Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συνεργασία μηχανικού με κατασκευαστικές εταιρείες


user29

Recommended Posts

Γεια σας!

Καταρχήν είχα καιρό να μπω στο site και μου λείψατε συνάδελφοι! Ε, δεν είμαι δα και τόσο παλιά στη παρέα αλλά η συζήτηση και οι συμβουλές σας μου χρειάζονταν…

 

Επιστρέφω, λοιπόν, με μια απορία…

Επειδή είμαι νέος μηχανικός και κυρίως κάνω τα πρώτα βήματα ως ανεξάρτητος επαγγελματίας με γραφείο με προβληματίζει το θέμα κατασκευαστικές! Τι εννοώ? Συζητώ τώρα με μια εταιρεία να αναλάβω μελέτη-άδεια και επίβλεψη για ορισμένα έργα τους. Τα θέματα που προκύπτουν είναι:

Ι. προτείνουν να υπογράφω το σύνολο των μελετών (αρχ/κά, στατικά και μηχ/κά) ενώ είμαι αρχιτέκτων απλά. Τα υπόλοιπα θα τα κάνει κάποιος δικός τους, εφόσον λέει τον εμπιστεύομαι! Πως το εξασφαλίζω αυτό όμως? Σκέφτομαι να τους προτείνω να βρω δικό μου και να τα υπογράφει αυτός αλλά πρέπει να το παζαρέψω…

ΙΙ. Κρίσιμο θέμα επίσης είναι οι αμοιβές. Προτείνουν εφόσον θα έχουμε μόνιμη συνεργασία και επομένως κατ’ εξακολούθηση άδειες να τους κάνω κάποια έκπτωση. Βασικά μιλάμε για ολόκληρη την αμοιβή (την ελάχιστη αμοιβή της πολεοδομίας) στα αρχιτεκτονικά και στα άλλα (που υποτίθεται θα μου φέρνουν έτοιμα και απλά θα υπογράφω) ένα ποσοστό αλλά ποιο θα είναι αυτό?

 

Σκέφτομαι να μιλήσω με ένα στατικό – τουλάχιστον - δικό μου (ώστε να τα υπογράφει κιόλας) και να κάνουμε ως ομάδα κάποια έκπτωση ώστε να καλύπτομαι και εγώ και να μοιράζεται κάπως η έκπτωση στις αρχιτεκτονικές και στατικές αμοιβές οπότε ως συνολικό κόστος άδειας και επίβλεψης να μην διαφοροποιείται πολύ για να μη χάσω και τη δουλειά. Δηλαδή όσο κέρδος θα έβγαζα από στατικά και μηχ/κά ας το παίρνει ο πολιτικός μηχανικός ή ας χάνω και εγώ λίγο και από τα αρχιτεκτονικά αλλά να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Θέλω απλά τη γνώμη σας γιατί πρώτη φορά κάνω τέτοιες διαπραγματεύσεις και δε γνωρίζω πως γίνονται στην αγορά αυτά. Επίσης, αν κάποιος έχει εμπειρία και άποψη για ποια μπορεί να είναι η έκπτωση σε μια τέτοια κατάσταση, ώστε να μην μπαίνω και μέσα λόγω του ότι θα φορολογούμε υποτίθεται στην κανονική αμοιβή, θα με βοηθήσει πολύ.

 

Ευχαριστώ και καλώς σας ξαναβρήκα!

Link to comment
Share on other sites

1) ΚΑΜΙΑ ΕΚΠΤΩΣΗ. Χάρισε τους κάτι που θα τους αρέσει κιόλας χωρις αμοιβή. Πχ αφού είσαι και αρχιτέκτων κάντους δώρο φωτορεαλιστικά. Πιασάρικο, κατατοπιστικό και καλό διαφημιστικά για την εταιρεία.

 

2) Θα σου φέρνουν έτοιμες μελέτες και θα τις υπογράφεις ? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

ΑΣ ΓΕΛΑΣΩ ΦΩΝΑΧΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!

 

ήξερα κάτι τέτοιους τύπους που υπέγραφαν μέχρι και στατικές μελέτες λατομείων χωρίς καν να τα έχουν δεί. Ο ένας τώρα την έκανε για Αλβανία και κρύβεται.

 

3) Μην εμπιστεύεσαι ότι λένε . Ψάχνε τα πάντα πολύ καλά. Και θυμήσου.

 

Στο όνομα της τέχνης και της επιστήμης.

 

Welcome Back.

 

 

 

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σταθώ ιδιαίτερα στο ζήτημα της υπογραφής στατικής μελέτης. Τα αρχιτεκτονικά και την παθητική θα τις κάνεις εσύ και προφανώς θα τα υπογράφεις. Για τα στατικά όμως θα σε συμβούλευα να είσαι πολύ προσεκτική, διότι κάθε υπογραφή σημαίνει ανάληψη σοβαρών ευθυνών εφ όρου ζωής. Πώς θα υπογράφεις πράγματα που δεν μπορείς να τα ελέγξεις; Τώρα για τα μηχανολογικά (δηλαδή θερμομόνωση, ύδρευση και αποχέτευση) νομίζω ότι δεν θα σου πάρει πολύ χρόνο να καθήσεις και να μελετήσεις τους σχετικούς κανονισμούς, ώστε να τα κάνεις και μόνη σου.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνοντας τους συναδέλφους είναι σίγουρο ότι σε παζάρια με κατασκευαστικές αν δεν προσέξεις θα βρεθείς στο τέλος να φορολογηθείς για λεφτά που δεν θα έχεις δει ποτέ σου!!! Αυτό όμως είναι το λιγότερο! Πρόσεχε το θέμα της υπογραφής γιατί αν σκάσει κάποια φούσκα εσένα θα τρέχουν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.