιες αποστάσεις, πχ. 7,5μ

Διορθώνω: οικοδομείς στο εκτός με Δ=2,50μ  ή 0μ 

Συνάδελφοι, όσον αφορά το πρόσωπο, αν είναι επαρκές ή αν υποκρύπτεται δουλεία ή αν η δημιουργία του οικοπέδου είναι ύποπτη, δεν το ρωτά ο συνάδελφος. Προφανώς το έχει ελέγξει. Ρωτά για την τοποθέτηση της οικοδομής. Με το συμπάθιο ...

Edited by Εύνοστος
Link to comment
Share on other sites

Όλο αυτό είναι μία διάταξη που ευνοεί, περισσότερο απ' όσο πρέπει, ένα γεωτεμάχιο που το τέμνει, έστω και λίγο, το όριο- γραμμή του σχεδίου ενός οικισμού (εγώ είμαι αντίθετος.... αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα).

Για να συμβεί όμως αυτό πρέπει να πληρούνται και κάποιες προϋποθέσεις. Μία τέτοια είναι πχ ένας δρόμος, από την πλευρά του εντός σχεδίου κομματιού", που να εφάπτεται σίγουρα μιας πλευράς του γεωτεμαχίου (να αποδεικνύεται με το συμβόλαιο) , αλλά και με συγκεκριμένο μήκος (αυτό ορίζεται από κάποια διατάγματα δόμησης που αφορούν τον οικισμό).

Η απόφαση του ΣτΕ 1828/2008 νομίζω δυσκόλεψε κάπως τα πράγματα, γιατί χάθηκε η ευκολία χάραξης νέων δρόμων.

Νομίζω πως μετά από όλα αυτά που γράφτηκαν εδώ να μπορεί να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα (αν τα διαβάσει ο συνάδελφος).  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.