Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικόπεδο εν μέρει εκτός οικισμού


Recommended Posts

Βεβαίως, και γιαυτό ανασκεύασε την προηγούμενη θέση της.

 

Αυτό που επισημαίνω είναι ότι, εμείς, δεν έχουμε γνώση των στοιχείων της συγκεκριμένης υπόθεσης, ώστε να κρίνουμε εάν, σωστά, γενικεύεται η περίπτωση αυτή και αποτελεί, πλέον, τη θέση της Πολεοδομίας, όπως διατυπώνεται στη "Συνεννόηση".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 347
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παμε σε μια πονεμενη περιπτωση...

 

Δεδομενα

-Τμημα εντος οικισμου Ε=147τμ (κατα παρεκκλιση αρτιο και οικοδομησιμο??Δεν εχω προσωπο σε δρομο...)

-Τμημα εκτος σχεδιου Ε=2600τμ (κατα παρεκκλιση αρτιο και οικοδομησιμο στην περιμετρικη ζωνη)

-Αρτιοτητα οικισμου 2000τμ

 

Στο τμημα εκτος σχεδιου μπορω να οικοδομησω αλλα θελω να εκμεταλλευτω τους ΟΔ για εντος σχεδιου και τις πλαγιες αποστασεις (συμφωνα με το Αρθρο 7 του ΠΔ)

 

Για διαφωτιστε με λιγο γτ ακομα και τη συννοηση που υπηρχε μεταξυ της εδω Πολεοδομιας και της ΔΟΚΚ δεν εβγαλλα ακρη..

 

Ερωτησεις..

1. Μπορω στα 147τμ να "προσθεσω" οσο τμ απαιτουνται για να φτασω την αρτιοτητα του οικισμου, δημιουργωντας ενα θεωρητικο οικοπεδο???

2. Αν δημιουργησω αυτο το θεωρητικο οικοπεδο μπορω να οικομισω σε ολα αυτο το τμημα ή μονο στο τμημα εντος??

3. Αν οικοδομησω στο θεωρητικο οικοπεδο τοτε για το τμημα εκτος οικισμου τι πλαγιες αποστασεις θα εχω???

post-5598-13188726608_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάθε οικόπεδο για να είναι οικοδομήσιμο πρέπει να έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο ή σε χώρο που έχει τεθεί σε κοινή χρήση, επομένως . . .

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ζώνη έχουν οι οικισμοί προ του '23 και όχι οι οριοθετημένοι.

Αυτό με κάθε επιφύλαξη.

 

Οπότε μπορεί να είσαι σε οικισμό προ του '23 όπου δεν απαιτείται πρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

Το κομματι εντος οικισμου (2600τμ) βρισκεται εντος της περιμετρικης ζωνης των 500μ του οικισμου προ του "23 (ειναι στην ουσια το συνεκτικο τμημα του οικισμου, το οριο του οποιου φαινεται στο σκαριφημα μου)....

 

Αρα λετε οτι στην περιπτωση μου το τμημα 2600τμ ειναι κατα παρεκλισση αρτιο και οικοδομισιμο (εντος της ζωνης των 500μ) και το τμημα εντος το αφηνω ως εχει, μη αρτιο και μη οικοδομησιμο.... Σωστα??

 

Manolis gon

Με μπερδεψες τωρα..Το εγγραφο που παραθετεις ειναι παλιο και εχει μπαγιατεψει.. :smile:

Εχω καμια 10 εγγραφα με διαφορετικες ερμηνειες του ιδιου θεματος..

Αλλα στην προκειμενη περιπτωση ο δρομος δεν νομιζω οτι μπορει να χαρακτηριστει ως "αναποσπαστο κομματι" του οικισμου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.