Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
nikos bb

Οικόπεδο εν μέρει εκτός οικισμού

Recommended Posts

 δεν καλύπτεσαι με το εντός ζώνης?

 

α) Τα κείμενα εντός της ζώνης των πόλεων, κωμών και οικισμών, τα οποία είχαν κατά την 24.4.1977 ημέρα δημοσιεύσης του από 5.4.1977 Π.Δ. (ΦΕΚ 133Δ΄) ελάχιστο εμβαδόν 2000 μ2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν ειναι εντος ζωνης των 500 μ. το εκτος οικισμου τμημα. ειναι πολυ τραβηγμενα τα ορια του νομαρχη με βαση το παλιο εγκεκριμενο σχεδιο πολης. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

.. Στην περίπτωση αυτή η οικοδομή που προκύπτει στο άρτιο εντός του οικισμού τμήμα του οικοπέδου δύναται να τοποθετηθεί στο εκτός οικισμού τμήμα του, αρκεί να τηρηθούν οι αποστάσεις αυτής από τα όρια του οικοπέδου σύμφωνα με τις διατάξεις της εκτός σχεδίου δόμησης.

.....

 

Τί γίνεται με τις αποστάσεις στο θεωρητικά εντός? 

Στην Πολεοδομία μου λένε ότι στο θεωρητικά εντός, (μέχρι τα πρώτα 1000μ. που είναι η αρτιότητα) οι αποστάσεις απο τα όρια ισχύον αυτές του εκτός. 15μ. δηλαδή.

Δε νομίζω πως ο νομοθέτης έδωσε αυτό το "μπαλαντέρ" και να μη μπορείς να εφαρμόσεις την οικοδομησιμότητα! 

 

Π.χ 

Έστω γήπεδο 30χ35μ.=1050 τ.μ. που τέμνεται απο όριο οικισμού <2000 κατοίκων με το εντός να είναι 50 τ.μ. και δικαίωμα δόμησης 400 τ.μ. (στο θεωρητικά άρτιο 1000μ.)

Που θα τα οικοδομήσεις αν δεν έχεις τις αποστάσεις των 15μ? στα 50 τ.μ που είναι εντός, δε χωράνε.

 

Προσπαθώ να αποδείξω στην πολεοδομία ότι στο θεωρητικά εντός μπορω να εφαρμόσω τις αποστάσεις του εντός ορίων.

Γνωρίζει κανεί κάτι?

Edited by emmanuel_d

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρθρο 7.

 

  "1. Εάν ιδιοκτησία εμπίπτει εν μέρει εντός του ορίου οικισμού και εν
μέρει εκτός αυτού, τότε στην περίπτωση που το εντός του ορίου τμήμα δεν
έχει την αρτιότητα που ορίζεται με την απόφαση του Νομάρχη, θεωρείται
ότι εντός του ορίου περιλαμβάνεται τμήμα της ιδιοκτησίας μεγέθους που
αντιστοιχεί στην αρτιότητα αυτή".

 

«Σε ιδιοκτησία που τμήμα της εμπίπτει εν μέρει εντός του ορίου οικισμού και εν μέρει εκτός
αυτού, ο επιτρεπόμενος συντελεστής δόμησης προκύπτει για το εκτός οικισμού τμήμα βάσει των
κείμενων διατάξεων για την εκτός σχεδίου δόμηση εφόσον έχει την αρτιότητα ως προς το εμβαδόν
του. Στην περίπτωση αυτή η τοποθέτηση των οικοδομών μπορεί να γίνει οπουδήποτε εντός της
παραπάνω ιδιοκτησίας μετά από έγκριση του αρμοδίου Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής, αρκεί τα
τμήματα που τοποθετούνται στο εντός του οικισμού τμήμα να απέχουν από τα όρια της
ιδιοκτησίας απόσταση, σύμφωνα με τα οριζόμενα περί αποστάσεων στο παρόν και με την
προϋπόθεση ότι δεν προκαλείται υπέρβαση στο συντελεστή κάλυψης και όγκου και στο
επιτρεπόμενο ύψος, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο παρόν, ενώ στο εκτός του οικισμού τμήμα
αρκεί οι οικοδομές να απέχουν από τα όρια της ιδιοκτησίας απόσταση, σύμφωνα με τα οριζόμενα
στις κείμενες διατάξεις για τις τηρούμενες αποστάσεις στην εκτός σχεδίου δόμηση. Όταν το τμήμα
που εμπίπτει εκτός του ορίου οικισμού δεν έχει την αρτιότητα ως προς το εμβαδόν του, δεν
αντιστοιχεί σε αυτό το τμήμα συντελεστής δόμησης και η τοποθέτηση των οικοδομών μπορεί να
γίνει, σύμφωνα με τα παραπάνω.»

*** Τα μέσα σε «  » εδάφια προστέθηκαν με το άρθρο 10 παρ.12 Ν.4315/2014,
     ΦΕΚ Α 269/24.12.2014.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Στην Πολεοδομία μου λένε ότι στο θεωρητικά εντός, (μέχρι τα πρώτα 1000μ. που είναι η αρτιότητα) οι αποστάσεις απο τα όρια ισχύον αυτές του εκτός. 15μ. δηλαδή.

Δε νομίζω πως ο νομοθέτης έδωσε αυτό το "μπαλαντέρ" και να μη μπορείς να εφαρμόσεις την οικοδομησιμότητα! 

 

Π.χ 

Έστω γήπεδο 30χ35μ.=1050 τ.μ. που τέμνεται απο όριο οικισμού

Που θα τα οικοδομήσεις αν δεν έχεις τις αποστάσεις των 15μ? στα 50 τ.μ που είναι εντός, δε χωράνε.

 

Προσπαθώ να αποδείξω στην πολεοδομία ότι στο θεωρητικά εντός μπορω να εφαρμόσω τις αποστάσεις του εντός ορίων.

Γνωρίζει κανεί κάτι?

όπως παραθέτει και ο Δημήτρης με τις καλημέρες μου, τo εντός οικισμού τμήμα υπακούει στις διατάξεις των οριοθετημένων οικισμών και το εκτός οικισμού στις διατάξεις της εκτός οικισμού δόμησης. Στο τμήμα λοιπόν που βρίσκεται έξω από τη γραμμή οικισμού οι πλάγιες αποστάσεις θα πρέπει να είναι 15 μ.ως γενικός κανόνας.

"(...)ενώ στο εκτός του οικισμού τμήμα αρκεί οι οικοδομές να απέχουν από τα όρια της ιδιοκτησίας απόσταση, σύμφωνα με τα οριζόμενα στις κείμενες διατάξεις για τις τηρούμενες αποστάσεις στην εκτός σχεδίου δόμηση..."

Τα 50 τ.μ γης, εντός οικισμού γιατί σου δίνουν εκμετάλλευση ίση με αυτή ενός αρτίου ?  Ο νομοθέτης θέλησε να δώσει ένα ευεργέτημα και να τα καταστήσει θεωρητικά άρτια για να μπορούν να οικοδομηθούν με βάση τα μεγέθη τους.
Δηλαδή κάποιος που έχει ένα οικόπεδο, έστω 1200 τ.μ εντός οικισμού και ο άλλος που έχει ένα γήπεδο με μόλις ένα τ.μ εντός οικισμού και 1.199 εκτός οικισμού δικαιούνται την ίδια εκμετάλλευση?
Κάτι δεν πάει καλά με την ισονομία σε μια τέτοια περίπτωση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα 50 τ.μ γης, εντός οικισμού γιατί σου δίνουν εκμετάλλευση ίση με αυτή ενός αρτίου ?  Ο νομοθέτης θέλησε να δώσει ένα ευεργέτημα και να τα καταστήσει θεωρητικά άρτια για να μπορούν να οικοδομηθούν με βάση τα μεγέθη τους.

Δηλαδή κάποιος που έχει ένα οικόπεδο, έστω 1200 τ.μ εντός οικισμού και ο άλλος που έχει ένα γήπεδο με μόλις ένα τ.μ εντός οικισμού και 1.199 εκτός οικισμού δικαιούνται την ίδια εκμετάλλευση?
Κάτι δεν πάει καλά με την ισονομία σε μια τέτοια περίπτωση.

Κι όμως είναι δίκαιο. Τι ήθελες, να βάλει ποσόστωση ο νομοθέτης; π.χ. να ισχύει η διάταξη όταν εντός οικισμού εμπίπτει επιφάνεια 20% του αρτίου; Και ποια θα ήταν δίκαιη ποσόστωση 20%, 50%, 75%;

Πάντα γελάω, όταν πέφτει στα χέρια μου περίγραμμα οικισμού σε χάρτη 1:5000 (του 1972) με περιγραφές ορίων όπως [...σημείο 9: οικία Μήτρου , σημείο 10: κοτέτσι Μακρή...] όταν η οικία Μακρή έχει 4 συνοδά κτίσματα και σήμερα έχει επεκταθεί, ενώ το κοτέτσι δεν υπάρχει σήμερα. Οι ανοχές κάθε σημείου μπορεί να είναι και 200μ2.

Ο νομοθέτης με την διάταξη αντιμετωπίζει την αδυναμία του κράτους χάραξης σωστών & αδιαμφισβήτητων περιγραμμάτων οικισμών.

Επίσης βρίσκω σωστό το ότι ο νομοθέτης έχει αφήσει ελεύθερο (στην κρίση του μελετητή) το θεωρητικό όριο, που χωρίζει το θεωρητικά εντός από το εκτός, δηλ. μπορεί να είναι τεθλασμένη γραμμή, τόξο κλπ. και να "περιδένει" τα κτίσματα. 

 

Τί γίνεται με τις αποστάσεις στο θεωρητικά εντός? 

Στην Πολεοδομία μου λένε ότι στο θεωρητικά εντός, (μέχρι τα πρώτα 1000μ. που είναι η αρτιότητα) οι αποστάσεις απο τα όρια ισχύον αυτές του εκτός. 15μ. 

Η Πολεοδομία κάνει λάθος. Στο θεωρητικά εντός Δ=2.50μ ή ακόμη και επαφή.

Edited by Εύνοστος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το όριο του οικισμού δεν μετακινείται (υπάρχουν σχετικά έγγραφα για το θέμα αυτό) για να ληφθεί η θεωρητική αρτιότητα. Συμφωνώ με την υπηρεσία δόμησης. Στο εντός οικισμού τμήμα ισχύουν οι αποστάσεις των 2.50 μ. και όχι στο εκτός.

Όσο αφορά τις επιφάνειες που δίνει ο συνάδελφος παραπάνω, δεν βλέπω με ποια λογική λέτε ότι τα 50 τ.μ εντός οικισμού θα πρέπει να δίνουν δόμηση 400 τ.μ, όσο δηλαδή θα έδινε ένα οικόπεδο πάνω από 700 τ.μ, ολόκληρο εντός οικισμού. Για μένα το λογικό είναι να δώσουν τη δόμηση ενός κατά παρέκκλιση άρτιου, δηλαδή Σ.Δ=1 για οικόπεδο κάτω των 200 τ.μ. Ας ρωτήσει στην υπηρεσία προς επαλήθευση. Μακάρι να κάνω λάθος και ακόμη και για ένα τ.μ εντός οικισμού να σου δίνουν τη μέγιστη δόμηση.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παραθέτω την δική μου περίπτωση όπως την "συμφωνήσαμε",  μελετητής & ΥΔΟΜ, ώστε να προχωρήσω σε άδεια δόμησης:

Συνολική Επιφάνεια Τεμαχίου: 600μ2

Επιφάνεια τμήματος "εντός": 7μ2

Ελάχιστη αρτιότητα οικισμού: 300μ2 (παραδοσιακός)

Μέγιστη Δόμηση: 240μ2

Δ εντός: 2.50μ

Δ εκτός: 15μ

Θεωρητικό όριο εντός-εκτός για υπολογισμό Δ & υψών: στην κρίση του μελετητή

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παραθέτω την δική μου περίπτωση όπως την "συμφωνήσαμε",  μελετητής & ΥΔΟΜ, ώστε να προχωρήσω σε άδεια δόμησης:

Συνολική Επιφάνεια Τεμαχίου: 600μ2

Επιφάνεια τμήματος "εντός": 7μ2

Ελάχιστη αρτιότητα οικισμού: 300μ2 (παραδοσιακός)

Μέγιστη Δόμηση: 240μ2

Δ εντός: 2.50μ

Δ εκτός: 15μ

Θεωρητικό όριο εντός-εκτός για υπολογισμό Δ & υψών: στην κρίση του μελετητή

Το πρόσωπο του οικοπέδου σου που είναι??

Στο εκτός ή στο εντός κομμάτι???

Γιατί σε αντίστοιχη περίπτωση που το πρόσωπο του οικοπέδου  είναι στο εκτός οικισμού κομμάτι το ΠΕΧΩ θεωρεί ότι το οικόπεδο έιναι τυφλό.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το οικόπεδο στην περίπτωσή μου έχει ικανό πρόσωπο και εντός και εκτός, έτσι δεν τέθηκε θέμα προσώπου.

Η περίπτωσή σου πώς ακριβώς είναι;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.