Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικόπεδο εν μέρει εκτός οικισμού


Recommended Posts

Ναι για μεταβίβαση. 

Θεωρώ ποιο σωστό να γράψω τους όρους δόμησης. Δεν ξέρω αν είναι υποχρεωτικό, αλλά αφού πληρώνει ο άνθρωπος ένα τοπογραφικό θεωρώ ότι πρέπει να ξέρει. Μέχρι τώρα έγραφα μόνο τους εντός οικισμού με τη λογική ότι αν χτίσει ο ιδιοκτήτης λογικά θα χτίσει με αυτούς. 

Τώρα σκέφτηκα ότι πιθανόν να έκανα λάθος τόσο καιρό. Μήπως πρέπει να ξέρει ο ιδιοκτήτης και τι ισχύει εκτός σχεδίου στην ιδιοκτησία του;

Από την άλλη μου φαίνεται και υπερβολή. Γι' αυτό ρωτάω τι κάνουν και οι συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 347
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

9 ώρες πριν, teo_z said:

Καλησπέρα,

όταν ένα οικόπεδο είναι εν μέρει εντός οικισμού, στο τοπογραφικό αναγράφετε τους όρους δόμησης και του οικισμού και τους εκτός σχεδίου;

Προσωπικά αναγράφω ότι το γεωτεμάχιο εμπίπτει σε δυο τομείς με διαφορετικό πολεοδομικό καθεστώς, με αναγραφή επιφάνειας για το εντός οικισμού τμήμα  και για το εκτός και τους όρους δόμησης που μπορεί να ισχύουν για κάθε τμήμα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα Συνάδελφοι και καλό... αποκαλόκαιρο!

Σε μέτρημα που μου έλαχε στις διακοπές μου, προέκυψε η εξής περίπτωση και θέλω τη βοήθειά σας.

Υπάρχει ένα γεωτεμάχιο, εντός (300τμ) - εκτός (5300) οικισμού (με αρτιότητα τα 1500) και το εκτός οικισμού βρίσκεται εντός ΖΟΕ με όριο κατάτμησης & αρτιότητας τα 6.000τμ. Το 2006 ένας μηχανικός με συμβολαιογράφο κάνανε τα εξής: Το 2006 περιέλαβε στο εκτός οικισμού το τμήμα 1200τμ που υπολειπόταν (χωρίς να ελέγξει τίτλους προ του 1985 - το ίδιο και ο συμβ/φος) και αφού συστήσανε 2 κάθετες 300 κ 1200, κατατμήσανε το υπόλοιπο εκτός σχεδίου σε 4100 (με αρκετό πρόσωπο ώστε να το χαρακτηρίσει άρτιο). Πουλήθηκε το 300άρι σε έναν αγοραστή και τα άλλα 2 σε άλλον αγοραστή. Στα 300 τμ σήμερα έχει κτιστεί με άδεια, κατοικία.

Αργότερα η εκτός σχεδίου περιοχή μπαίνει σε Natura (περιοχή ΖΑΤ) με κατώτατο όριο αρτιότητας τα 10.000τμ.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Καλώς κατατμήσανε τα 4100τμ με τα 1500τμ? Με αυτή την πράξη όμως δε δημιουργηθήκανε 2 νέα γεωτεμάχια στα οποία δεν ισχύει πια το ΠΔ του 85? Δε μπορούσανε στα όρια του 1500 να κάνουν 3η κάθετη;

2. Αν έγινε σύννομα η κατάτμηση, σήμερα τα 1200, είναι εντός Natura. Εξακολουθεί να ισχύουν οι προηγούμενοι όροι αρτιότητας (ως θεωρητική επέκταση), παρόλο τη Natura, ή υπερισχύει η Natura και είναι μη άρτια; 

3.Να θεωρήσω ότι και τότε αλλά και σήμερα το 4100 είναι μη άρτιο... 

Ευχαριστώ!!!

Edited by angusmacgyver
Link to comment
Share on other sites

1. Έχουμε ένα γεωτεμάχιο 5600 μ², εν μέρει (300 μ²) εντός, και το υπόλοιπο (5300) εκτός

2. Αν, τη στιγμή της κατάτμησης (μέσω σύστασης καθ. ιδιοκτ.) ίσχυε η ΖΟΕ, η κατάτμηση είναι άκυρη. Αν όχι, τότε όλα είναι εντάξει (για το εντός τμήμα, που είναι όσο και η αρτιότητα, και με την προϋπόθεση ότι εμπίπτει στις διατάξεις οικισμών <2000 κατ)

3. Οι όροι της NATURA, αλλά και οποιασδήποτε διάταξης, ισχύουν από τη δημοσίευσή της (ΦΕΚ). Συνεπώς όσα γεωτεμάχια δημιουργήθηκαν πριν, καλώς έχουν.

Edited by tetris
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα tetris. 

To φαντάστηκα ότι έτσι έχει η κατάσταση. Απλά περισσότερο αναρωτιέμαι και έχω απορίες για τα εξής:

1. Σύμφωνα με τα "Εγγρ-ΔΤΕ/6923/196/14-2-03 Εγγρ-6923/196/03 Απαντήσεις σε ζητήµατα που τέθηκαν στις διηµερίδες του του ΥΠΕΧΩΔΕ 25-26 και 27-28/11/02" όπου αναφέρεται ότι "το υπόλοιπο εκτός σχεδίου τµήµα δεν συµπεριλαµβάνεται στα ιδανικά µερίδια της διηρηµένης ιδιοκτησίας" πάει να πει ότι ο μόνος τρόπος να συσταθεί εκείνη η κάθετη είναι μόνο μέσω κατάτμησης του εκτός οικισμού τμήμα του πέρα των 1.500τμ, άρα μέσω παράβασης της ΖΟΕ (που έχει όριο τα 6.000 και ίσχυε τότε). Άρα ουσιαστικά δεν μπορεί να συσταθεί κάθετη!!!

2. Οι όροι της Natura ισχύουν και για τα προηγούμενα. Ο κανόνας είναι 20στρ και η παρέκκλιση 10στρ για τα δημιουργηθέντα μέχρι την ημέρα δημοσίευσης της. (ΦΕΚ 391Δ/2018 άρθρο 4 §ζ). Άρα το εκτός σχεδίου είναι μη άρτιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επειδή τις προηγούμενες ημέρες είχα περίπτωση με γήπεδο τεμνόμενο από οριοθετημένο με ΦΕκ οικισμό προ του 1923 και ψάχνοντας στο φόρουμ είδα ερωτήσεις συναδέλφων τι γίνεται με την αρτιότητα (αν δηλαδή μπορεί κάποιος να πάρει θεωρητικές αρτιότητες όπως στους 85αρηδες οικισμούς) η απάντηση από την τοπική ΥΔΟΜ ήταν οτι είναι εντός είναι εντός και ότι εκτός εκτός...

οτι ισχύει δηλαδή και με τους παραδοσιακούς οικισμούς (αν δεν κάνω λάθος).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που απομένει στο εντός οικισμού τμήμα πληροί κάποια από τις παρεκκλίσεις αρτιότητας για τους προ 23 οικισμούς. Σωστά σου απάντησαν. Θεωρητική αρτιότητας για προ 23 οικισμούς δεν προβλέπεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

H θεωρητική αρτιότητα  σε οικόπεδο εν μέρη εντός οικισμού <2000 κατοίκων, καθιστά το οικόπεδο άρτιο κατά παρέκκλιση ως προϋφιστάμενο του 85 ή κατά κανόνα άρτιο;

Ρωτάω, γιατί στην πολεοδομία  που απευθύνθηκα ισχυρίστηκαν πως είναι κατά παρέκκλιση άρτιο και οικοδομήσιμο και ό,τι η θεωρητική αρτιότητα αφορά μόνο την τοποθέτηση της οικοδομής...

Μέχρι τώρα εγώ καταλάβαινα πως μιλάμε για ένα άρτιο κατά κανόνα οικόπεδο...

Edited by JovannaSar
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
On 7/6/2021 at 11:51 ΠΜ, Εύνοστος said:

Καλύπτεται από έγγραφα. Δεν εξέφρασα μόνο υποκειμενική άποψη. Οι πολεοδομίες που συναναστρέφομαι είναι σύμφωνες με αυτό. Έχω προσωπική εμπειρία

Ανεβάζω έγγραφα. 

Δεν υπεισέρχεται η προσωπική άποψη. Εγώ π.χ. πιστεύω το αντίθετο ως δίκαιο. Είναι άλλο θέμα. Προσωπικά έχω χειριστεί περίπτωση με πολύ μικρή επιφάνεια εντός οικισμού 

Apof 78933_10889_1990.pdf 37 kB · 26 downloads DOKK 2003.pdf 584 kB · 27 downloads

Καλησπέρα,

Γεωτεμάχιο συνολικού εμβαδού 1528,56 τμ με τμήμα εντός ορίων οικισμού (οριοθετημένος, κάτω των 2000 κατοίκων) εμβαδού Ε1=273,31 τμ και τμήμα εκτός σχεδίου Ε2=1255,25τμ, με κατά κανόνα αρτιότητα για τον οικισμό στα 1000τμ. Είναι σαφές ότι για να προκύψει άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο, θεωρούνται εντός ορίων οικισμού τα 1000τμ του συνολικού γεωτεμαχίου, ώστε να έχει την κατά κανόνα αρτιότητα. Για να υπολογιστούν τα επιτρεπόμενα μεγέθη δόμησης, σε περίπτωση έκδοσης αδείας, λαμβάνεται ως συνολικό εμβαδόν υπολογισμού τα 1000 τμ. ή τα 273,31 τ.μ. Επίσης, οι πλάγιες αποστάσεις στο "θεωρητικά" εντός ορίων οικισμού τμήμα θα είναι 2,50μ ή εφόσον πραγματικά βρίσκεται εκτός σχεδίου θα είναι τα 15μ. (δεν έχει παρεκκλίσεις παλαιότητας) ; Σε αυτή την περίπτωση, απεικονίζεται με κάποιο τρόπο το "θεωρητικά" εντός ορίων οικισμού οικόπεδο, ώστε να στηθεί και το διάγραμμα δόμησης κλπ;

Ευχαριστώ  

ΣΚΑΡΙΦΗΜΑ-ΤΜΗΜΑ ΕΝΤΟΣ-ΕΚΤΟΣ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Οι πολεοδομικοί συντελεστές υπολογίζονται βάσει του "θεωρητικού" εμβαδού. Το κτίριο μπορεί να τοποθετηθεί οπουδήποτε, αρκεί να τηρούνται οι αντίστοιχες πλ. αποστάσεις. 0 ή >=2,50 για το εντός τμήμα, και 15,00 για το εκτός.,

Και, μην ξεχνάς ότι έχεις ένα γεωτεμάχιο το οποίο εμπίπτει σε δύο διαφορετικούς τομείς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.