Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικόπεδο εν μέρει εκτός οικισμού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 347
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ενας ειναι ο jojo, προσοχή στις απομιμήσεις

*φιλικά πάντα και κλεινω το off topic

Edited by jojo
Link to comment
Share on other sites

Εμφανίστηκε και κλώνος με μια ....γραμμούλα στην μέση (!!!) αλλά και με χρώμα ! Εσύ παραμένεις μαύρος.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πέρα από την πλάκα!

Τελικά ..με αυτά και αυτά ..δηλ το θεωρητικό οικόπεδο των 600τ.μ  και το πραγματικό των 100 κατάλαβε κανένας τι κτίζει? 

εγώ βλέπω 60 ή 70 ισόγειο και το υπόλοιπο 60 ή 50 στο όροφο-κάνω λάθος?

Υπόψη ότι με θεωρητικό οικόπεδο άνω των 500τ.μ πρέπει να αφήσει και  απόσταση από το δρόμο 2.5 μ (ή 3,0μ δεν θυμάμαι)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, έχω ένα οικόπεδο σε οικισμό προ υφιστάμενο του 1923, στον οποίο καθορίστηκαν τα όρια (συγκεκριμένα σημεία σπίτια, αλώνια, στέρνες κτλ) με φεκ του 1980. Όπως εφαρμόζω το όριο (μέτρηση με gps των συγκεκριμένων σημείων που ορίζουν την ευθεία) τέμνεται το οικόπεδο μου σε ένα τμήμα 37 τ.μ εκτός και ένα 160 τ.μ εντός οικισμού. Η ιδιοκτησία από τους τίτλους έχει την απαραίτητη προ προΰπαρξη, για τα εντός οικισμού. Επίσης, το οικόπεδο μου ΔΕΝ έχει πρόσωπο σε κ/χ δρόμο, αλλά από αυτά που έχω ψάξει σε οικισμού προ τους 23 και με την απαραίτητη προΰπαρξη μπορεί να οικοδομήσει. Η ερώτηση μου είναι πως αντιμετωπίζω το γεγονός ότι το όριο τέμνει το οικόπεδο. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1) ο χάρτης (1 / 5000), πάνω στον οποίο είναι σχεδιασμένη η οριοθέτηση του οικισμού, έχει κάναβο συντεταγμένων σαν αυτόν  που δίνει το gps σου? Απ΄' ότι ξέρω οι χάρτες αυτοί είναι τα πεντάρια της ΓΥΣ σε σύστημα ΗΑΤΤ !!! Τι μετατροπή συντεταγμένων έκανες για να τραβήξεις τις γραμμές (τα όρια οικισμού)  που χρειάζεσαι??

2) Με 160 + 37=197μ2  γεωτεμάχιο (και χωρίς δρόμο) ψάχνεις τρόπο να κτίσεις, ενώ ακόμη δεν μας έδωσες τους όρους δόμησης του οικισμού !!! 

Link to comment
Share on other sites

nbr, μπορει τα σημεια που οριζουν τα ορια να έχουν λεκτικο (γωνια κτηριου του μπαρμα Μητσου κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Τα όρια του οικισμού δεν είναι σε χάρτη ΓΥΣ, αλλά σε σκαρίφημα όπου το κάθε σημείο προσδιορίζεται ως οικία του τάδε ή δεξαμενή του τάδε. Επειδή τα κτίσματα υπάρχουν τα μέτρησα με το gps. Όσο αφορά του όρους δόμησης ο συγκεκριμένος οικισμός είναι υφιστάμενος προ του έτους 1923 στερούμενου σχεδίου ρυμοτομίας  και οι όροι δόμησης του ορίζονται στο πδ της 2/13-03-1981 φεκ 138 Δ. Στο άρθρο 4 παρ 3 για τα κατά παρέκκλιση άρτια και οικοδομήσιμα λέει "με όποιες διαστάσεις και εμβαδόν είχαν". 

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις επιφάνεια 160 τμ εντός οικισμού μπορείς να εξετάσεις και την παρέκκλιση αρτιότητας για οικόπεδα υφιστάμενα κατά την 25-7-79, ημέραν δημοσιεύσεως του ΠΔ/19-7-79 "περί τροποποιήσεως των όρων και περιορισμών δομήσεως των οικοπέδων των κειμένων εντός των ορίων των νομίμως υφισταμένων οικισμών κλπ." (ΦΕΚ-401/Δ): Ελάχιστον εμβαδόν: εκατόν πεντήκοντα (150) μ2. 

Για τη διαδικασία της άδειας εκτιμώ θα χρειαστεί η προσπέλαση στο ακίνητο οπότε θα πρέπει να δημιουργηθεί δουλεία διέλευσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.