Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικόπεδο εν μέρει εκτός οικισμού


Recommended Posts

Το οικοπεδο ειναι 380 τ.μ. Τα 280 εντος και τα 100 εκτος. Πρόσωπο εχει το εκτός σε ολο το μηκος του με τσιμεντοστρωμενη οδό που ειναι εκτος οικισμου. Η οδοσ στα πρώτα 50μ της ειναι εντος, τα επόμενα 100μ(εκ των οποιων 30 το πρόσωπο μου) ειναι εκτος και μετα ξανα εντος... Το πεχω θεωρεί πως ειμαι τυφλος ακομα κι αν η οδος είναι δημοτικη η και επαρχιακη... Η οδος εχει πλατος 6,00 μ και διανοιχθηκε το 1968 επειδη δεν χωραγαν τα λεωφορεια στους αλλους δρόμους του οικισμου.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 347
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ένα οικόπεδο εντός-εκτός , όσον αφορά το πρόσωπο, λαμβάνεται ενιαίο, δηλ όπως πραγματικά είναι.

Γιατί στο διαιρεί η ΠΕΧΩ στα 2 σαν να επρόκειτο για 2 οικόπεδα; Δεν πρόκειται για κατάτμηση - έχει αναφερθεί σε πολλά έγγραφα. Το οικόπεδό σου λαμβάνεται σαφώς με πρόσωπο 30μ σε κοινοτικό/δημοτικό δρόμο. 

Δες τι είπε η ΠΕΧΩ Κρήτης σε έγγραφο από πολύτιμη συνδρομή στο site άλλου συναδέλφου.

υ.γ. σε ποια ΠΕΧΩ υπάγεσαι; στο ΚΑΝΤΑΧΑΡ:

 

post-43280-0-47460200-1469206361_thumb.jpg

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το οικοπεδο ειναι 380 τ.μ. Τα 280 εντος και τα 100 εκτος. Πρόσωπο εχει το εκτός σε ολο το μηκος του με τσιμεντοστρωμενη οδό που ειναι εκτος οικισμου. Η οδοσ στα πρώτα 50μ της ειναι εντος, τα επόμενα 100μ(εκ των οποιων 30 το πρόσωπο μου) ειναι εκτος και μετα ξανα εντος... Το πεχω θεωρεί πως ειμαι τυφλος ακομα κι αν η οδος είναι δημοτικη η και επαρχιακη... Η οδος εχει πλατος 6,00 μ και διανοιχθηκε το 1968 επειδη δεν χωραγαν τα λεωφορεια στους αλλους δρόμους του οικισμου.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν προκειται για παραδοσιακο οικισμο (οπως στην περιπτωση του Ευνοστου) που διεπεται απο τις διαταξεις του ΠΔ της 19-10-78, τοτε το οικοπεδο ειναι μη αρτιο και τυφλο καθως συμφωνα με τη παρ.4 του αρθρου 2 του ΠΔ:

 

4. Εάν το οικόπεδο εμπίπτει εν μέρει εντός των ορίων του οικισμού και εν μέρει εκτός των αυτών ορίων, θεωρείται άρτιον και οικοδομήσιμον το εντός των ορίων τμήμα, εφ' όσον τούτο έχει τα ελάχιστα όρια εμβαδού και διαστάσεων τα ισχύοντα εις την περιοχήν του οικισμού εις την οποίαν κείται.

Edited by armenopoulos
Link to comment
Share on other sites

Αν προκειται για παραδοσιακο οικισμο (οπως στην περιπτωση του Ευνοστου) που διεπεται απο τις διαταξεις του ΠΔ της 19-10-78, τοτε το οικοπεδο ειναι μη αρτιο και τυφλο καθως συμφωνα με τη παρ.4 του αρθρου 2 του ΠΔ:

 

4. Εάν το οικόπεδο εμπίπτει εν μέρει εντός των ορίων του οικισμού και εν μέρει εκτός των αυτών ορίων, θεωρείται άρτιον και οικοδομήσιμον το εντός των ορίων τμήμα, εφ' όσον τούτο έχει τα ελάχιστα όρια εμβαδού και διαστάσεων τα ισχύοντα εις την περιοχήν του οικισμού εις την οποίαν κείται.

Είμαι σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων. Οροι δόμησης με το Π.Δ. του 1985...

Ένα οικόπεδο εντός-εκτός , όσον αφορά το πρόσωπο, λαμβάνεται ενιαίο, δηλ όπως πραγματικά είναι.

Γιατί στο διαιρεί η ΠΕΧΩ στα 2 σαν να επρόκειτο για 2 οικόπεδα; Δεν πρόκειται για κατάτμηση - έχει αναφερθεί σε πολλά έγγραφα. Το οικόπεδό σου λαμβάνεται σαφώς με πρόσωπο 30μ σε κοινοτικό/δημοτικό δρόμο. 

Δες τι είπε η ΠΕΧΩ Κρήτης σε έγγραφο από πολύτιμη συνδρομή στο site άλλου συναδέλφου.

υ.γ. σε ποια ΠΕΧΩ υπάγεσαι; στο ΚΑΝΤΑΧΑΡ:

Ευχαριστώ για την εγκύκλιο. Ηταν αυτό ακριβώς που χρειαζόμουν....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γνωρίζει κανείς αν σε άρτιο και οικοδομήσιμο κατά κανόνα οικόπεδο το οποίο βρίσκεται εν μέρει εντός οικισμού επιτρέπεται να τοποθετηθεί κτίριο πάνω στο όριο του οικισμού? Δηλαδή το μισό κτίριο να βρίσκεται στο εντός οικισμού τμήμα και μισό στο εκτός οικισμού. Δεν υπάρχει πρόβλημα με δόμηση και απόσταση από τα όρια

Link to comment
Share on other sites

Τι οικισμός είναι (< ή >2000 κατ)?

Στην πρώτη περίπτωση εξετάζεις μήπως όλο το γεωτεμάχιο είναι εντός

 

Το κτίριο τοποθετείται ελεύθερα στο γεωτεμάχιο με την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι πλ. αποστάσεις (όπου απαιτούνται υποχρεωτικά).

Γενικά, θα σου πρότεινα να μην παίζεις με οριακές καταστάσεις 

Link to comment
Share on other sites

Είναι <2000. Το ακίνητο είναι πολύ μεγάλο, περίπου 3 στρ εντός και 10 εκτός. Και εγώ θα προτιμούσα να μη τοποθετηθεί κτίριο στο όριο αλλά χρειάζεται για λόγους λειτουργικότητας και μορφολογίας. Σε ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα εχω καποιες ερωτησεις..σε οικοπεδο το οποίο βρισκεται σε οικισμο <2000 κατ το όριο του οικισμου τέμνει το ακινητο συνολικής επιφάνειας 1040 τ.μ (αρτιοτητα 300 τ.μ) έχουμε εντός οικισμού 775 τ.μ και εκτός 265. Το οικόπεδο έχει και από τις  δυο μερίες πρόσωπο σε δρόμο και από το εντός (<4μ  πλάτος) και από το εκτός. Προφανώς και είναι άρτιο και οικοδομήσιμο μόνο το εντός τμήμα. Επειδή οι ιδιοκτήτε προσπαθούν να το χωρίσουν  εάν προσπαθήσω να κάνω κατάτμηση σε ένα οικόπεδο αμιγω΄ς εντός οικισμού και σε έτερο εν μέρει εντός (χωρίς πρόσωπο το εντός κομμάτι) και εν μέρει  εκτός με πρόσωπο σε  δρόμο, θεωρω  πως δεν γίνεται αφού το δευτερο οικόπεδο θα είναι ¨"τυφλο". Με συσταση οριζόντιας 'η καθέτου ιδιοκτησίας τι γίνεται? Αν γίνεται λαμβάνω υπ όψιν μόνο το εντός κομμάτι?    . προφανώς και υπάρχει και κατοικία για να αναφέρομαι σε οριζόντια. αν έχει κάποιος κάτι στα υπ όψιν ...ελπίζω να έγινα και κατανοητός...

Link to comment
Share on other sites

Σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών μπορείς να κάνεις (στο υπάρχον κτίσμα, και με πρόβλεψη προσθηκών σε αυτό)

Για κάθετες δεν το βλέπω, διότι έχεις και τμήμα εκτός.

Εάν το πρόσωπο στον κοινοτικό δρόμο είναι επαρκές και δεν έχεις πρόβλημα με πλ. αποστάσεις, νομίζω πως μπορείς να κάνεις κατάτμηση 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπήρχε η κατοικία, το πρώτο πρόβλημα που βλέπω είναι ότι το εκτός οικισμού τμήμα μπορεί να βρίσκεται εντός ζώνης 500 μ από τα όρια του προ 23 τμήματος του οικισμού και ως εκ τούτου η κατάτμηση σε επιφάνεια μικρότερη των 1000 τμ απαγορεύεται.

Τα τμήματα εντός οικισμού μετά την κατάτμηση, θα ήταν άρτια κατά κανόνα αν είχαν ελάχιστη επιφάνεια το όριο αρτιότητας του οικισμού και πρόσωπο σε κοινόχρηστη (προ 85) οδό με ελάχιστο πλάτος 4 μ, εκτός και αν απόφαση Νομάρχη ή Περιφερειάρχη, έχει ορίσει μεγαλύτερο απαιτούμενο πλάτος οδού. Το πλάτος της οδού αν είναι μικρότερο των 4 μ πρέπει να γίνει συμβολαιογραφική παραχώρηση εδαφικής λωρίδας, ώστε τελικά το ημιπλάτος της οδού να είναι 2 μ. 

Αναφέρεις ύπαρξη οικοδομής. Αυτή η οικοδομή έχει οικοδομική άδεια; Αν ναι, σε ποιο οικόπεδο έχει εκδοθεί;

 

Υ.Γ 1. Ανέβασε τοπογραφικό σε pdf να έχουμε εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.