Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο φόρουμ www.eMichanikos.gr - από μηχανικούς, για μηχανικούς


Recommended Posts

Εδώ και λίγο καιρό δημιουργήθηκε ένα νέο φόρουμ για μηχανικούς.

 

Το www.eMichanikos.gr.

 

_ Ποια η ανάγκη που οδήγησε στη δημιουργία του;

_ Σε ποιους απευθύνεται;

_ Ποιοι οι στόχοι του;

_ Ποια τα μέσα επίτευξης των στόχων του;

 

Απαντήσεις σ' αυτά τα ερωτήματα και σ' αρκετά άλλα θα βρείτε εδώ: http://www.emichanikos.gr/forum/showthread.php?t=244/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Κακώς δημιουργήθηκε συνάδελφε Χάρη, επρεπε να παραμείνεται στο υπάρχον

forum και να αντιμετωπείζαμε τα προβλήματα ολοι μαζι γιατι εμείς ειμασται υπεύθηνοι.

Βέβαια είμαι νέος στο forum αλλά δικαιούμαι να εχω άποψη.

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

chironis O καθένας δικαιούται να έχει αποψη και καλά κάνεις και την δημοσιοποιείς.Δε θα ζυγίζουμε τις απόψεις με την αρχαιότητα ή με τον αριθμό των posts.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη εγώ τα διάβασα και κατάλαβα πάρα πολύ καλά και το γιατί και το πώς και όλα.

Λίγο να λειτουργήσει το μυαλό καταλαβαίνει κανείς.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ, όχι απλά εσένα αλλά όλους τους συντελεστές και του “εδώ” και του “εκεί” και του παρακάτω….

Λέτε αμφότεροι (δεν θα ψάξω να παραθέσω posts αλλά αυτό έχω καταλάβει εγώ), πως όλη αυτή η προσπάθεια (για την οποία σας έχω ήδη ευχαριστήσει και θα συνεχίσω να το κάνω με κάθε ευκαιρία) είναι για “εμάς”. Για να μπορούμε να μιλήσουμε, να ρωτήσουμε, να προβληματιστούμε κλπ κλπ κλπ.

Κι όμως να που κάτι έγινε για εμάς χωρίς εμάς και καλούμαστε να πάρουμε θέση εκ των υστέρων. Να είμαστε με “αυτούς” ή με “εκείνους”.

Έστω και εκ των υστέρων λοιπόν θα ήθελα να πληροφορηθώ το γιατί φτάσαμε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μόλις έγραψα τους λόγους που δεν θα ήθελα να αλλάξει το υπάρχουν φόρουμ , στο σχετικό θέμα , θα ήθελα να σου γράψω την άποψη μου γιά τα θέματα που αναφέρεις στο φόρουμ σου .

 

Γιά το θέμα της ΙΡ , ναι μέν είναι μοναδική αλλά όπως και εσύ γράφεις προστατεύεται από τις αρχές .

Επίσης η ΙΡ ορίζει τον ιδιοκτήτη της σύνδεσης και όχι τον χρήστη .

 

Τέλος να μεν μπορεί παράνομα να μας φακελλώνουν στις διάφορες βάσεις δεδομένων , αλλά αυτό αφορά την καταναλωτική μας συμπεριφορά κυρίως και κατά δεύτερο λόγο την οικονομική και περιουσιακή μας κατάσταση και ΟΧΙ τις απόψεις μας η τις ιδέες μας .

 

Ετσι αφήνω τον χρόνο και τους συναδέλφους να κρίνει το εγχείρημα σου , άλλωστε και μόνο η δημιουργία του δίνει την λύση στο ερώτημα που αποασχολούσε το φόρουμ .

 

Εγώ δεν το βλέπω σαν διάσπαση αφού δεν υπάρχουν αποκλεισμοί εκατέρωθεν , αλλά σαν εναλλακτική λύση .

 

Οψόμεθα ..

Link to comment
Share on other sites

...κάτι έγινε για εμάς χωρίς εμάς...

 

Εδώ ακριβώς καλούνται όσοι το επιθυμούν να συνδιαμορφώσουν το πώς ακριβώς θα είναι το eMichanikos.gr.

Στόχος είναι να δημιουργήσουμε ένα μη κερδοσκοπικό διαδικτυακό σύλλογο, στην κυριότητα του οποίου θα περάσει το eMichanikos.gr και τα μέλη του θα αποφασίζουν με δημοκρατικές διαδικασίες το τι και πώς.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τους λόγους δημιουργίας του νέου forum συνάδελφε.

Πες μου σε παρακαλώ ποιός απο τους λόγους δημιουργίας του θα ηταν αδύνατον

να εφαρμοσθεί στο michanikos.gr εαν βέβαια δεν σου είναι κόπος.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

...Επίσης η ΙΡ ορίζει τον ιδιοκτήτη της σύνδεσης και όχι τον χρήστη...

Τότε πώς η διεύθυνση ηλεκτρονικού εγκλήματος της αστυνομίας βρίσκει τον χρήστη; Βρίσκοντας τον ιδιοκτήτη (το πρώτο βήμα) καταλήγει και στον χρήστη.

 

Όσοι θέλουν να αλλάξουν κάτι σ' αυτόν τον τόπο πρέπει να μη φοβούνται να λένε τις απόψεις τους επώνυμα. Δεν είμαστε δα και στην εποχή της χούντας.

Ανώνυμα θα είμαστε μονίμως στην γκρίνια και παραπονούμενοι.

Θεωρώ ότι μόνο επώνυμα και μέσω της συνεργασίας και συσπείρωσης θα μπορέσουμε να παλέψουμε και να αλλάξουμε τα κακώς κείμενα και στο χώρο μας, τον τεχνικό και γενικότερα στη χώρα μας.

 

Διάβασα τους λόγους δημιουργίας του νέου forum συνάδελφε.

Πες μου σε παρακαλώ ποιός απο τους λόγους δημιουργίας του θα ηταν αδύνατον

να εφαρμοσθεί στο michanikos.gr εαν βέβαια δεν σου είναι κόπος.

Ευχαριστώ.

Οι ιδιοκτήτες του michanikos.gr έχουν κάνει τις επιλογές τους στα βασικά θέματα της διαφάνειας - άμεσης δημοκρατίας - ποιότητας που έθιξα.

Οι επιλογές αυτές έρχονται σε πλήρη αντίθεση με τις επιλογές του eMichanikos.gr.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.