Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο εν μέρει εκτός οικισμού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 350
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απορια: ο κοινοχρηστος χωρος που συνορευει το εκτος οικισμου τμημα ειναι εντος ή εκτος οικισμου.Αν ειναι εντος τοτε πως δεν ειναι και καποιο τμημα απο το ακινητο εντος.Ο κοινοχρηστος αυτος ειναι το οριο του οικισμου?Αν ειναι εκτος, τι χωρος ειναι και ειναι κοινοχρηστος?(απορια ασχετη με το ερωτημα αλλα για να τσεκαρουμε σιγουρα οτι ειναι εκτος το εκτος :P)

Ισχυει οτι ειπε ο ΜΑΚΑΡ (εξαιρουμενης της περιπτωσης παραδοσιακου οικισμου σε οτι αφορα το εμβαδο του αρτιου αλλα και στα πλατη κοινοχρηστων)

Link to comment
Share on other sites

@Manolis gon

 

Μα, ο delta9 έγραψε ότι το βόρειο τμήμα των 150μ τμ περιλαμβάνεται στα όρια του οικισμού ενώ το νότιο των 1750 τμ είναι εκτός. Και τα δύο έχουν πρόσωπο σε ΚΧ. Επομένως, είναι άρτιο και οικοδομήσιμο το βόρειο τμήμα, επεκτεινόμενο προς νότο μέχρι τη συμπλήρωση ενός αρτίου οικοπέδου.

 

@delta9

Το νότιο τμήμα των 1750 τμ δεν είναι οικοδομήσιμο έστω και εάν έχει πρόσωπο σε ΚΧ. Αλλά γιατί σε απασχολεί αυτό αφού μπορεί να δομηθεί το οικόπεδο με τον τρόπο που περιγράφεται παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

@ Manolis gon

 

To εκτος ειναι σιγουρα εκτος. Ο ΚΧ που αναφερω στο εκτος ειναι δρομος ο οποιος ειναι ειναι εντος οικισμου αρχικα μετα περναει εκτος οικισμου και μετα παλι εντος οικισμου. Στο τμημα που συνορευει με το δικο μου ειναι εκτος.

 

@MAKAP

 

Το ρωταω αυτο διοτι συμφωνα με μια εμηνευτικη του ΥΠΕΧΩΔΕ που ειχα διαβασει (δε θυμαμαι ποια ηταν νομιζω η 162/92) λεει οτι για να ειναι οικοπεδο που βρισκεται εντος οικισμου οικοδομησιμο καθ' ολο το αναπτυγμα του προσωπου του πρεπει να εχει ΚΧ πλατους 4.00μ. Αυτο ισχυει για τα εντος. Η αρχικη μου απορια ειναι αν αυτο θα πρεπει να εφαρμοστει και στο εκτος οικισμου τμημα για να εναι οικοδομησιμο.

Link to comment
Share on other sites

 

Το ρωταω αυτο διοτι συμφωνα με μια εμηνευτικη του ΥΠΕΧΩΔΕ που ειχα διαβασει (δε θυμαμαι ποια ηταν νομιζω η 162/92) λεει οτι για να ειναι οικοπεδο που βρισκεται εντος οικισμου οικοδομησιμο καθ' ολο το αναπτυγμα του προσωπου του πρεπει να εχει ΚΧ πλατους 4.00μ. Αυτο ισχυει για τα εντος. Η αρχικη μου απορια ειναι αν αυτο θα πρεπει να εφαρμοστει και στο εκτος οικισμου τμημα για να εναι οικοδομησιμο.

 

Αναφέρεσαι, μάλλον, στη γνωμοδότηση 192/1990 της Νομικής Δ/νσης του ΥΠΕΧΩΔΕ, σύμφωνα με την οποία, για την οικοδομησιμότητα των γωνιακών οικοπέδων των οικισμών <2000, το απαιτούμενο ελάχιστο πλάτος του κοινόχρηστου χώρου των 4 μέτρων νοείται στο συνολικό ανάπτυγμα του προσώπου δηλ. προς όλους τους δρόμους ή κοινόχρηστους χώρους που βλέπουν τα οικόπεδα.

 

Στην περίπτωσή σου, όμως, αφενός το οικόπεδό σου δεν είναι γωνιακό αφετέρου δομείται με τον τρόπο που περιγράψαμε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

@MAKAP

 

Η γνωμοδοτηση αυτη εφαρμοζεται και στην δικη μου περιπτωση. Δεν ειναι μονο για γωνιακα οικοπεδα. ΑΝ διαβασεις ολη τη γνωμοδοτηση τθα δεις οτι απο το σκεπτικο της προκυπτει οτι εφαρμοζεται και στην δικη μου περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τελικά υπάρχει κάποιο έγγραφο για την διαδικασία "κατάτμησης" του οικοπέδου σε εντός και εκτός τμήμα; Μία ερμηνεία που μου δώθηκε στην οικεία πολεδομία είναι πως γίνεται με παράλληλη μετάθεση του ορίου του οικισμού. Βεβαίως άλλη υπάλληλος με διαβεβαίωσε ότι η "κατάτμηση" γίνεται κατά το δοκούν. Επειδή πρόκειται για νομιμοποίηση υπάρχοντος με 4014, προκειμένου να μην τα πάρει το κράτος λέω να τα πάρω εγώ, αλλά μην βρούμε και κανά μπελά. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Edited by panosz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε οικισμό <2000 κατοίκων έχουμε οικόπεδο 2000τμ το οποίο τέμνεται απο το όριο του οικισμού. Συγκεκριμένα τα 1400τμ είναι εντός οικισμού και τα 600τμ εκτός σχεδίου.

Ο οικισμός έχει αρτιότητα 500τμ και μέγιστη δόμηση 300τμ.

 

Στο ΔΚ τη φύτευση την υπολογίζω με βάσει τα 2000τμ ή τα 1400τμ που είναι εντός οικισμού;

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ας περιγράψω και εγώ τη περίπτωσή μου, αφορά τοπογραφικό με τη προοπτική να συνταχθεί διάγραμμα κάλυψης για Ο.Α. .

 

Οικισμός προ του 23, οριοθετημένος από το 1956 με απόφαση νομάρχη.

Η ιδιοκτησία έχει έκταση 1800 τ.μ. και χρόνο δημιουργίας αρκετά πριν την οριοθέτηση του οικισμού (περί το 1930).

Το όριο του οικισμού, όπως φαίνεται στο απόσπασμα της οριοθέτησης, τέμνει την έκταση κατά τρόπο που αφήνει ~ 150τμ εντός ορίων και τα υπόλοιπα 1650τμ εκτός.

Σε παλαιότερα τοπογραφικά (διαφορετικών χρόνων και μεταγενέστερα της οριοθέτησης), η όλη έκταση χαρακτηρίζεται εντός οικισμού και άρτια στο σύνολό της (δεν απεικονίζεται και δεν αναφέρεται όριο οικισμού) και εδώ έρχεται το ερώτημά μου.

 

Έγινε λάθος εις διπλούν από τους συναδέρφους παλαιότερα ή δεν λαμβάνω κάτι υπόψην μου εγώ ώστε να δω την αρτιότητα στο σύνολο της ιδιοκτησίας?

Ευχαριστώ!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.