Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέο φόρουμ www.eMichanikos.gr - από μηχανικούς, για μηχανικούς


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Θεωρώ ότι μόνο επώνυμα και μέσω της συνεργασίας και συσπείρωσης θα μπορέσουμε να παλέψουμε και να αλλάξουμε τα κακώς κείμενα και στο χώρο μας, τον τεχνικό και γενικότερα στη χώρα μας.

 

Γιατί πιστεύεις ότι δεν είμαστε ανταγωνιστικοί , και δεν εννοώ ΠΕ-ΤΕ γιά να μην παρεξηγηθώ , αλλά γενικότερα μιά και υποτίθεται εδώ παλευουμε γιά το μεροκάματο , αλλά έχουμε μεταξύ μας αντικρουόμενα συμφέροντα .

 

Πάρε παράδειγμα τους ημιυπαίθριους και τις αυθαιρεσίες γενικότερα .

 

Αποτελούν η όχι θέμα πίεσης από τους ιδιοκτήτες πρός τους μηχανικούς .

Είδες καμμιά προσπάθεια από το τεε να λυθεί το θέμα .

Μόνο κομματισμός και δημόσια έργα γιατί εκεί υπάρχει το ψωμί .

 

Δηλαδή ένα επώνυμο φόρουμ τι θα αλλάξει από ένα ανώνυμο .

Αν όμως σε ένα ανώνυμο φόρουμ οι συνάδελφοι καταλάβαιναν και σε κάποιες εκλογές ψήφιζαν μόνο 5000 κομματόσκυλα , τότε θα άλλαζαν πολλά .

 

Αρα η συμμετοχή και όχι η επωνυμία είναι η λύση . Αλλιώς το φόρουμ γίνεται λέσχη μελών και εγώ δεν έχω τέτοια διάθεση .

 

Αλλά επειδή δεν διεκδικώ το αλάθητο , ο χρόνος θα δείξει ...

 

Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου .

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ.

Θεωρώ ότι θα έπρεπε να θεωρείται αυτονόητο ότι αυτό που έγινε με τη δημιουργία του eMichanikos.gr, επιδιώχθηκε πρώτα να γίνει μέσα στο Michanikos.gr. Όχι δημόσια αλλά σε συζητήσεις με τους ιδιοκτήτες και τους συντονιστές.

 

Εφόσον δεν υπήρξε σύμπλευση απόψεων αναμενόμενο να ακολουθήσει ο καθένας το δρόμο του.

 

@ΒΑS

Θεωρώ το διαδίκτυο ότι δίνει τεράστιες δυνατότητες εφαρμογής της άμεσης δημοκρατίας. Όχι να εκλέγουμε κάποιους για να αποφασίζουν αλλά να συμμετέχουμε όλοι μαζί στην λήψη των αποφάσεων. Για να γίνει αυτό θα πρέπει κάθε χρήστης να είναι μοναδικός, αλλιώς θα μπορούσε κάποιος να έχει γραφεί με δεκάδες λογαριασμούς και να ψηφίζει αντίστοιχες φορές.

 

Άρα επώνυμο => κάθε λογαριασμός χρήστη είναι μοναδικός => εφαρμογή ψηφοφοριών => αποφάσεις από όλους για όλους

Τα μέλη δε συμμετέχουν μόνο συμβουλευτικά αλλά συναποφασίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως να που κάτι έγινε για εμάς χωρίς εμάς και καλούμαστε να πάρουμε θέση εκ των υστέρων. Να είμαστε με “αυτούς” ή με “εκείνους”.

Έστω και εκ των υστέρων λοιπόν θα ήθελα να πληροφορηθώ το γιατί φτάσαμε εκεί.

 

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση,ούτε στρατόπεδα.Εϊμαστε μηχανικοί που ενωνόμαστε μέσω του ίντερνετ.Εγώ είμαι μέλος εδώ κ 2 χρόνια σε 4 φόραε αντίστοιχα με το Michαnikos.gr κ κανένα από τα υπόλοιπα δεν είχε την επιτυχία του παρόντος.

 

Στηρίζω ΟΛΕΣ τις κινήσεις αμερόληπτα.Προσπαθώ για όλα.Δεν είναι καθόλου κακό να υπάρχουν πολλά τέτοια φόραε με τους δικούς του στόχους το καθένα.Άλλους στόχους θα πιάσει αυτό,άλλο το άλλο.

 

Ανοίξτε το μυαλό σας ΟΛΟΙ κ αντιληφθείτε ότι η κοινότητά μας μας έχει ΟΛΟΥΣ ανάγκη.Δεν είμαστε κ πολλοί αυτοι που όντως ενδιαφερόμαστε.........................κ ποιός ξέρει?Σε μερικά χρόνια μπορεί να έχουμε τη δύναμη να βελτιώσουμε τα πράγματα στον κλάδο μας μέσω αυτής της κοινότητας.........

 

Υπενθυμίζω ότι ο Χάρης ΔΕΝ είναι ο εκπρόσωπος του φόρουμ,είναι ένα μέλος σαν τα υπόλοιπα,οπότε ας μην απευθύνεστε προσωπικά σε αυτόν για εξηγήσεις,στην τελική μπορεί να μην εκφράζει τις απόψεις του συνόλου μας απόλυτα........

Link to comment
Share on other sites

[email protected] δεν έχω καμιά αντίρρηση για όλα όσα λες και καμιά αντίρρηση να υπάρχουν πάνω από ένα φόρα και πίστεψέ με ένα πολύ πιο ανοιχτό μυαλό από αυτό που μπορεί να έχει φανεί εδώ μέχρι σήμερα.

Δεν τοποθετήθηκα στο αν ή όχι θα το στηρίξω, αυτό είναι άλλο θέμα τελείως.

ΑΛΛΑ

έχω μια ευαισθησία στο ΓΙΑ ΕΣΑΣ.

Και το κυριότερο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δεν μπορούσε να γίνει αυτό παράλληλα. Ας πούμε το "vip" που συζητάμε να οδηγούσε εκεί.

Όχι απλά δεν έχω αντίρρηση για τις συλλογικότητες, το ακριβώς αντίθετο, αλλά κινδυνεύουν πάντα από το διαίρει και βασίλευε.

Και δεν εννοώ πως κάποιος από όλους μας - σας - τους κλπ κλπ είχε τέτοια πρόθεση αλλά ότι με ενοχλεί η διαίρεση σαν πράξη.

Θα ήθελα όμως να ακούσω και την άλλη άποψη γιατί επίσης θεωρώ πως πάντα πρέπει να βλέπεις και την άλλη όψη του νομίσματος.

 

ΥΓ.

Δεν κάνω καμιά προσωπική επίθεση σε κανέναν απλά προσπαθώ να μάθω αυτό που νομίζω πως αφορά όλους "εμάς" (για να κάνω κι εγώ μια μικρή κατάχρηση του όρου).

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να πω σε όλους πως η οποιαδήποτε προσπάθεια διαφήμισης συνάδελφου φόρουμ δεν θα φιμωθεί (αρκεί βέβαια να γίνεται όπως πρέπει).

 

Αν θέλετε να κρίνετε την προσπάθεια κάποιου καντε το αλλά κόσμια χωρίς ποτέ να ξεχνάτε ποιός είναι ό Χάρης και πόσο έχει προσφέρει εδώ.

 

Χάρη:

Όχι δημόσια αλλά σε συζητήσεις με τους ιδιοκτήτες και τους συντονιστές

Σε καλώ να αφήσεις έξω από τέτοιες συζητήσεις τους mods και smods του φόρουμ αυτού. Εμείς δεν έχουμε να κάνουμε τίποτα με την ιδιοκτησία του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλή τύχη στο εγχείρημα αυτό ,η άποψη μου συμφωνεί απόλυτα με το παρακάτω κείμενο του συνάδελφου Χάρη

 

Είμαι κατά της διάσπασης σε κάθε επίπεδο και της δημιουργίας πολλών fora για μηχανικούς. Το να δημιουργήσει μια εταιρεία λογισμικού ένα forum για τα προϊόντα της στο οποίο υπάλληλοι της εταιρείας θα λύνουν τα προβλήματα των πελατών της το καταλαβαίνω. Το να δημιουργούνται όμως σήμερα άλλο forum για μηχανικούς ΑΕΙ, άλλο για ΤΕΙ και αύριο άλλο για δημοσίους υπαλλήλους και ελεύθερους επαγγελματίες και μεθαύριο άλλο για αρχιτέκτονες τοπίου και άλλο για "original" αρχιτέκτονες, ΟΧΙ δεν το επικροτώ και δεν θα το υποστηρίξω.

Το michanikos.gr δημιουργήθηκε για να καλύψει το κενό που υπήρχε στο χώρο των μηχανικών όλων των ειδικοτήτων, όλων των επαγγελματικών επιπέδων και όλων των μορφών απασχόλησης αυτών. Θεωρώ ότι κάλυψε και συνεχίζει να καλύπτει το κενό αυτό με μεγάλη επιτυχία. ΌΧΙ δεν θέλω να δω άλλο forum για σιδηρές κατασκευές, άλλο για φορολογικά μηχανικών, άλλο για μισθωτούς, άλλο για αποφοίτους ΤΕΙ, άλλο για αποφοίτους ιδρυμάτων της αλλοδαπής και γενικότερα πολυδιάσπαση που μπορεί να γίνει με χίλιους δυο τρόπους και μόνο καλό δεν κάνει. Θεωρώ ότι το "ισχύς εν τη ενώσει" πρέπει να είναι το σύνθημά μας όχι μόνο ως μηχανικών αλλά και ως πολιτών. Κάθε διάσπαση, ακόμα και με τη μορφή των πολλών fora, καταστρέφει την ενότητα άρα και την ισχύ, δυσκολεύει το έργο ενός μηχανικού να βρει μια πληροφορία, να ενημερώσει και να ενημερωθεί από τους συναδέλφους του, να ανταλλάξει απόψεις και γνώμες, καθότι θα πρέπει να παρακολουθεί ταυτόχρονα πολλά fora.

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=6850

 

Μακάρι να ευοδωθεί η δημοκρατική συμμετοχή που ευαγγελίζεσαι (ξεπερνάω υπαινιγμούς περι μη δημοκρατικότητας στην λήψη αποφάσεων εδώ) και αναφέρω οτι΄αλλού διαγράφουν μέλη και αναφέρονται σε προσπάθεις όπως αυτή εδώ με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς όπως m....gr, ο χρόνος θα δείξει αν θα μετέχουν ΟΛΟΙ των αποφάσεων σου (πχ κλειστό φόρουμ με υποχρεωτικό ονοματεπώνυμο . αριθμό μητρώου κλπ τέθηκε προς συζήτηση αυτό άραγε? ) γιατί εγώ με μια πρώτη ματιά χωρίς να μετέχω βλέπω πάλι λογικές για ψηφοφορία από τα "διοικητικά μέλη"

(Μήπως έτσι όμως τελικά φτάνουμε σε τοποθέτηση που έκανα παλιότερα οτι όπως και να έχει κάπως πρέπει να παρθούν οι αποφάσεις )

 

Επίσης βρίσκω ατυχέστατη την βοήθεια σε συνάδελφους μεσω downloads μόνο αν γραφτούν δίνοντας προσωπικά στοιχεία στο εν λόγω site είναι σαν να δείχνει οτι περισσότερο μας ενδιαφέρει να μαζέψουμε μέλη παρά να βοηθήσουμε .Διευκρινιζω οτι προφανώς ο καθένας έχει το δκαίωμα να αποφασίσει που και πως θα διαθέσει το λογισμικό του

 

Για τα προσωπικά στοιχεία ,διαχειριστής εκεί είναι τώρα ο συνάδελφος Χάρης (τον οποίο εμπιστευόμαστε λόγω της παρουσίας του σε ένα ανοιχτό φόρουμ όπως αυτό αλήθεια αν δεν τον γνωρίζτε μέσα από αυτό εδώ το site πόσοι από εσάς θα δίνατε τα στοιχεία σας?),αύριο μπορεί κάποιος άλλος με την δημοκρατική λήψη αποφάσεων που περιγράφθηκε και να έχει όλα τα δεδομένα που περιγράφεις εκτός αν εννοείς οτι θα μείνεις εσύ διαχειριστής ΓΙΑ ΠΆΝΤΑ

 

Ναι κάποιοι από εδώ διαφωνήσαμε στην δημιουργία "κλειστού section " όπου θα μπαίνεις με προσωπικα΄δεδομένα συζητήσαμε και συζητάμε όμως άλλες εναλλακτικές επιλογές πχ v.i.p section ειδικά για αυτόν τον σκοπό όπου θα μπορούσαν να γίνουν όλα αυτά που αναφέρεις (και δεν νομίζω οτι διαφωνεί κανείς οτι εύκολα μπορούμε να βρούμε σε πρώτη φάση πχ 100 ενεργά μέλη που να είναι σίγουρα μηχανικοί )ας δούνε οι συνάδελφοι όλες τις προτάσεις που έχουν γίνει δημόσια για αυτόν τον λόγο και ας αποφανθούν

 

Πρέπει δηλαδή απαραίτητα να συμφωνήσουμε με την πρόταση για μόνο κλειστό section που μπαίνεις με προσωπικα΄δεδομένα?Κάποιος άλλος θα μπορούσε να σου καταλογίσει τα ίδια ακριβώς (Αδιαπραγμάτευτος σε κλειστό φόρουμ και προσωπικά δεδομένα)

 

θα πρότεινα στους συναδέλφους να κοιτάξουν οι ίδιοι τις ψηφοφορίες εδώ καθώς και τις τοποθετήσεις και να κρίνουν καθώς και να αναρωτηθούν αν στην αντίστοιχη περίπτωση αντί για τον Χάρη ήταν Ο Συνάδελφος ZaXoYs ή ΑΡΗΣ-ΧΑΝΙΑ ή myri πχ θα έκριναν με τα ίδια μέτρα και ίδια σταθμά

 

 

Για το www.michanikos.gr πιστεύω οτι κατά την διάρκεια της ύπαρξης του δεν άλλαξε ούτε στο ελάχιστο κάτι από αυτά που πρεσβεύει (Το οτι έγιναν λάθη και παραλείψεις και πολύ αργές κινήσεις για την εξέλιξη του δεν το αρνείται κανείς)

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν έχετε να κάνετε τίποτα με την ιδιοκτησία του φόρουμ.

 

Πρότεινα όμως να γίνω συνιδιοκτήτης του michanikos.gr ώστε να συναποφασίζω και να μπορέσω εκ των έσω να οδηγήσω τα πράγματα προς την άμεση δημοκρατία και στην διαφάνεια.

 

Αφού απερρίφθη η πρότασή μου πρότεινα στους ιδιοκτήτες του michanikos.gr να γίνετε εσείς οι συντονιστές συνδιοκτήτες του michanikos.gr και ας μη ήμουν εγώ μέσα. Δεν γνωρίζω αν υιοθετήσατε την πρόταση αυτή. Πάλι όμως δεν υπήρξε θετική απάντηση.

 

Πού είναι εκείνο το θέμα που είχες ανοίξει εσύ acnt και μιλούσες για ένα βήμα παραπέρα, να οργανωθούμε να συσπειρωθούμε, να διεκδικήσουμε.

 

Ε, αυτό πάμε να κάνουμε με το eMichanikos.gr

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν έχετε να κάνετε τίποτα με την ιδιοκτησία του φόρουμ.

Σε ευχαριστώ.
Πρότεινα όμως να γίνω συνιδιοκτήτης του michanikos.gr ώστε να συναποφασίζω και να μπορέσω εκ των έσω να οδηγήσω τα πράγματα προς την άμεση δημοκρατία και στην διαφάνεια.
Μα ρε Χάρη, όχι μόνο συναποφάσιζες ό υπήρξες smod, αλλά αποφάσιζες!! Δεν έπαιρνες πρωτοβουλίες; Δεν χάραξες γραμμή; Δεν είσαι ο "πατέρας" του φόρουμ; Πως βγάζεις λάθος το παιδί σου; Και 2 χρόνια που "δεν υπήρχε" δημοκρατία και διαφάνεια, γιατί δεν είπες τίποτα;
Αφού απερρίφθη η πρότασή μου πρότεινα στους ιδιοκτήτες του michanikos.gr να γίνετε εσείς οι συντονιστές συνδιοκτήτες του michanikos.gr και ας μη ήμουν εγώ μέσα. Δεν γνωρίζω αν υιοθετήσατε την πρόταση αυτή. Πάλι όμως δεν υπήρξε θετική απάντηση.

Αυτό, με συγχωρείς πολύ, αλλά δεν σε αφορά. Προτάσεις εκ μέρους μου τουλάχιστο δεν σου επέτρεψα να κάνεις. Ούτε καν με ρώτησες, τουλάχιστο εμένα, αν με ενδιαφέρει η πρόταση, που δεν με ενδιαφέρει.
Πού είναι εκείνο το θέμα που είχες ανοίξει εσύ acnt και μιλούσες για ένα βήμα παραπέρα, να οργανωθούμε να συσπειρωθούμε, να διεκδικήσουμε.
Είναι εκεί που το άφησες Χάρη... Μόνο που τότε που το έθιξα, δέν μίλησες... Κι όχι μόνο δεν εξέφρασες τις ιδέες που εκφράζεις τώρα, αλλά παρεξήγησες το "σάρκα και οστά", την "συσπείρωση", την "διεκδίκηση" με την κατοχή-συνιδιοκτησία. Δεν μεταφράζονται όλα σε τίτλους και ποσοστά... Όχι για εμένα.

 

Έκανες την διαφήμιση σου. Επικροτώ και ΕΓΩ σε παρότρυνα. Μέχρι εδώ όμως. Αν έχεις παράπονα από εμένα ή κάποιον άλλο, μπες στο wiki και γράψετα ή άνοιξε καινούριο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη λες το forum απευθύνεται σε Μηχανικούς ΠΕ, ΤΕ και σε εν δυνάμει μηχανικούς δηλαδή στους φοιτητές των αντίστοιχων σχολών

Και ερωτώ εγώ πως ένας φοιτητής ΤΕΙ μπορεί να γραφεί;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.