Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο εν μέρει εκτός οικισμού


Recommended Posts

Χαιρετώ την προσπάθεια που γίνεται ως νέο μέλος και ελπίζω κάποια στιγμή να βρούμε το φώς στα δαιδαλώδη μονοπάτια της νομοθεσίας. Ως προς το θέμα που αναπτύσσεται στην παρούσα ενότητα παραθέτω την άποψη του Ανδρέα Ρωμαλιάδη στον τόμο Η-2 σελίδα 169 σύμφωνα με την οποία αν υποθέσουμε ότι έχουμε ένα οικόπεδο εμβαδού 3200 τ.μ. που προυπάρχει τις 27-4-1977 ως όλον τότε και μέρος αυτού προυπάρχει τις 27-4-1977 αφού θεωρούμαι ότι τα όρια του οικισμού δεν τέμνουν το αγροτεμάχιο στα δύο και επομένως αν υποθέσουμε ότι η αρτιότητα είναι 1000 τ.μ. εντός και εμείς έχουμε 800 τ.μ εντός επιτρέπεται να θεωρηθούν ως εντός ορίων σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 7 του ΦΕΚ 181/Δ άλλα 200 τ.μ που βρίσκονται εκτός ορίων ενώ τα υπόλοιπα 2200 τ.μ. οικοδομούνται ως εντός ζώνης οικισμού προ 1923.

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα περισσότερο. Τονίζω ότι τα παραπάνω ισχύουν μόνο για οικισμούς προυφιστάμενους του 1923 και όχι για οικισμούς κάτω των δυο χιλιάδων κατοίκων (ΦΕΚ 181/Δ) για τον απλούστατο λόγο ότι αυτοί δεν έχουν ζώνη οικισμού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 350
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού διάβασα όλα τα άρθρα που δημοσιεύθηκαν για οικισμούς αλλά και όλη την κείμενη νομοθεσία (ΠΔ/24-4-85 και ΠΔ/14-2-87 ) έχω ξεμπλέξει κάπως τα πράγματα για τα γήπεδα που τέμνονται από όρια οικισμού. (κάτω των 2000 κατοίκων)

'Ομως έχω δύο ερωτήσεις:

1.Είναι υποχρεωτικό να φέρουμε την αυθαίρετη γραμμή που είπε ο Πάνος στα 1000 τ.μ.; Ή απλά να το αναφέρουμε στην δήλωση; Η οικοδομή ούτως ή άλλως μπορεί να τοποθετηθεί οπουδήποτε στο γήπεδο σύμφωνα με τα : Εγγρ-39518/5-7-89 Εγγρ-39518/89

"Η οικοδομή σε ένα οικόπεδο που τμήμα του εμπίπτει εντός των ορίων του οικισμού και τμήμα του εκτός αυτών δύναται να τοποθετηθεί σε οποιοδήποτε τμήμα του ανωτέρω οικοπέδου, αρκεί στο τμήμα αυτό να εφαρμόζονται οι σχετικές πολεοδομικές διατάξεις (αρτιότητα, αποστάσεις από όρια, κλπ)."

 

2.Τι γίνεται στην περίπτωση που το εκτός τμήμα δεν φτάνει για να καλύψει το υπόλοιπο που χρειάζεται για να συμπληρωθεί η αρτιότητα; (πχ. εντός 900τ.μ. εκτός 60τ.μ και αρτιότητα 1000τ.μ)

 

Αυτά για να ξεκαθαρίσουμε μια για πάντα το θέμα "γήπεδο εν μέρει εντός οικισμού" έστω και μόνοι μας αφού η νομοθεσία δεν μας κατατοπίζει πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

1.Θεωρώ ότι δε χρειάζεται να φέρουμε τη γραμμή αυτή γιατί το όριο του οικισμού δεν είναι εκεί ακριβώς.

2.Εγκύκλιος σχετική με αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει.

Όπως εγώ θα ερμήνευα το νόμο μάλλον θα πάει κατά περέκλιση άρτιο και θα πάρει τη δόμηση για τα 960τμ

Link to comment
Share on other sites

"Η οικοδομή σε ένα οικόπεδο που τμήμα του εμπίπτει εντός των ορίων του οικισμού και τμήμα του εκτός αυτών δύναται να τοποθετηθεί σε οποιοδήποτε τμήμα του ανωτέρω οικοπέδου, αρκεί στο τμήμα αυτό να εφαρμόζονται οι σχετικές πολεοδομικές διατάξεις (αρτιότητα, αποστάσεις από όρια, κλπ)."

 

καλό μήνα.

όσον αφορά το παραπάνω ποιές αποστάσεις από τα όρια χρησιμοποιούνται;του εντός οικισμού; δηλαδή 2,50μ;

 

επίσης Πάνο αυτό με την υποθετική γραμμή... καμία εγκύκλιος;

 

επίσης σύμφωνα με εγγρ-δτε/6923/196/14-2-03 επιτρέπεται στο θεωρούμενο εντός τμήμα του οικισμού να γίνει σύσταση κάθετης συνιδιοκτησίας. αν δεν το ορίσουμε με γραμμή αυτό το τμήμα πως θα γίνει αυτό;

Τελικά τι ισχύει τοποθετώ όρια με κάποιο τρόπο ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Το παίζω υπάλληλος πολεοδομίας και ερμηνεύω το νόμο όπως μου αρέσει! :lol:

 

Τώρα όσον αφορά τη γραμμή απλά δείχνω ποιο κομμάτι του οικοπέδου χρησιμοποιώ για να αποκτήσω την κατά παρέκκλιση αρτιότητα. Δεν νομίζω να υπάρχει καμιά ερμηνευτική εγκύκλιος πάνω στο θέμα. Το χρησιμοποιώ για να φέρω και απο εκεί ένα εικονικό Δ μην μου την πει κανένας εξυπνάκιας.

Δεν νομίζω να είναι υποχρεωτικό αλλά το βάζω για λόγους πληρότητας. Μέχρι στιγμής δεν είχα πρόβλημα αλλά εαν σας δημιουργεί απλά μην δείχνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

2.Τι γίνεται στην περίπτωση που το εκτός τμήμα δεν φτάνει για να καλύψει το υπόλοιπο που χρειάζεται για να συμπληρωθεί η αρτιότητα; (πχ. εντός 900τ.μ. εκτός 60τ.μ και αρτιότητα 1000τ.μ)

 

Για να καταλάβω κάτι επειδή τώρα το ψάχνω με τα εκτός οικισμού κι εγώ. Αν για πχ. σε οικόπεδο 500 τ.μ. τα 450 είναι εκτός οικισμού και τα 50 εντός και η αρτιότητα είναι 500 βάσει απόφασης νομάρχη, εκεί τι ισχύει? Το τμήμα εκτός οικισμού σημειωτέον δεν είναι δασικό και έχει χαρακτηριστεί από το δασαρχείο ώς γεωργική έκταση. Θεωρείται εκτός σχεδίου απλώς? Ή σε αυτά τα 50 εφαρμόζονται οι πολεοδομικές διατάξεις σ.δ. κλπ κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

Σε παρομοια περιπτωση που μου εχει τυχει εκανα τα εξης :

 

1.Στο τοπογραφικο της μεταβιβασης (γονικη παροχη) περασα στο σχεδιο με γραμμη το οριο του οικισμου προ του 23, και ειπα οτι το γηπεδο τεμνεται απο το οριο του οικισμου και το τμημα με στοιχεια και εκταση ταδε ειναι εντος του οικισμου και το τμημα με στοιχεια και εκταση ταδε ειναι εκτος.

2. Ακολουθησε καθετη συσταση στο εντος του οικισμου τμημα .Το εκτος παρεμεινε σκετο εξ'αδιαιρετου.

3. Στην συνεχεια εβγαλα αδεια στην μια εκ των καθετων κανονικα με ορους δομησης οικισμου προ του 23 με σ.δ. και καλυψη επι του εντος τμηματος υπολογιζομενα.

 

Γενικα τωρα: Η οικοδομη εν γενει μπορει να βρισκεται και στο εκτος τμημα αλλα θα τηρησεις αποστασεις για εκτος σχεδιου στο τμημα αυτο.(Δωρον αδωρο δηλαδη).

Να σημειωσω μονο οτι στην δικη μου περιπτωση το εκτος τμημα του οικοπεδου ηταν πολυ μικροτερο απο το εντος.Δεν ξερω τι γινεται στην περιπτωση που εχεις πχ 50 τμ εντος οικισμου και 950 τμ εκτος.

 

Παντως επειδη οπως ξερετε ολοι απο Πολεοδομια σε Πολεοδομια ποικιλουν οι ερμηνειες , σε τετοιες οριακες περιπτωσεις καλο ειναι να απευθυνομαστε εκει.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν είπα πριν Χρόνια Πολλά και Καλό Μήνα!

 

Θα ήθελα να αναδιατυπώσω την ερώτηση που έκανα παραπάνω σχετικά με την αρτιότητα. Για την ακρίβεια το συνολικό εμβαδόν είναι 526, το εκτός οικισμού 311 και το εντός 215. Η αρτιότητα είναι τα 500. Τότε παρόλο που είναι λιγότερο από το μισό εντός οικισμού εμπίπτουν εντός αυτού τα 500? Και για αυτά παίρνεις οικοδομησιμότητα ή για τα 526?

 

Εγγρ-39518/5-7-89

Δόμηση γηπέδων που τέμνονται από όρια οικισμού

(τοποθέτηση κτιρίου σε οικόπεδο που τμήμα του εμπίπτει εντός

και εκτός σχεδίου, συντελεστής δόμησης)

 

 

Σε απάντηση των εγγράφων σας, σας γνωρίζουμε τα εξής:

 

1) Η οικοδομή σε ένα οικόπεδο που τμήμα του εμπίπτει εντός των ορίων του οικισμού και τμήμα του εκτός αυτών δύναται να τοποθετηθεί σε οποιοδήποτε τμήμα του ανωτέρω οικοπέδου, αρκεί στο τμήμα αυτό να εφαρμόζονται οι σχετικές πολεοδομικές διατάξεις (αρτιότητα, αποστάσεις από όρια, κλπ).

 

2) Εάν το εναπομένον εκτός των ορίων του οικισμού τμήμα του οικοπέδου δεν είναι άρτιο κατά τον κανόνα ή κατά παρέκκλιση, δεν αντιστοιχεί σε αυτό το τμήμα συντελεστής δόμησης (σδ). Στην περίπτωση αυτή η οικοδομή που προκύπτει στο άρτιο εντός του οικισμού τμήμα του οικοπέδου δύναται να τοποθετηθεί στο εκτός οικισμού τμήμα του, αρκεί να τηρηθούν οι αποστάσεις αυτής από τα όρια του οικοπέδου σύμφωνα με τις διατάξεις της εκτός σχεδίου δόμησης.

 

Τα συμπεράσματά σας?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1.Θεωρώ ότι δε χρειάζεται να φέρουμε τη γραμμή αυτή γιατί το όριο του οικισμού δεν είναι εκεί ακριβώς.

2.Εγκύκλιος σχετική με αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει.

Όπως εγώ θα ερμήνευα το νόμο μάλλον θα πάει κατά περέκλιση άρτιο και θα πάρει τη δόμηση για τα 960τμ

 

Κατ'αρχάς σε ευχαριστώ chris_anst για την απάντηση. Έχεις απόλυτο δίκιο , δεν υπάρχει εγκύκλιος για την δεύτερη περίπτωση αλλά βρήκα μία απόφαση που σε δικαιώνει...

Αποφ-78933/10889/90. Αριθμ. Γνωμ-192/90.

...β) Για την θεώρηση κατά παρέκκλιση αρτιότητας οικοπέδων που τέμνονται από όρια οικισμών. Γίνεται δεκτό ότι η κατά παρέκκλιση αρτιότητα του άρθ-5 παρ.1 εδαφ. Β αφορά εξ ίσου και οικόπεδα που τέμνονται από όρια οικισμών και δεν διαθέτουν την κατά κανόνα αρτιότητα βάσει Αρθ-7 παρ.1. Στην περίπτωση αυτή θεωρείται ότι η ιδιοκτησία εμπίπτει στο σύνολο της εντός του ορίου οικισμού".

 

Τώρα για να απαντήσω στον συνάδελφο Liselef , έστω και ένα τετραγωνικό να είναι εντός οικισμού θα πάρεις αρτιότητα και οικοδομησιμότητα για τα 500τ.μ. Η τοποθέτηση γίνεται σύμφωνα με το έγγραφο που παρέθεσες. Ελπίζω να σε βοήθησα :wink:

 

Και από μέρους μου Χρόνια Πολλά σε όλους τους Συναδέλφους !!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.