Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο εν μέρει εκτός οικισμού


Recommended Posts

σε συσταση οριζόντιας ως οικόπεδο θεωρω όλο με μεγιστη δόμηση αυτην του εντός? κατατμηση θεωρώ πως δεν μπορω να κανω γιατί ναι μεν τα τμηματα στο εντός θα ε΄χουν την ελάχιστη αρτιότητα ως πρός εμβαδόν αλλα το ένα δεν θα έχει πρόσωπο (θα έχει το αντίστοιχο τμήμα πού είναι εκτός). άδεια υπάρχει που είναι λίγο ότι να ναι αφού δείχνει ολο το οικόπεδο εντός....ανεβάζω και ενα σχεδιο

APODOSI-Model.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, έτσι όπως είναι ο δρόμος και το οικόπεδο δεν υπάρχει κανένα απολύτως νόημα να γίνει κατάτμηση, αφού πάλι ένα οικόπεδο θα έμενε εντός οικισμού, υπό την προυπόθεση βεβαίως ότι το εκτός οικισμού απομένων τμήμα επιφάνειας μικρότερης των 1000 τμ, δεν εμπίπτει στη ζώνη των 500 μ από τα περιμετρικά όρια του προ 23 τμήματος. Ο τίτλος της ιδιοκτησίας είναι εντάξει τον έχεις λάβει να δεις από πότε υφίσταται το γήπεδο; 

Ο δρόμος μήπως έχει προέλθει από παραχώρηση της άλλοτε (και από το 2008 καταργηθείσας) διάταξης περί παραχώρησης τετράμετρης λωρίδας προς απόκτηση οικοδομησιμότητας σε τυφλά οικόπεδα;

Λες ότι η άδεια διαφοροποιείται ως προς την υφιστάμενη κατάσταση. Μήπως να εξετάσεις πρώτα την πολεοδομική νομιμότητα και μετά την ενδεχόμενη πράξη σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών;

Η αρτιότητα κατά κανόνα είναι μόνο 300 τμ; Συνήθως (τουλάχιστον στην περιοχή μου) το ελάχιστο όριο που έχει θεσπιστεί είναι 500 τμ.

Link to comment
Share on other sites

300 είναι, δεν εχω στα χερια μου συμβόλαια και δεν νομίζω να υπάρχουν κιολας γιατι για δήλωση κτηματολογίου θα προχωρήσουν με χρησικτησία......γενικότερα υπάρχουν ζητήματα αρκετα και το ψαξιμο γίνεται για μια μελλοντική ενημέρωση όσον αφορα τις δυνατοτητες που υπάρχουν στο οικόπεδο (υπόλοιπο δόμησης κλπ).Απόαυτά που μ είπαν ο δρόμος υπήρχε και φαινεται και στην άδεια..

Link to comment
Share on other sites

Πως εκδόθηκε άδεια χωρίς να υπάρχει τίτλος; Κάτι δεν παει καλά εδώ. Πήγαινε και πάρε το φάκελο της οικοδομικής άδειας από το αρχείο της Υπηρεσίας Δόμησης καθώς και το θεωρημένο στέλεχος άδειας, προκειμένου να έχεις σίγουρα στοιχεία. Οι ιδιοκτήτες δεν είναι γνώστες και πολλές φορές δίνουν ελλιπή στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

αδεια εκδοθηκε κανονικά διοτι είδα εγω ο ίδιος το φύλλο της αδείας όταν πήγα να μετρήσω ... βέβαια επειδή πίστευα πως δεν θα είναι τόσο μπερδεμένη η κατάσταση δεν έδωσα και πολύ βαρύτητα.... πολλα γινόντουσαν παλια...

Link to comment
Share on other sites

Άρα, επειδή εκδόθηκε άδεια υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να βρεις στο φάκελο και συμβόλαιο. Κάνε την έρευνά σου και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

αντιγραφο συμβολαιου απο αρχειο πολεοδομιας δεν επιτρεπεται να παρεις ομως θα δεις αν υπαρχει πιο ειναι και απο ποιον συμβολαιογραφο ωστε τελικα να το παρεις.

πιθανοτερο να ειναι με Εγκ 7/92 χωρις τιτλους

Link to comment
Share on other sites

Ποιός το λέει αυτό; Φυσικά και μπορείς να πάρεις αντίγραφα από οτιδήποτε υπάρχει στο φάκελο της πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

οχι βεβαια.

 

συμβολαια απο αρχειο πολεοδομιας δεν παιρνεις. και αν παρολαυτα σου εχουν δωσει ειναι ατυπως για να μην πω παρανομως.

Edited by MoonLooP
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.