Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικόπεδο εν μέρει εκτός οικισμού


Recommended Posts

Γεια σε όλους! Είμαι νέος αρχιτέκτονας, νέος χρήστης του site και θα ήθελα να ζητήσω τις γνώσεις και τη βοήθειά σας στο παρακάτω θέμα: Εχουμε οικόπεδο 2000τ.μ. αρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση - προυφίσταται αυτοτελές της 03/05/1985- εκ των οποίων τα 842τμ. είναι εντός οικισμού και τα υπόλοιπα 1158 είναι εκτός οικισμού και εντός ζώνης 500μ. Προορίζεται για ανέγερση κατοικιών. Το ερώτημά μου έχει να κανει με το πόσα τμ χτίζουμε. Η σκέψη που κάνω είναι η εξής: Στην περίπτωση του εντός οικισμού τμήματος χτίζουμε 400τμ. σύμφωνα με Π.Δ.24.4/3-5-85 (ΦΕΚ 181Δ').

Στο υπόλοιπο τμήμα τι γίνεται? Σε περίπτωση που ισχύει -δεν το γνωρίζω αυτή τη στιγμή- το Π.Δ. 24/31-5-85 ΦΕΚ270Δ και εφόσον το οικόπεδο προυφίσταται της 24/4/77, θεωρούμε ότι χτίζουμε βάση Αρθ.6, Π.Δ. 24/31-5-85, δηλ. βάση γηπέδων επιφανείας 750<Ε<1200?

Αν δεν εμπίπτει σε αυτό το Π.Δ., τί συμβαίνει? Απλά δεν χτίζεις στο τμήμα του οικοπέδου που είναι εκτός οικισμού?

Ευχαριστώ εκ των προταίρων!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νικο το θέμα έχει συζητηθεί και σε προηγούμενο άρθρο.

Σαν εντός οικισμού θα θεωρηθεί τμήμα εμβαδού όση η αρτιότητα που ορίζεται για τον οικισμό αυτόν. Έτσι αν η απόφαση Νομάρχη του οικισμού λέει 1000Τμ

θα θεωρηθεί εντός οικισμού τα 1000ΤΜ και θα πάρει συντελεστή για αυτά τα 1000ΤΜ. Τα υπόλοιπα θεωρούνται εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα θεωρούνται εκτός σχεδίου.

 

Και προφανως δε χτιζονται αφου η κατατμηση γινεται σημερα αρα χρειαζονται 4 στρεμματα. σωστα;

 

 

Εχω κι εγω μια ερωτηση: Καποιος ειχε 2000 στρεμματα εκτος σχεδιου και εντος ζωνης με μεγαλη φατσα σε δημοτικη οδο. Η δομηση προφανως ηταν 200τ.μ.

Προσφατα μπηκαν στο σχεδιο πολης τα 500 τ.μ. (1 οικοπεδο) και εμεινε 1,5 στρεμματα απεξω. Αυτα τα 1,5 στρεμματα χτιζονται καθολου ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

Χτίζει αν ο αρχικός χρόνος δημιουργίας του γηπέδου το επιτρέπει συμφωνα μερ τη δόμηση εκτός σχεδίου. Αλλά υπάρχει διαφορά, όταν λες σχέδιο πόλης εννοείς και τους οικισμούς που οριοθετούνται με απόφαση νομάρχη?

Γιατί στην περίπτωση επέκταση σχεδίου πόλης η ρυμοτομία κάνει κατάτμηση, αλλά η επέκταση των ορίων ενός οικισμού όχι.

Link to comment
Share on other sites

το οικοπεδο χτιζει σαν να ηταν εντος οικισμου όλο. Το μονο που δεν ειμαι σιγουρος ειναι αν θα πρέπει να χτίσει στο εντός οικισμού τμημα του η οπουδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

το οικόπεδο παίρνει δόμηση για όσο εμβαδό είναι η αρτιοτητα του οικισμού.

Το λέει το ΠΔ για οικισμους κάτω των 2000 κατοίκων και υπάρχει και σχετική εγκύκλιος.

Εκτος εαν το τμήμα εντός οικισμού είναι μεγαλύτερο από το όριο αρτιότητας

Link to comment
Share on other sites

Νικο το θέμα έχει συζητηθεί και σε προηγούμενο άρθρο.

Σαν εντός οικισμού θα θεωρηθεί τμήμα εμβαδού όση η αρτιότητα που ορίζεται για τον οικισμό αυτόν. Έτσι αν η απόφαση Νομάρχη του οικισμού λέει 1000Τμ

θα θεωρηθεί εντός οικισμού τα 1000ΤΜ και θα πάρει συντελεστή για αυτά τα 1000ΤΜ. Τα υπόλοιπα θεωρούνται εκτός σχεδίου.

 

Εμείς σαν τοπογράφοι τι θα γράψουμε στην δήλωση μας στην περίπτωση που εντός οικισμού είναι για παράδειγμα τα 842τ.μ. ενώ η αρτιότητα είναι 1000;(Δεν μου έχει ξανατύχει αυτή η περίπτωση...)

Link to comment
Share on other sites

Φέρνεις μια γραμμή στα 1000 τ.μ. σαν ένα όριο οικοπεδου και γράφεις οτι το οικόπεδο 1,2,3...,1 εμβαδού 1000 τ.μ. ευρίσκεται εν μέρει εντός οικισμού και είναι άρτιο και οικοδόμήσιμο κατα κανόνα σύμφωνα με το ΠΔ...μπλα μπλα...

Link to comment
Share on other sites

Φέρνεις μια γραμμή στα 1000 τ.μ. σαν ένα όριο οικοπεδου και γράφεις οτι το οικόπεδο 1,2,3...,1 εμβαδού 1000 τ.μ. ευρίσκεται εν μέρει εντός οικισμού και είναι άρτιο και οικοδόμήσιμο κατα κανόνα σύμφωνα με το ΠΔ...μπλα μπλα...

 

Σ'ευχαριστώ Πάνο :D

Και κάτι ακόμα... ισχύει το ίδιο που λες και σε οικόπεδο εν μέρει εντός συνεκτικού τμήματος οικισμού (αρτιότητα 300τ.μ.) και εν μέρει εντός οικισμού (αρτιότητα 1000τ.μ.) Φέρνουμε πάλι μια αυθαίρετη γραμμή στα 300τ.μ. κτλ... :?:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.